پارس آی سی تی

رجیستری گوشی تلفن همراه غیرحضوری شد بعلاوه جزئیات

رجیستری گوشی تلفن همراه غیرحضوری شد بعلاوه جزئیات

به دنبال مکاتبه گمرک ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره تبعات ثبت حضوری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی، معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود که طی پیگیری های صورت گرفته رجیستری گوشی تلفن همراه از شروع دی ماه غیرحضوری خواهد شد و تمامی پروسه حضوری در مبادی ورودی برای ثبت مشخصات در کمتر از یک دقیقه توسط بارکدخوان انجام می شود.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، از ۱۲ مهر امسال به گمرکات اجرائی ابلاغ گردید که هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه و پس از خروج از گمرکات اجرائی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع می باشد، براین اساس باید اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور صورت گیرد.
اما از زمان اجرای این دستورالعمل اعتراض زیادی از طرف مسافران به علت شکل گیری صف های طولانی و معطلی چند ساعته در مبادی ورودی جهت رجیستری گوشی موبایل آنهم در وضعیت کرونائی موجود مطرح بود در عین حال که کارکنان گمرک نیز از وضع موجود رضایتی نداشتند.
اما در هفته گذشته مهرداد جمال ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- طی نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان گزارشی از شرایط موجود درخواست نمود که جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همین طور در امتداد رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن پروسه رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک صورت گیرد تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ با قطع زنجیره شیوع کرونا جلوگیری شود.
به فاصله کوتاهی طی بررسی های صورت گرفته روند رجیستری موبایل تغییر کرده است و آنطور که معاون فنی گمرک ایران در این زمینه توضیح داد طی تصمیمات ستاندن شده از شروع دی ماه سال جاری رجیستری گوشی موبایل به صورت غیرحضوری صورت خواهد گرفت و مدت زمان انجام پروسه حضوری به کمتر از یک دقیقه کاسته می شود.
ایشان سپس با اشاره به اقداماتی که در جریان تغییر روند رجیستری و ثبت غیر حضوری آن در دستور کار قرار دارد توضیح داد: پیش بینی شده که اظهارنامه مسافری توسط آژانس های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در غیر این صورت تا پیش از گذرنامه تکمیل شده یا در سالن گمرک تکمیل شود. در این اظهارنامه مشخصات گوشی تلفن همراه همچون شماره IMEI باید درج شود.
معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت: گوشی تلفن همراه توسط ارزیاب گمرک رویت و بواسطه بارکدخوان شماره IMEI و بارکد پاسپورت در سیستم درج خواهد شد و پس از ثبت مشخصات گوشی و احراز مسافر در مبادی ورودی، فرد یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سامانه گمرک (EPL) ادامه پروسه رجیستری را انجام دهد.
معاون فنی گمرک تصریح کرد: برای گوشیهای تلفن همراهی که تاریخ ورود آن ۱۲ تیر تا ۳۰ آذر ۱۳۹۹ می توانند طبق روال قبلی و با استعلام سیستمی از سامانه نیروی انتظامی احراز مسافربودن، عملیات ترخیص در EPL بدون مراجعه حضوری صورت گیرد.
بر این اساس نحوه رجیستری گوشی تلفن همراه در کمتر از سه ماه از ابلاغیه قبلی (۱۲ مهر) تغییر نمود و دیگر لازم نیست در وضعیت کرونائی مسافران ساعت ها در مبادی ورودی معطل بمانند این در شرایطی است که در آبان ماه سال جاری وزارت بهداشت طی نامه ای به گمرک ایران اعلام نموده که بمنظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ و قطع زنجیره انتقال و صیانت از سلامت هموطنان و کارکنان این سازمان تمهیداتی اتخاذ شود که پروسه رجیستری به صورت الکترونیک صورت گرفته تا از مراجعه حضوری و ازدحام مسافرین جلوگیری شود.1399/09/25
15:44:34
5.0 / 5
1401
تگهای خبر: سیستم , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آی سی تی پارس