پارس آی سی تی

ماراتون برنامه نویسان تلفن همراه در دانشگاه شریف

ماراتون برنامه نویسان تلفن همراه در دانشگاه شریف

پارس آی سی تی: هفتمین دوره ماراتون برنامه نویسی موبایل روز پنجشنبه، 28 شهریور ماه جاری در دانشگاه صنعتی شریف فعالیت خودرا شروع كرد و تا روز 30 شهریور ادامه دارد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، بعد از گذشت حدود سه ساعت از شروع مسابقات، سالن برگزاری این ماراتون پر از همهمه و شركت كنندگانی بود كه تنها دغدغه شان تكمیل طرح ایده اولیه برای گذر از مرحله اول توسط برگزاركنندگان این ماراتون بود.
روزی طلب، دبیر اجرایی هفتمین دوره ماراتون برنامه نویسی موبایل درباب روند اجرایی مسابقات به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: این رویداد با هدف پیدا كردن افراد مستعد در حوزه برنامه نویسی و متصل كردن آنها به بازار كار انجام می شود. روند برگزاری مسابقات به این شكل است كه چند ماه پیش از شروع مسابقات، كمیته ارتباط با صنعت تشكیل می دهیم و در جلسه ای شركت های فعال در این عرصه را دعوت و چالش های اصلی مسابقه را انتخاب می كنیم؛ البته می خواهیم چالش های ارائه شده در این مسابقه با بازار كار ارتباط داشته باشد تا پس از آن، گروه های برتر مستقیما به شركت های فعال در این زمینه كه از حامیان مسابقه نیز هستند، متصل شوند.
وی اشاره كرد: در این مسابقات حدود ۷۰۰ نفر ثبت نام اولیه داشتند كه با عنایت به محدودیت ظرفیت پذیرش توانستیم فقط ۳۰۰ نفر را پذیرش كنیم؛ هم اكنون در حدود ۱۰۰ تیم در حال كار روی ایده هایشان هستند و هیچ شرایط خاصی برای ثبت نام اولیه نداشتیم و تنها معیارمان ایده های اولیه ای بود كه برای ما ارسال می كردند؛ در این مسابقات از حدود ۱۶ استان همچون تهران، یزد، خراسان رضوی و همدان و از رده سنی ۱۵ تا ۳۵ سال و درگروه های دو الی چهار نفره حضور دارند.
دبیر اجرایی هفتمین دوره ماراتون برنامه نویسی موبایل اشاره كرد: شركت كنندگان ۴۸ ساعت فرصت دارند كه یك نسخه اولیه اپلیكیشن موبایل را تحویل تیم داوری دهند و پس از این حدود ۱۵ تیم برتر برای ورود به مرحله دوم كه شنبه آغاز می شود، انتخاب می شوند و در مرحله دوم باید اپلیكیشن هایشان را معرفی كنند و در آخر با امتیازگیری رتبه بندی تیم ها مشخص می شود.
روزی طلب اشاره كرد: تمام تجهیزات لازم برای شركت كننده ها به عهده خودشان است، اما وعده ای غذایی و خوابگاه توسط مسئولان اجرایی مسابقات برای آنها در نظر گرفته شده است.
وی تصریح كرد: جوایز این مسابقه برای سه تیم اول است كه برای تیم اول 10 میلیون تومان، تیم دوم سه میلیون تومان و تیم سوم دو میلیون تومان در نظر گرفته شده است.


در بخش دیگری از این ماراتون با چند گروه از شركت كنندگان در ارتباط با چگونگی شرایط كلی مسابقات گفت وگویی انجام شد كه گروه اول اظهار كردند: «امسال دومین سالی است كه در مسابقات شركت می نماییم و سال قبل هم جزو تیم های برتر بودیم؛ در این مسابقات پس از ثبت نام، یكسری ایده به ما می دهند كه با عنایت به ایده ها تا ۴۸ ساعت فرصت داریم روی ایده ها كار نماییم و اگر داورها تایید كنند مرحله اول مسابقه تمام می شود و حدود ۱۵ تیم برای مرحله بعد انتخاب می شوند، سپس از بین آنها هر كدام كه بهتر باشد بعنوان تیم برتر انتخاب می شوند. هدف گروه ما از شركت در این مسابقه این بود كه ببینیم آیا می توانیم در این دو روز توانایی های خودرا بسنجیم و بتوانیم ایده های خودرا تجاری سازی كنیم؟
ایده ما در ارتباط با یك نرم افزار حسابرسی است كه به صورت ماهانه تمام فعالیت های حسابداری یك شخص را كه شامل پرداخت قبوض و... است، انجام دهد.
كسانی كه در این مسابقه شركت كرده اند اكثرا فارغ التحصیل رشته كامپیوتر هستند.
تنها مشكل اینجا از نظر گروه ما شلوغ بودن و كوچك بودن مكان است كه سبب شده ما خیلی راحت نباشیم.»
گروه بعدی در این گفت و گو با اشاره به ناراضی بودنشان از كوچك بودن مكان مسابقه، گفتند: «مسابقات روند خوبی دارد، به این صورت كه ابتدا گروه ها جمع می شوند و ایده پردازی می كنند و سپس قسمت عملی كار را شروع می كنند و ایده شان را كامل كرده و كارشان را ارائه می دهند و بعد از تایید داوری، جوایزی به سه گروه اول اهدا می شود. گروه ما سال قبل هم شركت كرده است، اما به سبب نداشتن آشنایی كامل، امسال با قدرت بیشتری در مسابقات شركت كردیم.
ما در این مسابقات سه روز قرنطینه هستیم و حق بیرون رفتن از این مكان را نداریم؛ هدف ما تولید یك اپلیكیشن با كیفیت است؛ چون یكسری كمبود در حوزه گردشگری سلامت وجود دارد و ما می خواهیم این كمبودها را جبران نماییم. در برنامه ما مناطق مختلف با استفاده از هوش مصنوعی به گردشگران معرفی می گردند تا بتوانند از كالا و خدمات داخل ایران استفاده كنند و سفر خوشی را داخل ایران داشته باشند.»
گروه بعدی كه برای بار دوم از استان تبریز در این مسابقات شركت كرده بودند، در این گفت و گو گفتند: «سال گذشته به سبب عدم آشنایی كامل با روند مسابقات نتوانستیم جزو تیم های برتر باشیم، اما امسال با استفاده از تجارب قبلی امیدواریم هدفمند جلو برویم و مهم ترین انگیزه ما از شركت در این مسابقه به جز بحث مالی، رتبه آوردن بین تمام كدنویسان تلفن همراه و مطرح شدن در سطح كشور است و برای گروه ما مطرح شدن در سطح كشوری خیلی با ارزش تر از جوایز این مسابقه است.
ایده ما در حوزه تبلیغات و كسب و كار است، چون در بازار كار تمام تولیدكنندگان نیاز دارند پیش از تولید محصول شان بدانند كه محصولشان فروش خواهد داشت یا خیر و یا مشتری چه چیزی از تولیدكننده انتظار دارد و ما ایده مان در این خصوص است.»


حال باید دید بین این گروه های سخت كوش، كدام گروه و با چه ایده ای برنده این ماراتون می شود؟
منبع:

1398/06/29
13:17:46
5.0 / 5
1472
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس