پارس آی سی تی
معاون مركز ملی فضای مجازی :

تامین ادله دیجیتال در سند معماری شبكه ملی تكلیف شد

تامین ادله دیجیتال در سند معماری شبكه ملی تكلیف شد

به گزارش پارس آی سی تی معاون مركز ملی فضای مجازی با اعلان اینكه افشای اطلاعات و نقض محرمانگی با شبكه ملی اطلاعات به حداقل می رسد، اظهار داشت: خدمات تامین ادله دیجیتال در طرح كلان و سند معماری شبكه ملی تكلیف شده است.ابوالفضل روحانی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور درباره الزامات امنیتی که در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات تکلیف شده است توضیح داد و اظهار داشت: خدمات امنیت یکی از سرفصل های مهم در شبکه ملی اطلاعات است که به صورت مبسوط در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات شرح داده شده است.
وی اظهار داشت: خدماتی مثل رمزنگاری، شناسه و احراز هویت، تصدیق امضاء و تامین ادله دیجیتال و همچنین، خدمات مدیریت و عملیات امنیت همچون پیشگیری و مقابله با جرائم و حوادث سایبری، قسمتی از خدماتی است که باید در شبکه ملی اطلاعات ارائه شوند.
معاون فنی راهبری مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات یک لایه از فضای مجازی است که خدمات مختلف ارتباطی و اطلاعاتی را برای لایه های بالاتر، یعنی خدمات و محتوا و کاربران، فراهم می آورد، اضافه کرد: خدمات شبکه ملی اطلاعات و خصوصاً خدمات امنیتی این شبکه، برای پایدارسازی و رقابت پذیر کردن خدمات و محتوای داخلی با نمونه های مشابه خارجی طراحی و توسعه پیدا می کنند. به عبارتی ما زمانی می توانیم درباره کارایی خدمات شبکه ملی اطلاعات، همچون همین خدمات امنیتی، صحبت نماییم که بتوانیم تاثیرگذاری آنها در دیگر اجزای فضای مجازی کشور را مشاهده و سنجش نماییم.
امنیت شبکه ملی اطلاعات باید از ۴ جهت تامین شود
روحانی اشاره کرد: آنچنان که در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات قید شده، امنیت شبکه باید از چهار جهت تامین شده باشد. در ابتدا، شبکه باید در مقابل حملات بالفعل و بالقوه از دیگر شبکه ها همچون اینترنت مصونیت داشته باشد. علاوه بر این، این شبکه نباید به مصدری برای حمله مقابل خود یا دیگر شبکه ها تبدیل گردد.
وی اضافه کرد: در این سند دو مورد دیگر به مصونیت متقابل شبکه ملی اطلاعات و لایه های خدمات و محتوای فضای مجازی اشاره دارد. به این معنا که شبکه ملی اطلاعات نه فقط باید امنیت لایه های محتوا و خدمات را فراهم آورد، بلکه باید در مقابل تهدیدهای احتمالی این دو لایه نیز مصونیت داشته باشد و همین طور تهدیدی مقابل این دو لایه ایجاد نکند.
تامین ادله دیجیتال یکی از خدمات شبکه ملی اطلاعات است
معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی کشور با اعلان اینکه شبکه ملی اطلاعات، قلب فضای مجازی کشور به حساب می آید، گفت: باید خدمات امنیتی لازم برای حفاظت و مصونیت تمامی ذی نفعان شبکه ملی اطلاعات فراهم گردد که این خدمت در بخش ۴-۵-۱ سند تبیین الزامات ماده ۳ صراحتاً ذکر شده است و به همین دلیل *«تامین ادله دیجیتال» بعنوان یکی از خدمات شبکه ملی اطلاعات در طرح کلان و سند معماری شبکه ملی اطلاعات قید شده است.
وی اشاره کرد: همین طور در بخش ۴-۵-۳- خدمات ایمن و ایجاد سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، با هدف مزیت بخشی برای خدمات و محتوای داخلی آورده شده است که مواردی مانند پایداری خدمت و تامین دسترسی پذیری، محرمانگی و جامعیت در لایه های مختلف، بعنوان پیش نیاز ارائه خیلی از خدمات مهم در داخل کشور در شبکه ملی اطلاعات باید تامین گردد.
روحانی اشاره کرد: از جانب دیگر ایجاد شرایط لازم برای تحقق اعتماد درخلال موجودیت ها در فضای مجازی کشور در این شبکه پیش بینی شده است که امکان تعاملات حایز اهمیت در فضای مجازی را فراهم می آورد.
افشای اطلاعات و نقض محرمانگی با شبکه ملی اطلاعات به حداقل می رسد
معاون مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: همین طور در خدمات داخلی ایجاد زیرساخت های لازم در شبکه ملی اطلاعات، موضوع سالم سازی این شبکه برای حمایت ویژه از حریم خصوصی و حقوق عمومی (بند ۱۲-۳-۵-۴) و مسایلی مانند پشتیبانی از مالکیت خدمات و محتوا و ارائه خدمات خاص برای گروه های اجتماعی مانند کودکان، در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: این الزام، زیربنا و پیش نیاز یک زیست بوم گسترده، سالم و امن خدمات و محتوا در داخل کشور بر بستر شبکه ملی اطلاعات را در صورت اجرا و تکمیل فراهم می آورد.
روحانی اظهار داشت: در صورت تکمیل و تحقق شبکه ملی اطلاعات برمبنای اسناد مصوب، در عمل مشکلاتی مانند افشای اطلاعات، نقض محرمانگی و حریم خصوصی و امثال آن در خدمات داخلی حداقل خواهد شد.
*به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، باتوجه به گسترش استفاده از فناوری های اطلاعاتی و افزایش بهره گیری از سیستم های کامپیوتری، موضوع سرقت و افشای اطلاعات همچون دغدغه ها شمرده می شود. این درحالی است که با استناد به خیلی از ذخایر باارزش اطلاعاتی همچون داده، نرم افزار و یا سخت افزار الکترونیکی، می توان در امتداد اثبات ادعا، دفاع، کشف جرم، یا استدلال قضایی اقدام نمود، به این ابزار، شواهد الکترونیکی یا ادله دیجیتال گفته می شود که در صورت وجود قانون مشخصی برای به کار گیری آن، این خدمات می تواند نقش مؤثری در پروسه تعقیب کیفری یا دادرسی در زمینه افشای اطلاعات ایفا کند و باتوجه به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از ابزارهای مهم فن حقوق شمرده می شود.


منبع:

1399/05/05
14:29:03
5.0 / 5
1681
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس