پارس آی سی تی

گام اول پیاده سازی ۵G در فناوری بی سیم ثابت

گام اول پیاده سازی ۵G در فناوری بی سیم ثابت

به گزارش پارس آی سی تی معاون وزیر ارتباطات با بیان این كه گام اول در حوزه توسعه اینترنت نسل پنجم این است كه ۵G را در فناوری بی سیم ثابت پیاده سازی نماییم، اظهار داشت: اگر می خواهیم رگولاتوری نسل پنج تلفن همراه داشه باشیم، باید به بازارهای عمودی كه در نسل پنج فعال می شوند، فكر نماییم مثل حوزه انرژی یا حمل و نقل و همه باید بعنوان كاربردهای نسل پنج مورد استفاده قرار گیرند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، كشورهای بسیاری در سراسر جهان همچون ایالات متحده آمریكا، كانادا، استرالیا، چین، كره جنوبی، ژاپن و خیلی از كشورهای اروپایی و غیره با همكاری بزرگترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه ۵G هستند و در این حوزه فعالیتهای گسترده ای را انجام داده اند. خیلی از بزرگترین شركت های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوكیا، اریكسون، هواوی، ال جی هم به شدت در حال رقابت جهت راه اندازی اولین شبكه اتصال به اینترنت نسل پنجم هستند.
نسل پنجم شبكه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است كه بعد از نسل چهارم شبكه تلفن همراه فعلی عرضه می شود و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم برای فعالان بخش برای ارایه نظر در تدوین نقشه راه گذار كشور به نسل پنجم فناوری های ارتباطات سیار (۵G)، یك مهلت در نظر گرفته بود كه با عنایت به درخواست فعالان بخش، این فراخوان تا پانزدهم اسفند ۹۸ تمدید گردید.
موضوعات تخصصی مربوط به مدیریت منابع محدود فركانسی، ارزیابی اپراتورها از تقاضای قابل انتظار برای خدمات ۵G در پنج سال آینده، روش های كاهش هزینه اپراتورها در راه اندازی این خدمات و الزامات اپراتورها پیش از گذر كامل به ۵G مانند تحول دیجیتالی در فرایندهای داخلی و خدمات قابل ارائه به كاربران از موضوعاتی بود كه در نظرسنجی از اپراتورهای ارتباطی شامل نظرات اپراتورهای تلفن همراه و FWA (فناوری بی سیم ثابت) مطرح گردیده است.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه اگر ایران در وضعیت تحریم نبود، پیش از این ورود به عرصه اینترنت نسل پنج را شروع كرده بود، اضافه كرد: ما حالا در حال مطالعه هستیم و برای ضوابط و نقشه راه این فناوری هم به اپراتورهای ارتباطی فراخوان دادیم. نخستین گام این است كه در حوزه FWA بتوانیم ۵G را پیاده سازی و باندهای فركانسی را پیاده نماییم.
وی افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، بناست فعالیت در این عرصه تا سال ۱۴۰۰ شروع شود و تا سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به بلوغ در این عرصه برسیم. البته این اقدامات سرمایه گذاری سنگینی می خواهد كه با عنایت به شرایط تحریم، امكان دارد بسیاری از وندورها با ما كار نكنند، ازاین رو اگر می خواهیم رگولاتوری نسل پنج تلفن همراه داشه باشیم، باید به بازارهای عمودی كه در نسل پنج فعال می شوند فكر نماییم مثل حوزه انرژی یا حمل و نقل و همه باید بعنوان كاربردهای نسل پنج مورد استفاده قرار گیرند.
او با بیان این كه اپراتورها برای دریافت تجهیزات نسل پنج برنامه ریزی دارند، اظهار داشت: عمده ترین وندوری كه در زمینه نسل پنج فعالیت دارد، هوآوی است و با وجود اینكه وندورهای دیگر همه با كارت های آمریكا بازی می كنند، اما شركتی كه هنوز هم در ایران مانده و به ما كمك می نماید، هوآوی است. البته اگر وندورهای دیگر كه بالغ هستند هم در ایران حضور داشته باشند و با ما همكاری كنند، ما از این فضا استفاده می نماییم. پیش از این هم ما مولتی وندور بودیم و شركت هایی مانند نوكیا و اریكسون در بازارمان بودند.
فلاح افزود: این كه شبكه روی چند وندور باشد، سبب ایجاد رقابت می شود، اما شرایط ما كمی خاص است و این شركت ها الان از بازار ایران رفتند و حتی امكان دارد برای پشتیبانی از تجهیزاتی كه در ایران دارند هم گرفتار مشكل شویم. اما هوآوی همچنان به كارش با ما ادامه می دهد. البته این شركت هم شرایط خاص خودش را می سنجد اما در قالب هایی كه دارد و قوانین بین المللی كه برای خود قائل است كه امكان دارد برخی از آنها از نظر ما درست نباشد، كارش را انجام می دهد.
پیش از این هم علیرضا یاری - رئیس پژوهشكده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فاوا در پژوهشگاه ICT - با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه نسل پنجم بیان نمود: پژوهشكده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فعالیت خاصی درباره ۵G انجام نمی دهد و بیش ترین فعالیت ها در پژوهشكده فناوری ارتباطات ماست. همینطور پژوهشگاه توانسته یك آزمایشگاه تست ۴G با رویكرد ۵G راه اندازی كند كه مجهز به پلتفرم هوش مصنوعی جهت مدیریت منابع شبكه ارتباطی بوده و درصدد است بتواند در بومی سازی و مهاجرت از نسل ۳ و ۴ در شبكه امروزی ما به نسل ۵ نقش مهمی ایفا كند.1398/12/10
16:30:26
5.0 / 5
2312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس