پارس آی سی تی
روایت اقتصاد ایران در پنجم بهمن ماه

پول ندهید، سقوط می کنیم!

پول ندهید، سقوط می کنیم!

به گزارش پارس آی سی تی، آخرین روز کار هفته برای خیلی از بازارها پرخبر و البته پرنوسان بود و در شرایطی که شاخص بورس سقوط کرد، بانک مرکزی توانست یک روز مثبت دیگر در مدیریت بازارها به ثبت برساند. مهم ترین چالش روز را اما دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی مطرح کرده است


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، از روز گذشته و همزمان با اطلاع رسانی رئیس کل بانک مرکزی، شرایط در بازار سکه و ارز تغییر کرده است و بعد از مدتی روند افزایشی، حالا قیمتها پایین آمده اند. صرف نظر از نرخ نهایی، آنچه که فعلاً مثبت به نظر می آید کوشش برای کوتاه کردن دست دلال ها از این دو بازار است. در کنار آن همچنان ابهام بر سر عرضه یا عدم عرضه خودرو در بورس کالا ادامه دارد و در کنار آن اختلاف میان شرکتهای هواپیمایی و سازمان هواپیمایی هم ادامه دارد.
عقب نشینی روز: بلیت هواپیما
پس از آنکه چند روز قبل خبری منتشر گردید که نشان از آن داشت که برخی از شرکتهای هواپیمایی بی سر و صدا، نسبت به افزایش قیمت بلیت هواپیما اقدام نموده اند، سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نمود که این اقدام غیرقانونی بوده و تا نهایی نشدن ارزیابی ها، هیچ ایرلاینی اجازه گران کردن قیمت بلیت را ندارد.
در شرایطی که روز گذشته دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی از قانونی بودن گران شدن بلیت گفته بود، این درحالی است که دادستانی با تکیه بر غیرقانونی بودن این اقدم، خواهان بازگشت وجه به حساب مشتریانی شده بود که بلیت را گران تر خریده بودند. اما دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی امروز اعلام نموده که قیمتها به حالت قبل بازگشته و البته در تهدیدی ضمنی اعلام نموده است که در صورتیکه ایرلاین ها با افزایش قیمت بلیت حمایت نشوند، امکان بروز سوانح هوایی بیشتر می شود! اظهاراتی که تاحدودی بوی گروکشی می دهد. اسعدی سامانی گفته: ما چند ماه است که منتظر ابلاغ ستاد تنظیم بازار هستیم و هنوز خبری نشده است؛ علیرغم این هم اکنون ایرلاین ها در شرایط سختی قرار دارند و اگر قیمتها تغییر نکند، ایمنی پروازها را تحت تأثیر قرار می دهد، ضمن این که سبب زمین گیری بیشتر هواپیماهای کشور خواهد شد.
ایسنا همینطور در گزارشی با تیتر افزایش رسمی قیمت بلیت هواپیما از کی اجرا می شود؟ به بررسی ابعاد مختلف این مورد و چگونگی تصمیم گیری در رابطه با بلیت پرداخته است.
در خبری دیگر از وزارت راه و شهرسازی، آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن ارزیابی شده است. بر مبنای آخرین آمار از ۳.۶ میلیون متقاضی حائز شرایط طرح نهضت ملی مسکن تا کنون ۸۰۵ هزار متقاضی در بانک مسکن افتتاح حساب کرده، حدود ۵۱۰ هزار واحد به مرحله ی تعریف پروژه رسیده و قرارداد پرداخت وام ۲۰۴ هزار واحد منعقد شده است.
سردرگم روز: بازار خودرو
پس از آنکه رئیس شورای رقابت چند روز قبل در نامه ای درخواست توقف عرضه خودرو در بورس کالا را داد، به نظر می آید چالش هنوز بر سر چگونگی تصمیم گیری در رابطه با این بازار ادامه دارد. در این حوزه شورایعالی بورس روز گذشته تصمیم بر تداوم عرضه خودرو در بورس با شرایط فعلی گرفت. شورای رقابت این دفعه امروز در اطلاعیه ای رسمی به این مورد پرداخته است. در بخشی از این متن آمده: ساختار بازار خودرو کشور به علت محدودیت های طرف عرضه (تولید، واردات)، قوانین و مقررات غیرضروری و بعضاً مزاحم، شرایط تورمی مزمن در اقتصاد ایران، نوسانات ارزی و رویکرد سفته بازانه در بازار ها همچون بازار خودرو و مؤلفه های دیگر در رابطه با این بازار، هم اکنون هیچ چاره بهینه ای نداشته و بنابراین شورای رقابت تلاش می کند بهترین نسخه را برای مدیریت بازار خودرو، در شرایط کنونی، در دو مقطع کوتاه مدت و دراز مدت برنامه ریزی و عملیاتی کند.
با وجود این متن، به نظر می آید همچنان دولت و نمایندگان مجلس از عرضه خودرو در بورس حمایت می کنند. یکی از اصلی ترین چالش ها بیرون از بورس، ثبت نام در طرح های فروش خودروسازان است که امروز هم مشکل ساز شد. در شرایطی که بنا بود فروش ویژه سایپا اجرا شود، سایت این شرکت بالا نیامد. در حالیکه قرار بود، از ساعت ۱۴ روز گذشته (سه شنبه) طرح فروش فوق العاده دو محصول گروه خودروسازی سایپا آغاز شود اما سایت فروش سایپا از دسترس خارج و این شرکت از مردم خواست ثبت درخواست خویش را به امروز (۵ بهمن ماه) موکول کنند؛ اما همچنان اختلال سایت سایپا رفع نشده و از این بابت این گروه خودروسازی از مردم عذرخواهی کرده است. ایسنا مبحث را از گروه خودروسازی سایپا مورد پیگیری قرار داد و این شرکت اعلام نمود که قرار بوده است از ساعت ۱۸ امروز (چهارشنبه) سایت در دسترس مشتریان قرار گیرد و امکان ثبت درخواست فراهم شود؛ اما همچنان بعد از گذشت ۲۸ ساعت از اعلام زمان اولیه برای آغاز فرایند، هنوز تا این لحظه (پس از عبور از ساعت ۱۸) اختلال سایت سایپا رفع نشده است.
در کنار آن، شرطی که به تازگی از جانب خودروسازان برای بلوکه کردن پول قبل از ثبت نام گذاشته شده هم برای خیلی از متقاضیان واقعی ابهام هایی را به وجود آورده است. ایسنا در گزارشی با عنوان اگر برنده نشویم، تکلیف چیست؟ بخشی از نگرانی های مردم را بررسی نموده است.
با وجود برخی مقاومت ها، با عنایت به فاصله قابل توجهی که میان قیمت خودرو در بازار و بورس وجود دارد، احیانا این روند ادامه می یابد.
بازار روز: دلار
پس از ورود بانک مرکزی به بازار ارز، روند نزولی در این بازار ادامه دارد. فرزین ساعات پایانی دیشب هم خبر جدیدی را در توییتر خود منتشر نموده بود. در این متن آمده: سلام. بانک مرکزی با حذف دلار توافقی به دنبال برچیدن رانت به وجود آمده بوده است. از این به بعد تمام صرافی ها بدون انجام ثبت نام، ارز خویش را دریافت کنید؛ به نرخ تابلو، بدون صف.
به دنبال این موضوع، قیمتها در بازار ارز کاهشی شد و بازار شرایط آرام تری به خود گرفت. قیمت خرید هر دلار آمریکا در صرافیهای خیابان و میدان فردوسی حدود ۴۲ هزار تومان بود و نرخ فروش این ارز در تابلو صرافی ها حدود ۴۲ هزار و ۲۰۰ تومان و با نوسان اندکی تعیین شده بود. این قیمتها حدود هزار تومان نسبت به نرخ روز گذشته بازار ارز کمتر بود. البته در ساعات پایانی روز گذشته هم کاهش قیمت نرخ دلار بازار متشکل تا ۴۲ هزار و۵۰۰ تومان اتفاق افتاده بود.
بر خلاف ارز، بورس امروز شرایط خوبی نداشت. شاخص کل بورس بیش از ۳۴ هزار واحد کاهش پیدا کرد و شاخص کل فرابورس هم به کانال ۲۰ هزار واحد عقب گرد کرد.
البته در خبری دیگر، رئیس سازمان خصوصی سازی جزئیات برگزاری مزایده واگذاری ۵۱ درصد سهام هر کدام از باشگاه های استقلال و پرسپولیس را اعلام نمود.
اختلال روز: اینترنت
صبح امروز در خبری که احیانا خیلی از مردم خود آنرا تجربه کردند، دسترسی به اینترنت در کشور با اختلال مواجه گردید. بررسی ها از آن حکایت می کند که اینترنت ثابت و همراه در بازه زمانی ۱۱: ۴۴ تا ۱۱: ۵۷ امروز، کاملا قطع و دسترسی کاربران به اینترنت غیر ممکن شد. هنوز دلیل این امر معلوم نیست اما پیگیری از برخی اپراتورها به این نتیجه رسید که ظاهرا مشکلی از جانب ارتباطات زیرساخت وجود داشته است.
پس از این اتفاق، شرکت ارتباطات زیرساخت توضیحاتی را منتشر کرد و توضیح داد: امروز از ساعت ۱۱: ۴۳ به مدت ۱۰ دقیقه شاهد افت ترافیک بین الملل بودیم که به سرعت برطرف شد. شرکت ارتباطات زیرساخت به علت این اتفاق از مردم عزیز عذرخواهی می کند. لازم به ذکر است که تیم های فنی درحال بررسی علت بروز این حادثه هستند.
در کنار اینترنت، یکی دیگر از حوزه های اقتصادی که امروز بخشی از مشکلات آن انتشار یافت، مرغداران بودند. مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور اظهار داشت: دو ماهی می شود که با کاهش قیمت مرغ، مرغداران در ضرر و زیان بسیاری هستند.
منبع:

1401/11/06
13:01:00
5.0 / 5
201
تگهای خبر: اینترنت , تولید , توییتر , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس