پارس آی سی تی
مدیر كل دفتر تشعشعی سازمان انرژی اتمی:

ایمنی تشعشعی آنتن های مخابراتی مرتب پایش می شود

ایمنی تشعشعی آنتن های مخابراتی مرتب پایش می شود

به گزارش پارس آی سی تی مدیر كل دفتر تشعشعی سازمان انرژی اتمی با تاكید بر اینكه افزایش تعداد دكل های مخابراتی به مفهوم افزایش پرتوگیری مردم نیست، اظهار داشت: مبحث ایمنی تشعشعی مرتب پایش می شود.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، خوش مكانی مدیر كل دفتر تشعشعی سازمان انرژی اتمی امروز در نشست بررسی وضعیت دكل های مخابراتی در سطح شهر تهران و ابهامات پیش رو با اشاره به اینكه مبحث ایمنی تشعشعی و حفاظت مردم در انتشار امواج و پرتوهای یون ساز و غیر یون ساز به سازمان انرژی اتمی مرتبط می شود، اظهار داشت: مبحث ورود تجهیزات مخابراتی به كشور، پروانه اپراتوری و تدوین ضوابط ایمنی تشعشعی در اختیار سازمان انرژی اتمی است و اشراف نسبی به تمامی این موارد، وجود دارد.
وی با تاكید بر اینكه اساسی ترین پایه های توسعه هر كشور مستلزم توسعه تكنولوژی است، اظهار داشت: به علت ریسك پرتوزایی نمی توان تكنولوژی را متوقف كرد. چون كه به علت منطق موجود مزایای تكنولوژی به مراتب بیشتر از معایب آن است.
خوش مكانی خاطرنشان كرد: با وجود رعایت تمام استانداردها، تا جایی كه امكان دارد اجازه افزایش پرتوگیری ها را در كشور نمی دهیم.
مدیر كل دفتر تشعشعی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینكه مطالعات تاثیر امواج الكترومغناطیسی بر بحث سرطان را رد می كند، تصریح كرد: اما توافق جهانی هم این است كه در مورد میزان پرتو گیری ها، رعایت موارد را داشته باشیم و سیاست بر كاهش این امواج باشد.
وی با اشاره به اینكه متوسط اندازه گیری امواج آنتن های مخابراتی از جانب سازمان انرژی اتمی نشان داده است كه انرژی ای كه این آنتن ها و تجهیزات ساطع می كنند در حد چند صد برابر كمتر از استانداردهای جهانی است، خاطرنشان كرد: اما با وجود رعایت تمامی موارد ایمنی تشعشعی، مبحث نصب آنتن ها و مواجهه مردم با این امواج، موضوعی است كه همچنان مورد توجه ما قرار دارد و به موضوعات مربوط به شرایط مناسب برای نصب آنتن ها و ساخت و ساز شهری توجه می نماییم تا با حل مشكلات زیرساختی بتوان با خیال راحت تر از این فناوری استفاده نماییم.
خوش مكانی تصریح كرد: به علت عدم آگاهی و اطلاع رسانی نادرست و نگرانی مردم خیلی از مردم حاضر نیستند كه در مكان زندگی شان آنتن و دكل نصب شود، این در شرایطی است كه عدم پوشش شبكه تبعاتی بیشتر از امواج الكترومغناطیسی به همراه دارد.
مدیر كل دفتر تشعشعی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینكه ترس و فوبیای وجود امواج همچون مشكلاتی است كه مردم را گرفتار نگرانی كرده، تصریح كرد: مردم احساس می كنند كه این امواج به آنها صدمه می زند برای مثال شكایت شهروندی از جانب دادستانی در خصوص سقط جنین به ما ارسال شد و بررسی ها نشان داد كه اصلا در آن منطقه آنتن موبایلی كه ادعا می شد، وجود نداشت.
وی اظهار داشت: سازمان انرژی اتمی نظارت لازم و پایش مرتب را در مورد دكل های مخابراتی در دست انجام دارد و بررسی ها نشان داده است حدود بهینه ما ۱۰۰ برابر كمتر از حد استاندارد است.
خوش مكانی با اشاره به اینكه سازمان انرژی اتمی در كارگروه تنظیم ضوابط آنتن های بی تی اس مشاركت دارد، تصریح كرد: ایمنی و استقامت آنتن در كنار ایمنی تشعشعی در كنار دستورالعمل ها برای اپراتورها اجبار شده و در این خصوص نظارت كافی صورت می گیرد.
مدیر كل دفتر تشعشعی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینكه انتشار امواج الكترومغناطیسی در شدت بالا به آسانی قابل اندازه گیری است، افزود: آثار گرمایی كه این امواج ساطع می كنند به راحتی مشخص است و ازاین رو بررسی سطح استاندارد آن كار سختی نخواهد بود اما باید توجه داشت كه این تكنولوژی نوپا است و هنوز زود است كه در مورد مطالعات آن به قطعیت برسیم.
وی اضافه كرد: سازمان انرژی اتمی بر این مورد تاكید دارد كه آنتن های موبایل به لحاظ ایمنی تشعشعی مشكلی ندارند اما از نظر مبلمان شهری و استقامت باید مجوز دریافت نمایند.
خوش مكانی اظهار داشت: افزایش تعداد دكل های مخابراتی به مفهوم افزایش پرتوگیری مردم نیست.
در این نشست سید حسن سید موسوی متخصص سازگاری الكترومغناطیسی هم بررسی علمی واقعیت ها در مورد پرتو گیری انسان از امواج الكترومغناطیسی پرداخت و اظهار داشت: پرتوهای غیر یون ساز ۱۰ میلیون بار كمتر از پرتوهای یونی زان امواج ساطع می كنند.
وی اضافه كرد: مردم باید توجه داشته باشند كه از نظر منابع الكترومغناطیسی، تجهیزاتی مانند گوشی، امواج بیشتری نسبت به آنتن به بدن ساطع می كنند. به نحوی كه ۶۰ درصد از میدان های پرتو با در اختیار گرفتن گوشی به بدن انسان وارد می شود.
سید موسوی با تاكید بر اینكه مساله سلامت فیزیكی در حوزه امواج الكترومغناطیس باید در ابعاد مختلف سلامت روانی و اجتماعی بررسی شود، تصریح كرد: مشكلی كه الان بیشتر نگران كننده است، اعتیاد مبتنی بر شاخص های روانی و اجتماعی استفاده از گوشی موبایل است و ما شاهد مدلهای مفهومی افسردگی ناشی از استفاده از گوشی موبایل همچون اضطراب دلبستگی و هم بی اعتنایی موبایلی همسران به یكدیگر هستیم.
متخصص سازگاری الكترومغناطیسی با اشاره به اینكه امواجی كه از سمت گوشی موبایل به بدن كاربر جذب می شود، به مراتب بیشتر از سیگنالی است كه از سایت و دكل در ارتفاع به انسان می رسد، خاطرنشان كرد: استفاده از هندزفری با سیم از موضوعاتی است كه برای رفع این مشكل به كاربران سفارش می شود تا شاهد كاهش تاثیر گرمایش عصبی و نورونی در استفاده از گوشی موبایل باشیم.
در این نشست همینطور اعلام گردید كه بیشتر از ۷۳ درصد دكل هایی كه در تهران وجود دارد طی ۲۰ سال پیش نصب شده و قسمت زیادی از آنها مجوز ندارند. همینطور گفته شد الان هفت هزار ایستگاه مخابراتی حدود ۶ هزار دكل و ۳۰ هزار آنتن تلفن همراه و ارتباطات ثابت در تهران نصب شده است.

1398/10/26
14:57:32
5.0 / 5
1705
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس