پارس آی سی تی

کمک چند صد میلیون دلاری مایکروسافت برای ساخت ابر رایانه ChatGPT

کمک چند صد میلیون دلاری مایکروسافت برای ساخت ابر رایانه ChatGPT

به گزارش پارس آی سی تی، مایکروسافت با صرف صدها میلیون دلار به ساخت یک ابر رایانه برای شرکت OpenAI کمک کرد تا ظهور ربات هوش مصنوعی ChatGPT را ممکن کند و الان در فکر افزایش مقیاس آن و هر چه بیشتر توانمندکردن این ربات پیشرفته است.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نزدیک به پنج سال پیش، یک شرکت کمتر شناخته شده به مایکروسافت با درخواستی ویژه برای همکاری به منظور افزایش مقیاس قدرت محاسباتی در مقیاسی که قبلا هیچگاه انجام نشده بود، نزدیک شد. سپس مایکروسافت چند صد میلیون دلار را صرف ساختن ده ها هزار تراشه قدرتمند برای ساخت یک ابر رایانه کرد.
این شرکت معروف به OpenAI از این ابر رایانه برای آموزش مدل زبانی بزرگ خود یعنی GPT بهره برد و همانطور که حالا همه می دانیم، تاریخ ساز شد.
مایکروسافت با ساخت مدلهای هوش مصنوعی که به کاربران کمک می نماید کارآمدتر کار کنند، غریبه نیست. غلط گیر املای خودکار که تابحال به میلیونها کاربر کمک کرده است، نمونه ای از یک مدل هوش مصنوعی آموزش دیده در مدل زبانی است. با این وجود شرکت OpenAI به دنبال توسعه چنین چیزی نبود. این شرکت می خواست اساساً نحوه تعامل مردم با کامپیوتر ها را تغییر دهد و به چیزی عظیم نیاز داشت.
چگونه مایکروسافت یک ابر رایانه برای OpenAI جمع آوری کرد
وقتی OpenAI جزئیات مقیاسی را که می خواست محاسبه کند، به مایکروسافت عرضه کرد، مایکروسافت متوجه شد که این شرکت باید برای مدتی طولانی به خدمات رایانش ابری آن دسترسی داشته باشد.
ازاین رو مایکروسافت آغاز به ترکیب ده ها هزار تراشه گرافیکی A100 از شرکت NVIDIA کرد که قدرت محاسباتی بالایی دارند و اغلب برای توسعه مدلهای هوش مصنوعی استفاده می شوند. با این وجود، مبحث فقط اتصال تراشه ها به یکدیگر نبود.
هنگام آموزش مدلهای هوش مصنوعی، کار بین هزاران واحد پردازشی تقسیم می شود که یک دفعه فعال می شوند و به مدیریت دقیق انرژی نیاز دارند. فراتر از آن، پردازنده ها همینطور باید با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا کارهای انجام شده را که مایکروسافت باید برای آن نرم افزار ویژه بنویسد، به اشتراک گذارند.
وقتی که OpenAI مدل خویش را آموزش داد، چالش بزرگتر و مهم تر، در دسترس قرار دادن آن برای خیلی از کاربران بود، ازاین رو مایکروسافت موتور جستجوی Bing جدید خویش را راه اندازی نمود که از GPT-4، نسخه پیشرفته مدل زبانی OpenAI استفاده می نماید و کاربران را در صف انتظار قرار می دهد تا بتواند سرورهای خویش را پیش از عرضه سرویس مدیریت کند.
مایکروسافت همینطور از راه سرویسهای هوش مصنوعی Azure خود، زیرساخت های محاسباتی را هم در اختیار سایر کاربران قرار می دهد تا مدلهای هوش مصنوعی خویش را بسازند.
تیم مایکروسافت Azure باید تمام جزئیات کوچک از تراشه ها تا سرورها و مواد سازنده سازه ها را زیر نظر داشته باشد؛ چونکه اختلال در هر یک از اجزای سازنده می تواند برنامه های آنها را برای افزایش مقیاس سریع مختل کند.
آنچه که مایکروسافت چند سال پیش برای OpenAI گردآوری کرد، کاربران را شگفت زده کرده است.
حالا چیزی که این شرکت درحال ساخت آن است، حتی بزرگتر و پیچیده تر از نسخه قبلی است و فقط باید منتظر ماند و تصور کرد که چه مدلهای هیجان انگیزی را به نمایش خواهد گذاشت.
به نظر می آید عصر هوش مصنوعی تازه شروع شده است.
منبع:

1401/12/25
13:36:02
5.0 / 5
269
تگهای خبر: خدمات , زبان , سرویس , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس