پارس آی سی تی
توسط محققان علوم شناختی؛

نرم افزار ترك عادت های كرونایی طراحی شد

نرم افزار ترك عادت های كرونایی طراحی شد

پارس آی سی تی: نرم افزاری برای ترك عادت های قدیمی كه خطر مبتلاشدن به كرونا را بیشتر می كند طراحی شده است.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، بمنظور كمك به افراد جامعه برای رهاسازی عادات قدیمی خطر آفرین و در پیش گرفتن رفتارهای سالم و پایدار بهداشتی، مطالعات پژوهشی طراحی نرم افزار كاربردی (اپلیكیشن) در امتداد بهبود حافظه در جلوگیری از ابتلای به ویروس كرونا توسط تعدادی از پژوهشگران در دانشگاه فردوسی مشهد شروع شد.
هدف اصلی از اجرای این طرح تحقیقاتی، طراحی اپلیكیشنی است كه به مردم كمك نماید رفتارهای سالم پیشگیرانه را با سرعت و دقت بیشتری در برخورد با ویروس كووید ۱۹ به كار گیرند.
جواد صالحی فدردی عضو هیئت علمی دانشكده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد و مجری این طرح پژوهشی عنوان كرد: در این طرح مطالعاتی و پژوهشی، ابتدا عادات خطرناكی مانند لمس دهان، بینی و چشم با دستان آلوده كه بعنوان محرك و ماشه چكان ابتلای به این ویروس بوده، استخراج شده و سپس از تمرینات ذهنی خاصی برای برقراری پاسخ های سالم ضروری همچون عدم لمس صورت، ضدعفونی كردن دست ها و عطسه در داخل دستمال كاغذی و نیز تدوین گام هایی در جهت تقویت حافظه عمل استفاده می شود.
وی اظهار داشت: این اپلیكیشن برای عمل مطابق با سفارش های بهداشتی برای مقابله با ویروس كرونا در سطح فردی و برمبنای یافته های علمی طراحی می شود و شامل گام های مختلفی از جمله، برنامه نویسی نرم افزار برای ارائه تمرین حافظه، برنامه نویسی نرم افزار برای جمع آوری داده های گم نام و ارسال آنها برای یك سرور مطمئن و رمزگذاری شده جهت تجزیه و تحلیل داده های آینده در سطح جمعی و نیز افزونه فایل های صوتی برای كمك به درك راحت تر دستورالعمل های برنامه توسط همه سطوح كاربران است.
عضوهیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینكه ویروس كرونا به طور لجام گسیخته ای در حال گسترش است و اخطارهای جدی مسئولان سلامت به مردم این است كه برای جلوگیری از این ویروس، باید عادات پرخطر روزمره خود نظیر لمس بینی را تغییر دهند، خاطرنشان كرد: این برنامه، بازی گونه طوری طراحی می شود كه افراد بتوانند به دفعات با آن تمرین كنند تا رفتارهای سالم پیشگیرانه را با سرعت و دقت بیشتری در برخورد با ویروس كووید ۱۹ به كار گیرند.
صالحی فدردی با اشاره به اینكه بر طبق تحقیقات انجام شده، یكی از راه های اصلی انتشار ویروس كرونا، زمانی است كه دهان، بینی و چشم ها لمس می شود، افزود: پژوهش های قبلی نشان داده اند كه افراد برمبنای یك عادت بسیار نیرومند و ناخودآگاه، به طور متوسط ۲۳ بار در یك ساعت صورت خودرا لمس می كنند كه شامل تماس مستقیم با چشم ها، دهان و بینی است و اینها مسیرهای مستقیم ورود ویروس به بدن می باشند.
به گفته وی، نه فقط عدم لمس صورت، بلكه سایر رفتارهای سالم مانند شستن دست ها، عطسه كردن در داخل دستمال كاغذی و یا آرنج، حفظ فاصله مطمئن از سایر افراد از اقدامات پیشگیرانه سفارش شده ای است كه افراد برای محافظت از خودشان در مقابل ویروس و گسترش آن باید انجام دهند.
مجری این طرح پژوهشی عنوان كرد: با درنظر گرفتن فرآیندهای حافظه، افراد ممكنست با اراده و وارسی دقیق خود بتدریج یاد بگیرند كه چنین رفتارهایی را تغییر دهند اما ممكنست این تغییر عادات نیاز به زمان و تلاش زیادی داشته باشد و تكرار ناخواسته آنها منجر به خودسرزنش گری و اضطراب بدلیل ارتكاب این قبیل رفتارها در موقعیت های نا ایمن شود.
وی تصریح كرد: رهاسازی عادات قدیمی خطرآفرین در مبتلاشدن و گسترش ویروس كرونا و در پیش گرفتن عادات سالم و پایدار بهداشتی، می تواند با كمك مداخلات شناختی و مغز محور تسریع شود.
عضوهیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان كرد: این نرم افزار كاربردی بگونه ای طراحی می شود كه افراد بتوانند در گام هایی با درجات سختی مختلف حركت كرده و تمرین خودرا با برنامه تا هر میزانی كه بخواهند ادامه دهند.
وی اضافه كرد: پژوهشگران اعتقاد دارند كه همین منطق و راهكارها می تواند به افراد در انطباق و انجام پاسخ ها و رفتارهایی كه توسط مقامات بهداشت برای كنترل شیوع ویروس Covid-۱۹ سفارش شده، كمك نماید.
این طرح توسط ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی مورد حمایت قرار گرفته است.


منبع:

1399/01/27
23:03:48
5.0 / 5
2259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس