پارس آی سی تی

نظر وزیر در مورد بسته شدن سایت های دانلود فیلم

نظر وزیر در مورد بسته شدن سایت های دانلود فیلم

به گزارش پارس آی سی تی در حالیكه این روزها دانلود فیلم و سریال از وب سایت های ایرانی با مشكل روبرو شده، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر این كه در مبحث فیلترینگ اختیاری ندارد، دستور دادستانی به عرضه دهندگان خدمات میزبانی وب را علت بسته شدن سایت های دانلود فیلم دانست.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، وب سایت های ایرانی عرضه دهنده فیلم ها و سریال های خارجی چند روزی است كه گرفتار مشكل شده اند. اگر به این سایت ها رجوع كنید، لینك های دانلود غیرفعال است و آنطور كه به نظر می آید، سرورهای داخلی آنها قطع شده است. این مشكل قبل از این هم برای یكی از معروف ترین وب سایت های دانلود فیلم اتفاق افتاده بود.
بعد از این اتفاقات، شایعاتی در خصوص شكایت VODهای ایرانی كه به انتشار فیلم ها و سریال های خارجی به صورت دوبله اقدام می كردند، عنوان شد و كاربران هم پیام ها و كامنت های بسیاری در صفحات شبكه های اجتماعی این VODها و هم چنین شبكه های خارجی پخش كننده فیلم و سریال ارسال كردند تا اعتراض خویش را نسبت به این مورد اعلام كنند.
این در شرایطی است كه به نظر می آید دستور دادستانی به عرضه دهندگان خدمات میزبانی وب منجر به اختلال در سرورهای دانلود شده است؛ دستوری كه شركت های عرضه خدمات میزبانی (FCPها یا عرضه دهندگان خدمات اینترنتی) را مكلف كرده از عرضه هرگونه سرویس به دامنه هایی كه هم اكنون در سامانه پالایش كشور فیلتر هستند، اجتناب كنند و همینطور دستور داده باید از ادامه فعالیت این دامنه ها خودداری شود.
از طرفی در حالیكه خیلی از كاربران توییتر به اختلال در سرورهای دانلود فیلم در سایت ها واكنش نشان داده و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را مسوول این مورد می دانند، محمدجواد آذری جهرمی در پاسخ به این انتقادات نوشت: "بسته شدن سایت های دانلود فیلم به من مربوط نیست. دادستانی به عرضه دهندگان خدمات میزبانی وب دستور داده، این وسط من هیچ كاره ام".
وی در پاسخ به كاربری كه پرسیده بود، آیا او یك مقام تشریفاتی است هم اظهار داشت: مسئولیت ما وصل است، در قطع همان مقام تشریفاتی هم نیستیم.
برخی دیگر به اختیارات وزیر اشاره كردند كه از آن برای پیشگیری از فیلتر سایت ها استفاده نماید كه آذری جهرمی در پاسخ نوشت: وزیر ارتباطات در فیلترینگ اختیاری ندارد كه از آن استفاده نماید. باور كنید اگر داشتم، از این اختیار مدت ها پیش استفاده می كردم.
وزیر ارتباطات همینطور با اشاره به روند فیلتر این سایت های ایرانی دانلود فیلم، اظهار داشت: فردا همه این سایت ها سرورهایشان را از ایران بیرون می برند و راه می اندازند و باردیگر بازار مافیای فیلترشكن رونق می گیرد. بسیاری از كشورها با مشكل عدم رعایت كپی رایت مواجهند و شیوه های بهتری برای مدیریت این مشكل دارند.
وی همینطور خاطرنشان كرده است: البته ما برای اصلاح امور، درخواست یك استفساریه داده ایم در مورد لایحه؛ چون اصلاح قانون جرایم كامپیوتری كه حالا بخشی از قانون مجازات اسلامی است، بدون تایید دستگاه قضایی حتی در صورت تصویب در مجلس، از جانب شورای نگهبان رد خواهد شد.
مبحث فیلترینگ البته همواره مورد توجه كاربران اینترنتی بوده و وزیر ارتباطات هم بارها مورد آماج حمله های آنها قرار گرفته است. اما هر بار به این مورد اشاره كرده كه وزارت ارتباطات تصمیم گیرنده فیلترینگ سایت ها نیست و حتی بارها تلاش در رفع فیلترینگ داشته، اما تلاش هایش راه به جایی نبرده است.1398/07/13
14:47:44
5.0 / 5
1913
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس