پارس آی سی تی
با تلاش محققان دانشگاهی ارائه شد

اپلیكیشنی برای تشخیص بیماری های مغز و اعصاب

اپلیكیشنی برای تشخیص بیماری های مغز و اعصاب

محققان یك شركت مستقر در مركز نوآوری دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق شدند اپلیكیشن هایی در خصوص طراحی تداخلات دارویی، تشخیص اولیه بیماری بر مبنای الگوریتم های هوشمند و داده های بالینی، تشخیص بیماری های مغز و اعصاب از راه پردازش های دادگان پاراكلینیكی و كلینیكی را طراحی نمایند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، نیما شریفی صادقی، فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تحلیل و جداسازی بیماری های کاهنده روان با استفاده از شبکه های عمیق، بهبود جداسازی سه بعدی تومور مغزی با استفاده از شبکه های چند لایه تعمیم یافته» اظهار داشت: ما در صدد برآمدیم در چارچوب این پروژه اپلیکیشن هایی را طراحی نماییم.

وی با اشاره به یکی از این اپلیکیشن ها اظهار داشت: ما توانستیم مجموعه نرم افزارهایی را تهیه نماییم که می تواند بیماری های مغز و اعصاب را به صورت اتوماتیک بدون دخالت پزشک تشخیص دهد.

به قول سرپرست این شرکت، این اپلیکیشن با استفاده از تشخیص های افتراقی و تصاویر پاراکلینیکی امکان تشخیص بیماری های مغز و اعصاب را فراهم می آورد.

وی ادامه داد: این نخستین اپلیکیشن در کشور است که به تشخیص بیماری های مغز و اعصاب می پردازد؛ این اپلیکیشن همانند یک پزشک عمل کرده و در تصمیم گیری به پزشک معالج کمک می نماید.

صادقی افزود: در این اپلیکیشن ۹۳۸ بیماری و ۱۰ هزار سوال تخصصی را جمع آوری کردیم و بر مبنای یک الگوریتم تصمیم گیری را انتشار دادیم؛ به واسطه این ها بیمار می تواند با پاسخ به سوالات، بیماری خویش را بیابد.

وی در مورد نرم افزار بومی که در حوزه دارو توسط این تیم طراحی شده، اظهار داشت: اپلیکیشن دومی که توسط این تیم طراحی شده، در مورد تداخلات دارویی است؛ چونکه به تازگی جان خیلی از افراد با تداخلات دارویی به خطر می افتد.

مجری طرح افزود: این سامانه، داروهای مورد استفاده بیمار را چک می کند و تداخلات را می یابد؛ در واقع این سامانه همانند یک دستیار پزشک عمل کرده و به بیمار کمک می نماید که با تداخلات دارویی به بیمار صدمه وارد نشود.

صادقی اضافه کرد: سامانه سومی که در این مرکز طراحی کردیم، در مورد تشخیص بیماری هایی همچون ام اس، آلزایمر و پارکینسون با استفاده از علایم بالینی است.

وی تصریح کرد: هدف ما از طراحی این اپلیکیشن ها آگاهی رسانی و کاهش درصد خطای پزشکی درنتیجه بالابردن استانداردهای پزشکی است.

مجری طرح با اشاره به اینکه این اپلیکیشن ها در کشور های جهان اول مانند امریکا و انگستان طراحی شده اند، اظهار داشت: اما این اپلیکیشن ها مطابق استانداردهای کشور ما نیست؛ ازاین رو نیاز بود که اپلیکشن های مورد نیاز کشور را طراحی نماییم.

سرپرست این شرکت با تاکید بر اهمیت سلامت الکترونیک و سهولت درمان در کشور، اظهار نمود: امکان استفاده از این اپلیکشن ها بزودی فراهم خواهد شد.

بر مبنای اعلام دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این پروژه به سرپرستی دکتر محمدباقر مهناج استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سرانجام رسیده است.
منبع:

1399/04/14
16:39:25
5.0 / 5
2067
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس