پارس آی سی تی
آخرین وضعیت توسعه فناوری اطلاعات كشور؛

دسترسی ۷۰ درصد خانوار ایرانی به اینترنت

دسترسی ۷۰ درصد خانوار ایرانی به اینترنت

به گزارش پارس آی سی تی وضعیت شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) بر اساس ارزیابی اتحادیه بین المللی مخابرات از دسترسی بیشتر از ۷۰ درصدی خانوار ایرانی به اینترنت و نفوذ ۷۲ درصدی اینترنت موبایل حكایت دارد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، مركز برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات در گزارشی از آخرین وضعیت شاخصهای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) كه توسط اتحادیه بین المللی مخابرات انتشار یافته است، رونمایی نمود. در گزارش پایش جامعه اطلاعاتی، آخرین وضعیت شاخصهای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به تفكیك استان ها، میزان مهارت فاوا در استان ها، دسترسی به ابزارهای فناوری اطلاعات و میزان استفاده كاربران از این ابزارها انتشار یافته است.
آمار توسعه فاوا در استان ها بررس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان داده است كه استان تهران بیشترین توسعه را در حوزه ICT به خود مختص كرده است. تهران با امتیاز ۷.۴۴، سمنان با امتیاز ۶.۹ و یزد با ۶.۷۹ امتیاز، بالاترین استان ها در توسعه فاوا هستند. این درحالی است كه میانگین توسعه فاوا در كشور ۶.۳۲ است و استان های كردستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان پایین ترین امتیاز توسعه فناوری اطلاعات را در سال ۹۸ در اختیار دارند.
میزان دسترسی فاوا بررسی شاخصهای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در كشور بر اساس میزان دسترسی فاوا نشان داده است كه ضریب نفوذ تلفن ثابت به ازای هر ۱۰۰ نفر در كشور ۳۱.۵۴ درصد است و این درحالی است كه تعداد مشتركین تلفن همراه به ازای هر ۱۰۰ نفر در كشور، ۱۳۸.۸۳ درصد برآورد می شود. بر اساس این ارزیابی ها میزان پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای كاربران اینترنت ۱۶۷۹.۱۰ برحسب بیت بر ثانیه است و ۶۷.۸۵ درصد خانوار ایرانی به كامپیوتر دسترسی دارند. در همین حال ۷۰.۵۸ درصد خانوار ایرانی به اینترنت دسترسی دارند.
میزان استفاده فاوا بررسی شاخص میزان استفاده فاوا در كشور از آن حكایت می كند كه ۶۱.۳۱ درصد افراد در ایران از اینترنت استفاده می نمایند. میزان مشتركین پهن باند ثابت به ازای هر ۱۰۰ نفر ۹.۰۵ درصد است. به این مفهوم كه تنها ۹ درصد مردم كاربر اینترنت ثابت هستند و میزان مشتركان فعال پهن باند سیار به ازای هر ۱۰۰ نفر ۷۲.۶۷ درصد است. بدین سان ضریب نفوذ اینترنت موبایل در كشور ۷۲.۶۷ درصد برآورد شده است.
مهارتهای فاوا وضعیت مهارتهای فاوا از دیگر شاخصهای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در كشور است كه بر اساس ارزیابی اتحادیه جهانی مخابرات نرخ باسوادی بزرگسالان (۱۵ سال به بالا) در ایران ۸۴.۳۸ درصد اعلام شده است.


1398/12/08
09:52:10
5.0 / 5
2390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس