پارس آی سی تی
رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد؛

۳ پرتاب آزمایشی منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی تا پایان ۱۴۰۳

۳ پرتاب آزمایشی منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی تا پایان ۱۴۰۳

به گزارش پارس آی سی تی، رییس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: امسال 2 یا 3 پرتاب آزمایشی منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی به انجام می رسد و از سال آینده پس از پرتاب های آزمایشی و رفع ایرادات، پرتاب های اصلی را خواهیم داشت.حسن سالاریه معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که در صنعت فضایی در ۳ سال قبل و در دولت سیزدهم ۱۲ پرتاب فضایی انجام شد، اظهار داشت: ۱۰ پرتاب بومی و ۲ پرتاب بین المللی داشتیم که در قیاس با ۱۰ سال قبل به لحاظ تعداد پرتاب و همین طور به لحاظ کیفیت یک رکورد شمرده می شود.
رئیس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: علاوه بر این، ما شاهد این بودیم که ۲ تا از با اهمیت ترین پرتابگرهای ما یعنی پرتابگر قائم ۱۰۰ و پرتابگر سیمرغ در همین دولت به تصویب رسید.
وی با بیان این مطلب که در دولت سیزدهم ماهواره های مختلفی به پایان رسید، اظهار داشت: بطور مثال در همین دولت نمونه پروازی و نمونه کیفی ماهواره ناهید به پایان رسید و نمونه ارتقا یافته ماهواره پارس به زودی به انتها خواهد رسید. پروژه های گوناگون دیگری مثل نمونه پروازی پروژه بلوک انتقال مداری سامان به پایان رسیده است.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به انجام پروژه های گوناگون با همکاری بخش خصوصی اظهار داشت: قریب به یک هزار میلیارد تومان با بخش خصوصی پروژه داشتیم که در کل تاریخ صنعت فضایی ایران بی نظیر است. فعالیت بسیار خوبی توسط بخش خصوصی در صنعت فضایی شکل گرفت که می توان به پروژه های مختلفی مثل ماهواره منظومه باریک باند شهید سلیمانی و پروژه تضمین خرید از ماهواره های بومی_سنجشی اشاره نمود. همین طور پرتاب موفق ماهواره خیام را داشتیم که برای نخستین بار ایران توانست به تصاویر یک متر رنگی از ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری برسد که در عرصه های مختلف کاربردهای زیادی دارد.
سالاریه در ادامه به گسترش زیرساخت های حوزه فضایی در دولت سیزدهم اشاره نمود و اظهار داشت: بطور مثال در این دولت زیرساخت پایگاه چابهار توسعه یافت که در کشور و منطقه بی نظیر است که این اقدامات حاصل یک دولت سرحال، پرکار، پرانرژی و وقت گذار است که شبانه روزی کار کرد.
وی از دو پرتاب ماهواره در آینده ای نزدیک آگاهی داد و اضافه کرد: یک نمونه ماهواره تحقیقاتی و یک نمونه هم بلوک انتقال مداری که انشاالله تست مداری بر روی آن به انجام می رسد، به زودی پرتاب خواهد شد.
رئیس سازمان فضایی ایران درباره ی آخرین وضعیت پایگاه فضای چابهار اظهار داشت: ما در پایگاه چابهار در عرصه پرتاب های سوخت جامد فعالیت می نماییم که یک پروژه بزرگی است. برنامه این است که تا انتهای سال نخستین پرتاب مداری را از پایگاه چابهار انجام دهیم. هم اکنون فاز نخست این پایگاه ۵۷-۵۸ درصد پیشرفت داشته است و روز به روز و ماه به ماه درصد پیشرفت آن درحال افزایش است.
سالاریه درباره ی آخرین وضعیت ساخت منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی نیز توضیح داد و اظهار داشت: الحمدالله فاز نخست این ماهواره به پایان رسیده و در فاز ساخت نمونه های آزمایشگاهی قرار دارد. امسال ۲ یا ۳ پرتاب آزمایشی ماهواره منظومه شهید سلیمانی به انجام می رسد و از سال آینده پس از پرتاب های آزمایشی و رفع ایرادات، پرتاب های اصلی را خواهیم داشت.

1403/04/16
12:14:58
5.0 / 5
59
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس