پارس آی سی تی
وزیر ارتباطات خبر داد

طراحی ابزارهایی برای ارزیابی اخبار فضای مجازی

طراحی ابزارهایی برای ارزیابی اخبار فضای مجازی

پارس آی سی تی: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر سنجش اخبار در فضای مجازی اظهار داشت: باید ابزارهایی در اختیار مردم قرار گیرد تا قدرت آنها برای سنجش و ارزیابی اخبار افزایش یابد؛ برای تحقق این مهم باید مجموعه هایی جهت بررسی و صحت اخبار شكل گیرند و به مردم گزارش دهند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی، درباره شایعات در فضای مجازی، اظهار داشت: ترویج شایعه و اخبار دروغ یكی از آفت های نظام انتقال سینه به سینه و فضای مجازی است، در دین ما نیز علما برای تشخیص سره یا ناسره بودن روایات از مجموعه علوم مانند علم رجال، علم انساب و علم كلام استفاده می كردند، با استفاده از این روش فرد موثق و غیرموثق شناسایی می شود كه مجموعه این بستر در دنیای امروز را سواد رسانه ای می گویند. بااینكه كم فروشی اینترنت توسط برخی اپراتورها اتفاق ناگواری است اما ما بدون لكنت زبان این مساله را با مردم در بین گذاشتیم. این مساله می توانست شایعه هایی بسیاری ایجاد كند.
وی ادامه داد: زمانی كه ما سینه به سینه شدن اخبار را پذیرفتیم، زمانی كه شبكه اجتماعی را بعنوان مرجع خبری پذیرفتیم، چنین ظرفیت هایی را در آن ایجاد نماییم. در پژوهشگاه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای كمك به سواد رسانه ای، سامانه ای در حال طراحی است كه این سامانه بتواند صحت و راستی اخبار را ارزیابی كند و مشخص نماید آیا منبع این خبر موثق است؟
ضرورت طراحی ابزارهایی برای سنجش و ارزیابی اخبار فضای مجازی
وی با اشاره به راهكار مقابله با شایعه ها، اظهار نمود: باید ابزارهایی در اختیار مردم قرار گیرد كه قدرت آنها برای سنجش و ارزیابی اخبار افزایش یابد، برای تحقق این مهم باید مجموعه هایی شكل گیرد كه اخبار را بررسی و صحت آنها را به مردم گزارش دهند.
بنا بر اعلام سایت خانه ملت، وزیر ارتباطات، با اشاره به راهكار لازم برای مقابله با شایعه های مربوط به عملكرد نظام، حاكمیت و دولت در عرصه كاری، اشاره كرد: بهترین شیوه این است كه ما فعالانه برخورد كنیم؛ یعنی اگر مقرر است اتفاقی رخ دهد، نگذاریم دیگران ابتدا مسائل را بازگو كنند بلكه خودمان با صداقت و درستی مطالب را با مردم در بین بگذاریم.
سكوت های بی جا به بازار شایعات دامن می زند
آذری جهرمی، افزود: بااینكه كم فروشی اینترنت توسط برخی اپراتورها اتفاق ناگواری است اما این مساله را با مردم در بین گذاشتیم. این مساله می توانست شایعه هایی بسیاری ایجاد كند. در بعضی موارد سكوت های بی جا موجب دامن زدن به شایعات می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در پاسخ به این پرسش كه آخرین شایعه ای كه درباره خودتان شنید چه بوده است، اظهار داشت: هر روز شایعه وجود دارد و اولی و آخری ندارد.
منبع:

1398/02/27
13:13:26
5.0 / 5
1589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس