پارس آی سی تی

بزرگترین تراشه ساز چین هدف جدید تحریم آمریكا شد

بزرگترین تراشه ساز چین هدف جدید تحریم آمریكا شد

به گزارش پارس آی سی تی دولت ترامپ در جهت تشدید سركوبی شركتهای چینی، در حال بررسی افزودن شركت تراشه ساز چینی SMIC به لیست سیاه تجاری است.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، یک سخنگوی پنتاگون اعلام نمود وزارت دفاع آمریکا در حال همکاری با سایر سازمانها در مورد اقدام ضد شرکت SMIC است که شرکتهای آمریکایی را وادار خواهد نمود قبل از فروش هر گونه محصولی به این شرکت، مجوز ویژه دولت را دریافت نمایند.

شرکت SMIC در اطلاعیه ای اعلام نمود از شنیدن این خبر در شوک کامل است اما آماده است با سازمانهای دولت آمریکا به منظور رفع هر گونه سوء تفاهم همکاری کند.

رویترز به نقل از یک منبع مطلع نوشت: پنتاگون به تازگی پیشنهاد کرد شرکت SMIC در فهرست کمیته کاربر نهایی قرار بگیرد که پنلی مرکب از وزارت بازرگانی، کشور و انرژی آمریکا بوده و در مورد افزودن شرکتها به لیست سیاه تجاری تصمیم می گیرد.

دولت ترامپ از لیست سیاه تجاری که حالا شامل بیشتر از ۲۷۵ شرکت چینی است، برای ضربه زدن به صنایع کلیدی چین بهره برده و بعنوان مثال غولهای مخابراتی هواوی و ZTE را بر سر نقض تحریمها و سازنده دوربین مراقبتی Hikvision را بر سر مبحث اقلیت اویغورهای چین هدف قرار داده است.

شرکت SMIC بزرگترین تولیدکننده تراشه چین بوده اما در سطح جهانی بعد از شرکت تایوانی تولیدکننده نیمه رسانا TSMC قرار دارد. این شرکت به دنبال ساخت کارخانه هایی برای تولید تراشه های کامپیوتر قابل رقابت با TSMC بوده است. اما با محدودیتهای جدید وزارت بازرگانی آمریکا روبرو شده که ملزم می کند تولیدکنندگان تراشه هواوی قبل از تولید تراشه برای این غول مخابراتی در صورت استفاده از فناوری آمریکایی، مجوز دولت آمریکا را دریافت نمایند. شرکت SMIC یکی از تولیدکنندگان هواوی است.

شرکتهای آمریکایی نظیر لام ریسرچ، کی ال ای کورپ و اپلاید متریالز که تجهیزات تراشه سازی مهمی را تأمین می کنند، امکان دارد از افزودن شدن SMIC به لیست سیاه لطمه ببینند.

یک مقام آمریکایی آگاه اظهار نمود: علت اقدام ضد SMIC روابط این شرکت با ارتش چین است اما شرکت SMIC در اطلاعیه ای اعلام نمود هیچ ارتباطی با ارتش چین ندارد.

دولت آمریکا به میزان فزاینده ای توجه خویش را معطوف شرکتهای چینی کرده که ارتش چین را تقویت می کنند. آمریکا ماه گذشته ۲۴ شرکت و اشخاصی چینی که گفته شده در اقدامات ساخت و ساز و نظامی در دریای جنوب چین مشارکت داشته اند را هدف تحریم قرار دارد که اولین تحریم ضد پکن در مورد این آبراه استراتژیک مورد مناقشه بود.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت دفاع آمریکا در چند ماه اخیر دو لیست از شرکتهای چینی منتشر نموده که مدعی است تحت مالکیت ارتش چین قرار دارند. این فهرستهای گزیده شده به رئیس جمهور آمریکا اختیار می دهد شرکتهای مذکور را هدف تحریمهای شدیدتری قرار دهد اما هنوز اقدامی ضد این شرکتها انجام نشده است.
1399/06/14
08:20:51
5.0 / 5
1456
تگهای خبر: تولید , دوربین , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس