پارس آی سی تی
نحوه مواجهه كشورها با پلتفرمها؛

اینستاگرام دلیل خودکشی نوجوانان آمریکایی

اینستاگرام دلیل خودکشی نوجوانان آمریکایی

به گزارش پارس آی سی تی، یک کارشناس فضای مجازی نوع مواجهه کشورهای مختلف جهان با پلت فرم های جهانی را شرح داد و اظهار داشت: مثلاً در اروپا پلتفرمها مکلفند محتوای خشونت آمیز را حذف نمایند.امیرعباس رکنی کارشناس فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد نوع مواجهه کشورهای مختلف جهان با پلت فرم های جهانی اظهار نمود: با همه گیری سکوهای دیجیتال مانند شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، دولت ها در دنیا به سمت تنظیم گری این سکوها رفتند و مساله اصلی آنها محتوا بوده است؛ بعنوان مثال انتشار محتواهای نژادپرستانه یا اخبار جعلی که به سلامت عمومی مربوط می شود یا محتوای تروریستی، در کشورهای غربی ممنوع می باشد.
وی خاطرنشان کرد: هر کدام از کشورهای دنیا به روش های مختلف مبادرت به تنظیم گری سکوهای دیجیتال می کنند که به صورت کلی میتوان این روش ها را به ۳ دسته تقسیم کرد. در یک حالت فارغ از این که چه کسی محتوا را منتشر نموده است، دولت، سکو را مسئول محتوای انتشار یافته می داند.
آمریکا اینستاگرام را مسبب خودکشی نوجوانان آمریکایی دانست
رکنی افزود: در بعضی از کشورها سکوها به هیچ وجه مسئول محتوای منتشرشده نیستند و خود کسی که آن محتوا را منتشر نموده، مسئول آن محتوا است؛ مثلا در آمریکا برپایه قانون شایستگی ارتباطات، سکوها هیچ مسئولیتی در برابر محتوا ندارند. البته این روال مشکلات زیادی هم به همراه دارد و ما شاهد آن هستیم که خیلی از سناتورهای آمریکایی از هر دو جناح پیگیر این هستند که سکوها هم در این حوزه مسئولیت داشته باشند. در همین راستا بارها دیده ایم که مدیران غول های فناوری برای پاسخگویی در مورد صدمه های سکوهای خود به سنای آمریکا احضار شدند، مثلا در یکی از موارد اخیر سناتورهای آمریکایی مدیر اینستاگرام را مواخذه کردند و معتقد بودند که این شبکه اجتماعی سبب شده است که کودکان آمریکایی اختلال خوردن و ‌نوشیدن یا افکار در ارتباط با خودکشی پیدا کنند و در بعضی موارد مبادرت به خودکشی کنند.
این کارشناس فضای مجازی در رابطه با ساختار قانونی و تنظیم گری اتحادیه اروپا بر فضای مجازی توضیح داد: نوع تنظیم گری در اروپا کمی متفاوت است؛ اروپایی ها بعد از مشاهده مشکلات مذکور در آمریکا به سمت تنظیم گری دولتی رفتند. اروپا اخیراً در همین راستا قانونی به نام قانون خدمات دیجیتال وضع کرده که به قول مسؤلان، برای پشتیبانی از کاربران در مقابل شبکه های اجتماعی تصویب شده است.
پلتفرمها در اروپا موظف به حذف یا تعدیل محتوای خشونت آمیز هستند
وی افزود: این قانون چند محور دارد؛ یکی از این محورها می گوید اگر پلت فرم بیشتر از ۴۵ میلیون کاربر داشته باشد، باید در مورد تبلیغات (شخص تبلیغ دهنده و شیوه تأمین مالی تبلیغات) شفافیت داشته باشند. محور دوم در ارتباط با محتوا است و پلت فرم ها موظف می باشند از کاربران در مقابل محتواهای خشونت آمیز، تروریستی، هرزه نگاری و اخبار جعلی محافظت کنند و آن محتوا را حذف یا تعدیل کنند. همینطور در این قانون آمده است که پلت فرم ها موظف به معرفی نماینده و شفاف سازی الگوریتم خود هستند.
رکنی اضافه کرد: یک نوع رویکرد دیگر در تنظیم گری فضای مجازی وجود دارد که در بعضی کشورهای دنیا دیده می شود که در آن دولت با پلت فرم وارد تعامل مستقیم می شود و به مسؤلان آن می گوید اگر می خواهید در کشور ما فعالیت داشته باشید، موظف هستید در کشور ما دفتر تأسیس و نماینده قانونی معرفی کنید و قوانین و خطوط قرمز ما را هم رعایت کنید که عمده این خطوط قرمز در حوزه امنیت ملی، امنیت اجتماعی، امنیت عمومی، امنیت سلامت و مسائل برجسته سیاسی نظیر انتخابات است.
تعامل مستقیم با پلتفرمها؛ از ترکیه تا آرژانتین
وی اضافه کرد: مثلا روسیه، ترکیه، هند، ژاپن و بعضی از کشورهای حاشیه خلیج فارس جزو همین کشورها هستند؛ در هندوستان به علت بحران های ناشی از انتشار اخبار جعلی در گروههای واتس اپی که منجر به کشته شدن چندین انسان شد، با مذاکراتی که با واتس اپ صورت گرفت، هم اکنون این پلت فرم قوانین خاصی را در تنظیم گری مختص این کشور اعمال و محدودیت هایی را برای گروههای واتساپی هندی از نظر ارسال و باز ارسال اخبار اعمال می کند. یا مثلا ما شاهد تعامل مستقیم فیس بوک با دولت آرژانتین در زمان انتخابات این کشور بودیم.
مسدودسازی در چین و مصر
این کارشناس فضای مجازی در ادامه اضافه کرد: یک نوع دیگری از مواجهه دولت ها با پلت فرم های دیجیتال هست که در آن دولت ها به جای این که فکر کنند پلت فرم خارجی را مسدود کنند یا نه، به سمت ساخت سکوهای داخلی می روند تا نیاز کاربران را رفع کنند که این نوع مواجهه در کشورهایی با نظام های سیاسی متفاوت مانند چین و مصر دیده شده است. این مدل فارغ از اینست که پلت فرم خارجی در آن کشور محدود شود یا نشود، بلکه در هر دو صورت، پلت فرم داخلی توسعه می یابد.
وی اظهار داشت: در مجموع میتوان نتیجه گرفت که ما در هیچ کشوری شاهد فضای مجازی رها، تنظیم نشده و خارج از نظارت قوانین نیستیم و در هر حال نظام مسئولیت سکو و کاربر به نحوی وجود دارد؛ یعنی یا سکو یا تولیدکننده محتوا مسئولیت دارند.


منبع:

1401/09/23
11:09:05
5.0 / 5
335
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس