پارس آی سی تی

تجهیزات فناوری باید از رده كالاهای لوكس بیرون بروند

تجهیزات فناوری باید از رده كالاهای لوكس بیرون بروند

به گزارش پارس آی سی تی رئیس كمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از قرار گرفتن تجهیزات فناوری اطلاعات در حوزه كالاهای وارداتی لوكس، اظهار داشت: ایران مزیت بسیار بالایی در صادرات محصولات مختلف بخصوص نرم افزارها دارد كه با ارزبری كم می تواند ارزآوری بالایی برای اقتصاد كشور ایجاد كند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از فدراسیون فاوا، اعضای کمیسیون فن آوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران، به صورت مجازی گرد هم آمدند تا آخرین تحولات حوزه فناوری اطلاعات و آخرین اقدام های کمیسیون را بررسی نمایند.
محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران، در این جلسه با انتقاد از قرار گرفتن تجهیزات فناوری اطلاعات در حوزه کالاهای وارداتی لوکس، از متولیان این حوزه خواست تا دستورات رئیس جمهوری برای حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال و توسعه فناوری اطلاعات را بعنوان برنامه کاری خود قرار دهند.
افتتاح فاز اول درگاه تأمین سرمایه از راه بورس
طلایی با اشاره به دستور تازه رئیس جمهوری برای ورود شرکت های فناوری اطلاعات و کسب وکارهای دیجیتال به بورس اظهار داشت: برای تأمین مالی از راه بازار سرمایه طبق هماهنگی که اتاق بازرگانی با بورس داشت، سایتی با عنوان رهسار بعنوان پنجره واحد تأمین سرمایه از راه بورس به راه افتاده است. کسانی که بخواهند به بورس وارد شوند و از راه این بازار افزایش سرمایه بدهند، می توانند از راه این سایت اقدام نمایند.
وی از تلاش نمایندگان مجلس برای تصویب قانونی برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان اطلاع داد و اظهار داشت: طرحی در مجلس عرضه شده است که کمیسیون دانش بنیان اتاق بازرگانی در حال رایزنی برای پیشبرد این طرح است. مبحث این طرح راهکارهای تسهیل جهش تولید در حوزه اقتصاد دانش بنیان است که توسط برخی از نمایندگان مجلس تهیه شده است.
تلاش برای فراگیرتر شدن پروانه تولید نرم افزار
رئیس هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: پروانه تولید نرم افزار، یکی از موضوعاتی است که مورد توجه کمیسیون فاوای اتاق ایران قرار دارد.
طلایی با اشاره به تعداد ناچیز شرکت های تولیدی فعال در این عرصه اظهار داشت: هم اکنون ۲۰۰ شرکت در سرتاسر کشور از پروانه بهره برداری تولید نرم افزار استفاده می نمایند. این تعداد پروانه نسبت به کل فعالان حوزه آی سی تی در کشور بسیار ناچیز است. به دنبال این هستیم که از راه فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات، با وزارت صنعت، معدن و تجارت رایزنی نماییم تا تعداد بیشتری از فعالان اقتصادی را به سمت تولید نرم افزار هدایت کنند.
وی تاکید کرد: نکته مهم این است که با عنایت به نرخ برابری ارز، ایران مزیت بسیار بالایی در صادرات محصولات مختلف بخصوص نرم افزارها، خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد که با ارزبری کم می تواند ارزآوری بالایی برای اقتصاد کشور و فرصت های شغلی زیادی را ایجاد کند.
رئیس هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: نرخ ارز اساسا در بخش تولید ما تبعات بسیار زیادی دارد و عملاً تولید کنندگان حوزه فناوری اطلاعات نمی توانند با وضعیت بی ثباتی در بازار ارز، برنامه ریزی بلندمدتی داشته باشند و برای تأمین تجهیزات مورد نیازشان برای تولید با مشکلات فراوانی مواجه می شوند.
تجهیزات فناوری اطلاعات نباید کالای لوکس تلقی شود
طلایی تاکید کرد: دستگاه های دولتی از دستورات رئیس جمهور در خصوص توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور پیروی کنند. متولیان و تصمیم گیران و سیاست گذاران دولتی، همچون وزارت صمت، وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد باید با عنایت به رهنمودهای رئیس جمهوری تصمیم های مناسبی بگیرند.
او همینطور اضافه کرد: در ایران هنوز هم تجهیزات فناوری اطلاعات در قالب کالاهای لوکس تلقی می شوند. این در شرایطی است که در هیچ کشوری در دنیا دیگر به این کالاها بعنوان کالای لوکس و تجملی نگاه نمی کنند.
رئیس هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: فناوری اطلاعات بعنوان موتور متحرک، می تواند به رشد و توسعه اقتصاد کمک نماید و پایه و زیرساخت اقتصاد دانش بنیان به حساب می آید. حوزه فناوری اطلاعات از تجهیزات پزشکی گرفته تا هوافضا، دخیل و غیرقابل چشم پوشی است. اما باوجود این اهمیت، هنوز واردات کالاها و تجهیزات مربوط به فناوری اطلاعات در رده کالاهای آرایشی-بهداشتی کالای لوکس و تجملی تلقی می شود.
منبع:

1399/05/04
13:34:20
5.0 / 5
1588
تگهای خبر: تولید , خدمات , دیجیتال , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس