پارس آی سی تی

سهم ۶ و نیم درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی

سهم ۶ و نیم درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی

به گزارش پارس آی سی تی به قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی، به ۶.۵ درصد رسید.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، تحولات تکنولوژیکی روزبه روز به همه حوزه های سنتی تر رسوخ پیدا می کند و ماهیت سازوکاری آنها را تغییر می دهد. اقتصاد یکی از این حوزه هاست که با پیشرفت فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی در همه شاخه های بانکداری، تجارت، صنعت و اشتغال از این تکنولوژی ها تأثیر پذیرفته است. فضای مجازی خود حالا علاوه بر تاثیرهایی که بر اقتصاد گذاشته، تبدیل به شاخه ای جدید از اقتصاد با عنوان «اقتصاد دیجیتال» شده است.
به قول محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- علیرغم همه چالش های پشت سرگذاشته شده در دو سال گذشته، سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی، با «رشد حدود دو برابری»، به ۶/۵ درصد رسید. بیشترین سهم همچنان متعلق به اپراتورها و بیشترین رشد برای استارت آپ هاست.


جهرمی پیش از این با اشاره به شروع انقلاب صنعتی چهارم و شکل گرفتن مفهوم اقتصاد دیجیتال در کشور اظهار داشته بود: هدف گذاری شده بود که نرخ رشد کشور هشت درصد در سال باشد و در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات این نرخ رشد ۱۹.۴ دیده شده بود. در سال ۹۷ به علت وجود چالش های اقتصادی همچون تحریم های ظالمانه نرخ رشد اقتصادی کشور منفی ۳.۷ درصد شد اما ارتباطات و فناوری اطلاعات به نرخ رشد ۳۱.۳ درصد رسید.
او همینطور اظهار کرده بود: هسته اقتصاد دیجیتال کشور از ۲.۲۴ در سال ۹۵ به چهار درصد در سال ۹۸ رسیده است، یعنی بخش سخت افزار، نرم افزار و ارتباطات مجموعا چهار درصد شده است که بخش اعظم حوزه را تشکیل می دهد و در سال ۹۸ سهم اقتصاد دیجیتال به ۶.۵ درصد سهم GDP رسیده است. ما با کنترل قیمت ها و رعایت هزینه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سبد خانواده در سطح ۲.۵ درصد، به شاخصهای توسعه بازار رسیدیم.
به قول وزیر ارتباطات، با مقایسه آماری هسته اقتصاد دیجیتال ایران با کشورهای آمریکا و چین، درمی یابیم ما در هسته اصلی اقتصاد دیجیتال به بلوغ و رشد لازم رسیده ایم اما اگر به کل اقتصاد دیجیتال در دنیا نگاه نماییم، سهممان چهار درصد است. این عدد در چین ۳۰ درصد و در آمریکا ۳۱.۶ درصد و به صورت متوسط در جهان ۱۵.۵ درصد است. این یعنی ما در حوزه اقتصاد دیجیتال جای رشد زیادی داریم. خدمات دیجیتال هم از مهمترین حوزه هایی است که می تواند رشد قابل توجهی داشته باشد و در کنار این رشد اشتغال فراوانی هم ایجاد کند.1399/02/30
13:29:35
5.0 / 5
1880
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آی سی تی پارس