پارس آی سی تی
گزیده اخبار اقتصادی سه شنبه

بیمه بر دار قالی می نشیند؟

بیمه بر دار قالی می نشیند؟

پارس آی سی تی: در سال های گذشته برای حفظ میزان تولید فرش دستباف و ایجاد شرایط حمایتی از قالیبافان، بیمه قالیبافی طراحی شد. با عنایت به مصوبات مجلس در لایحه بودجه بنظر می رسد در سال آینده افراد بیشتری زیر چتر بیمه قالیبافی قرار بگیرند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، همچون خبرهای اقتصادی مهم امروز اخبار بیمه قالیبافان، شرایط بازار مسكن، گرانی اقلام خوراكی، رشد قیمت دلار، نظارت بر بازار و دلیلهای رشد قیمت خودرو است.
در ارتباط با بیمه قالیبافان می توان نیم نگاهی به بازار فرش دستباف داشت، یكی از محصولات صادراتی ایران در سال های دور كه نام جهانی برای خود دست و پا كرده بود، فرش دستباف ایرانی بود، فرشی كه در جهان با نام تجاری pershian carpet شناخته می شد و جایگاه ارزشمندی در بازارهای صادراتی خصوصاً اروپا و آمریكا داشت.
با اعمال تحریم ها، بازار صادراتی فرش دستباف گرفتار مشكلاتی شد اما مدیریت غلط و رشد هزینه خانوارها شرایط را به سمتی برد كه قالیبافان ایرانی برای گذران زندگی خود مجبور شدند با دار قالی خداحافظی كنند و به كشاورزی یا كارگری در ساختمان سازی روی بیاورند كه رفته رفته فرش دستباف ایرانی كه روزگاری در خانه تمام ایرانیان بود به محصولی عتیقه و گران قیمت تبدیل گردد.
در مقطعی از زمان برای آنكه تعداد قالیبافان در كشور افزایش یابد و شرایط حمایتی برای آنها در نظر گرفته شده باشد، بیمه قالیبافان طراحی شد.
اما عمر این بیمه برای همه یكسان نبود و با گذر زمان بیمه برخی قطع یا برخی با وجود بافت قالی در این طرح قرار نگرفتند.
حال با عنایت به این تمام این مسائل مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف از تصویب ۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بیمه قالیبافان در سال آینده آگاهی داده و تخصیص این اعتبار را گام بزرگی در حفظ امنیت شغلی قالیبافان و پیشگیری از ریزش بافندگان فرش دانست.
پول بخش خصوصی مُسكن مسكن
یكی از مسائلی كه همواره در اخبار و بسته های اقتصادی ایسنا سهم قابل توجهی دارد، سوژه مسكن می باشد. همانطور كه در بسته روز گذشته به آن اشاره شد در سال های اخیر به واسطه برخی سیاست گذاری ها و نبود اطلاعات و پیش بینی های دقیق دولتی در وزارت راه و شهرسازی، قیمت مسكن بطور میانگین به متری ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت و این مساله عاملی شد تا زمان خرید مسكن برای خیلی از افراد به حدود ۲۵ سال افزایش یابد.
با عنایت به این مسائل محمدمهدی مافی - كارشناس بازار مسكن - معتقد می باشد كه اگر سیاست های لازم برای جذب نقدینگی بخش خصوصی در بخش ساخت و ساز اتخاذ شود می توان روند رشد قیمت مسكن را كنترل كرد؛ وی همینطور بازار مسكن را ماهیتاً تابع عرضه و تقاضا می داند و می گوید اگر سرمایه ها به بازار مسكن حمله كند عرضه حدود یك دهم تقاضا است.
البته این نظر در حالی مطرح می شود كه در گذشته اعلام گردید اگر بانك ها برای ساخت و ساز وام عرضه كنند مشكلات بازار مسكن تا حدودی حل خواهد شد، اما بنظر می رسد بانك ها محلی به درخواست فعالان بازار مسكن نگذاشته اند كه برای ساخت و ساز چشم به نقدینگی بخش خصوصی دوخته شده، بخش خصوصی كه در شرایط فعلی با مشكلات بسیاری روبرو است و در صورتیكه گرفتاری های خود حل شود، نقدینگی را در بانك ها سپرده می كند.
دولتی ها در بازار چه می كنند؟
بازار ارز امسال نوسانات بسیاری را به خود دید كه اعمال تحریم های آمریكا باز بی تأثیر نبود و نوسانات بازار ارز در نهایت منجر به ایجاد شرایط نامناسبی در بازارهای مختلف و اقتصاد شد. بازارهای مختلف به خصوص خوراكی با نوسان نرخ ارز با كمبود عرضه و افزایش قیمت قابل توجه روبرو شدند كه افزایش قیمت گوشت، مرغ، رب، روغن، خودرو و چای نمونه هایی از این اتفاق هستند و این بار قرعه به نام چای زده شد.
امروز رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار اعلام نموده از چند روز گذشته، نظارت و كنترل توسط تعزیرات و سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان تشدید شده است و ضمن برگزاری گشت های مشترك، در جاهایی كه نیاز بوده دادستانی ها هم ورود كردند.
وی اظهار داشت: نظارت بر كالاها متفاوت می باشد، اگر كالایی ارز دولتی می گیرد باید مطمئن شویم حتماً با قیمت مصوب به دست مصرف كننده واقعی می رسد و برای دیگر كالاها باز ضوابطی وجود دارد كه برمبنای آن، كل زنجیره را كنترل می نماییم تا با قیمتی معقول در اختیار مردم قرار گیرد.
همین طور رئیس كل بانك مركزی در دفاع از راهكارهای دولتی در بهبود وضعیت معیشت خانوار و حفظ ارزش پولی از اتخاذ تصمیماتی برای بهبود وضعیت رفاهی و معیشتی مردم در ماه های آینده آگاهی داد و اعلام نمود: نرخ دلار نسبت به هفت ماه پیش (زمان حضورش در بانك مركزی) حدود ۱۲ درصد رشد داشته و با وجود جو روانی منفی كه هر از چند گاهی در بازار ارز ایجاد می شود، به سرعت بازار را مدیریت می نماییم و نوسان زیادی در بازار ارز نمی بینیم. حالا هم عرضه و تقاضا در ثبات نسبی قرار دارد.
اما صحبت های دولتی در روز جاری به اینجا ختم نمی گردد و وزیر جهاد كشاورزی اعلام نموده كه موجودی گندم بیشتر از میزان ابلاغی و پیش بینی شده است.
تجمع برای خودروهای خاك خورده در گمرك
نارضایتی های عمومی در شرایط فعلی تنها معطوف به گرانی و كمبود برخی كالاها نیست و افرادی كه در ماه های گذشته به خرید خودرو پرداخته اند و به سبب قوانین دولتی نتوانسته اند با خودرو خود در خیابان های كشور ویراژ دهند یكی دیگر از معترضان شرایط فعلی هستند.
در ایام گذشته بعضی از مالكان خودرو كه خودرو آنها در انبار گمركات كشور خاك می خورد در مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت اعتراض كرده بودند و خواستار ترخیص خودروی خود بودند، این اتفاق در حالی رخ داده بود كه هیئت دولت با هماهنگی با دستگاه های مرتبط در حدود ۵۰ روز پیش مصوب كرد كه خودروهایی كه دارای مشكلات قانونی نیستند از گمركات ترخیص شوند اما تا به امروز یك دستگاه خودرو از گمركات ترخیص نشده است.
البته داستان بازار خودرو تنها به اینجا ختم نمی گردد و قیمت محصولات داخلی باز به شدت رشد كرده كه دولتی ها معتقدند كاهش تیراژ تولید به سبب تحریم و كاهش عرضه مهمترین دلیل افزایش قیمت خودرو است، در این راستا دولت به خودروسازان دستور داد با وجود تعهدات گذشته پیش فروش و فروش فوری خودرو را انجام دهند و تعهدی بر تعهدات گذشته خود اضافه كنند اما نكته قابل توجه آن است كه بازار هیچ توجهی به تصمیمات دولتی نداشت و در راه ادامه افزایش قیمت ها قدم گذاشت.
كارشناسان این حوزه دلیلهای مختلفی در ارتباط با افزایش قیمت خودرو بیان می كنند كه ابولفضل خلخالی-كارشناس صنعت خودروسازی مهمترین عامل افزایش قیمت خودرو را رشد قیمت دلار بیان می كند.1397/12/08
16:11:53
5.0 / 5
2273
تگهای خبر: محصولات , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس