پارس آی سی تی

بایدها و نبایدهای طبقاتی شدن اینترنت

بایدها و نبایدهای طبقاتی شدن اینترنت

به گزارش پارس آی سی تی، مبحث اینترنت تخصصی که با عنوان طبقاتی هم شناخته میشد، با گذشت بیشتر از سه ماه از اعمال محدودیت ها برروی اینترنت حالا پررنگ شده است بگونه ای که برخی اتحادیه ها و سازمان ها اعلام نموده اند درحال مذاکره برای فراهم کردن دسترسی آزاد به اینترنت برای اعضایشان جهت پیشبرد فعالیتهای سازمانی هستند اما این مورد به اعتقاد کارشناسان درصورت فراگیر شدن می تواند خطرناک و منشا فساد در کشور شود.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، طی روزهای گذشته اطلاعیه ای از جانب اتحادیه فناوران کامپیوتر تهران منتشر گردید که در آن گفته شده طی نامه نگاری و مذاکرات مختلف این اتحادیه با متولیان حوزه اینترنت کشور، بعد از گذشت بیشتر از دو ماه از به وجود آمدن اختلال در عملکرد پلت فرم ها و کاهش سرعت به واسطه استفاده از فیلترشکن ها، مراجع ذی صلاح، دارندگان پروانه کسب این اتحادیه را بعنوان کارآمدترین و مشروع ترین فعالان حوزه فناوری به رسمیت شناخته و امکان رفع فیلتر پلت فرم ها را برای ایشان محقق کرده اند و به شرط قبول مسئولیت توسط صاحب پروانه هیچ محدودیتی در تعداد آی پی های اعلام شده توسط ایشان وجود ندارد.

در همین رابطه، رضا قربانی-رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی استان تهران- در گفت و گو با ایسنا در رابطه با این مورد اظهار نمود: حقیقت اینست این خبر در این حد منتشر گردید که اتحادیه فناوران کامپیوتر استان تهران که یک اتحادیه ای در رابطه با کافی نت و فروشگاه های تجهیزات کامپوتری بوده و مبحث آن زیاد در ارتباط با فناوری نیست و بیشتر بر حوزه تجهیزات دستگاه مصرفی فناوری نظارت دارد، چنین اطلاعیه ای را منتشر نموده است.

وی اضافه کرد: این اتحادیه اعلام نمود که برای اعضای خود اینترنتی گرفته است که فیلترینگی بر روی آن اعمال نشده که همین مساله هم بسیار مبهم بود. پیش از این صحبت هایی شده بود که اتاق اصناف و اتاق بازرگانی اقدام نموده اند برای اعضای خود اینترنت بدون فیلتر بگیرند اما همان هم به علت این که کسی اعلام نکرده بود نمی شود به آن استناد کرد.

قربانی در ادامه سخنانش اظهار داشت: ما در سازمان نظام صنفی استان تهران و به صورت کلی سازمان نظام صنفی کشور اساسا رویکردمان این نیست که برویم و چنین چیزی را تثبیت نماییم، وقتی اینترنت و دسترسی به ابزارهای پرکاربرد اینترنت قطع باشد اما برای یک عده خاص این دسترسی و به عبارتی اینترنت طبقاتی ایجاد شود، درست نیست. آیا زمانی که دسترسی به پیام رسان خارجی در کل کشور قطع باشد، فایده ای دارد که عده محدودی به آن دسترسی داشته باشند؟

وی تاکید کرد: حقیقت اینست که این ابزارها ابزارهای شبکه اند یعنی همه مردم باید به آنها دسترسی داشته باشند. ازاین رو ما خواسته روشنی در این زمان در سازمان نظام صنفی کامپیوتری داشتیم و آن دسترسی آزاد به اینترنت است.

قربانی با طرح این سوال که ایجاد محدودیت برای اینترنت و ایجاد رانت برای عده خاص کمکی می کند؟ خاطرنشان کرد: اتحادیه ها و اتاق اصناف مختارند که برای اعضای خود چنین طرحی را استفاده کنند، در واقع این مورد به اعضا و رویکرد اتحادیه ها بازمی گردد ولی ما در سازمان نظام صنفی کامپیوتری که حدود ۷۰۰۰ شرکت در کل کشور دارد، با این کار مخالفیم. ازاین رو این که برای اعضای خود امتیازهای جدایی را دریافت نماییم به نفع اعضا و شرکت ها نمی دانیم، اینترنت طبقاتی ایده خطرناکی است.

رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی استان تهران در رابطه با اینکه گفته میشود اینترنت طبقاتی با هدف عرضه خدمات در شرکت ها و مانند تجارت است؟ اظهار نمود: به قاطعیت می گویم هیچ کسب و کاری بیشتر از ۷۰۰۰ کسب و کاری که در سازمان نظام صنفی استان تهران هستند، به دسترسی آزاد اینترنت احتیاج ندارند و ما در صف اول این مساله هستیم و به نظر میرسد، کسب و کارهایی که جزو اتحادیه فناوران کامپیوتر تهران هستند، نیازی ندارند چونکه کار فناوری انجام نمی دهند و در حال فروش تجهیزات مصرفی هستند.

قربانی ضمن اشاره به علل مفید نبودن اینترنت طبقاتی تشریح کرد: این که طبقه ای از بقیه متمایز و به آنها اینترنت بدون فیلتر داده شود یک بحث است و نباید انتقاد و اعتراضی کرد و بحث دیگر مبحث دسترسی به شبکه های اجتماعی پرکاربرد مانند واتس اپ و اینستاگرام است که از زمان ایجاد محدودیت ها کاربرانشان در انجام کارها گرفتار مشکل شده اند. ما نمی خواهیم از اپلیکیشن خارجی دفاع نماییم اما باید دید آیا جایگزین آن در طول سال ها معرفی شده است؟ مواردی را نام می برند که جایگزین است اما مردم چه میزان استقبال کرده اند؟

رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی استان تهران افزود: در این شرایط باید ساختن جایگزین ها مورد توجه قرار گرفته شود نه این که رانت توزیع شود، زمانی که رانت توزیع شود، منشأ فساد خواهد شد.

منبع:

1401/10/13
15:25:42
5.0 / 5
240
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس