پارس آی سی تی
گزارش فناوری مهر؛

چرا فیسبوك و اینستاگرام سانسور می كنند، ردگم كنی از خشونت پراكنی

چرا فیسبوك و اینستاگرام سانسور می كنند، ردگم كنی از خشونت پراكنی

به گزارش پارس آی سی تی فیسبوك و اینستاگرام در حالی با سیاست دوگانه مبادرت به سانسور برخی صفحات می كنند كه برخی كارشناسان آمریكایی این اقدام را راهی برای انحراف اذهان عمومی از خشونت پراكنی آنها می دانند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، فیسبوك و به تبع آن اینستاگرام كه سال ها پیش توسط فیسبوك خریداری شده است، در ایام اخیر مبادرت به مسدودسازی برخی صفحات كاربران این شبكه های اجتماعی كرده است. این اقدامات حالا منجر به اظهار نظرهای گوناگونی از جانب برخی كارشناسان آمریكایی شده است. به طوریكه برخی كارشناسان امور رسانه ای معتقدند هدف فیسبوك از این كار انحراف افكار عمومی از نقشی است كه خود این شبكه اجتماعی در جهت تبلیغ، ترویج و تشدید خشونت ایفا كرده است. فیس بوك كه در سال ۲۰۱۲ اینستاگرام را در ازای پرداخت یك میلیارد دلار خریداری نموده، همین سیاست را در این شبكه اجتماعی هم اعمال می كند. امیلی كمپانیو، یك كارشناس رسانه ای این اقدامات اخیر را یك نمایش مسخره توصیف كرده و در مورد آن گفته است: هدف فیسبوك و زاكربرگ آن است كه كاری كنند مردم فكر كنند آنها واقعاً نگران گسترش خشونت از راه این شبكه اجتماعی هستند و قصد دارند در این زمینه كاری انجام دهند. وی افزوده است: اما واقعیت آن است كه نمی توان باور كرد فیسبوك ناگهان از استفاده از این پلت فرم برای انتشار مطالب تفرقه افكن، نفرت پراكن و مروج خشونت نگران شده باشد. فرآیند ارزیابی و شناسایی ناقضان احتمالی خط مشی های فیسبوك فرایندی وقت گیر و نیازمند دقت فراوان است و معلوم نیست فیسبوك چگونه ناگهان به این نتیجه رسیده كه چند حساب كاربری خاص را تعطیل كند. او تصریح كرده است: فیسبوك ناگهان برخی حساب های كاربری را می بندد، بدون آنكه مسئولیتی در این زمینه بر عهده بگیرد. این در شرایطی است كه برخی كاربران از خدمات پخش زنده این سایت برای پخش زنده تجاوزهای دسته جمعی، تیراندازی های مرگبار و خودكشی استفاده می نمایند و تروریست ها از امكانات فیسبوك برای عضوگیری بهره می گیرند. این شبكه اجتماعی باید به افراد اجازه اظهار نظر بدهد، مگر آنكه آنها به صراحت از خشونت حمایت كنند.
استانداردهای دوگانه فیسبوك و اینستاگرام بحران آفرین است صاحب نظران معتقدند، فیسبوك و اینستاگرام در شرایطی به بهانه مقابله با خشونت و افراطی گری حساب های كاربران مختلف خود در این دو شبكه اجتماعی را می بندند كه حساسیت چندانی در زمینه استفاده از آنها برای انتشار مطالب ضداسلامی، فاشیستی، مروج خشونت و تندروی بر ضد مسلمانان و غیره ندارند و كار به جایی رسیده كه كشتار مسلمانان نیوزلند در یك مسجد توسط تروریستی افراطی از راه خدمات پخش زنده فیسبوك به صورت لحظه به لحظه پخش می شود. از جانب دیگر حساب های كاربری دهها تن از مقامات ارشد سپاه پاسداران در اینستاگرام توسط مقامات فیسبوك به بهانه تبعیت از سیاست های تحریمی دولت آمریكا بر ضد ایران بسته می شود، اما برای مقابله با نفرت پراكنی و انتساب ادعاهای دروغ توسط مقامات آمریكایی، اسرائیلی، سعودی و اماراتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران هیچ تمهیداتی اندیشیده نمی گردد. رویدادهایی از این دست نشان داده است كه فیسبوك و اینستاگرام كه از چهار سال قبل تحت تملك فیسبوك است، هیچ استاندارد مشخص و قطعی در مورد شاخصهای تعیین كننده خشونت آمیز بودن یك مطلب ندارند و ترجیح می دهند در این زمینه استانداردهایی نامشخص، سیال و دوگانه را اعمال كنند. نتیجه این رفتار غیرشفاف و فرصت طلبانه سو استفاده خشونت طلبان و تروریست هایی است كه قصد دارند با به آشوب كشیدن فضای مجازی و ناامن كردن آن برای كاربران عادی از آب گل آلود ماهی بگیرند. به بیان دیگر، سیاست گذاری های نامشخص فیسبوك راه را برای جنایتكاران و تروریست هایی هموار می كند كه دولت امریكا و مدیران این شبكه اجتماعی مدعی برخورد با آنها هستند، اما در عمل مناسب ترین و كم هزینه ترین بستر را برای فعالیت آنها فراهم نموده اند. در این میان، اشخاص و گروه هایی كه قصد دارند با خشونت طلبان و تروریست های واقعی برخورد كنند قربانی این سیاست های دوگانه فیسبوك و اینستاگرام شده و امكان فعالیت و فضای تنفسی خویش را در فضای مجازی از دست می دهند. یكی از جلوه های سیاست دوگانه فیسبوك در برخورد با تروریسم و خشونت، تعلل بسیار آن در تعطیلی صفحات مربوط به گروه های خشونت طلب و تروریستی است كه مسلمانان میانمار را قتل عام كرده و می كنند. فیسبوك پس از ماه ها اعتراض و فشار كاربران مسلمان خود، سرانجام صفحات چهار گروه شبه نظامی را در اسفند ماه سال قبل بست و این در حالی بود كه دو سال از فاجعه نسل كشی مسلمانان در این كشور می گذشت. همینطور باید توجه داشت كه وعده های فیسبوك در مورد نحوه اعمال محدودیت بر خدمات پخش زنده بگونه ای كه باعث پخش تصاویر خشونت آمیز نشود، هنوز عملیاتی نشده است.
تعطیلی حساب های كاربری حامیان جمهوری خواه ترامپ در فیسبوك و اینستاگرام در ایام اخیر در حالی اتفاق می افتد كه مدیران این شبكه اجتماعی در چند ماه پیش از حضور و فعالیت مجازی آنها دفاع می كردند. كریستوفر ویلی افشاگر رسوایی شركت كمبریج آنالیتیكا در زمینه سواستفاده از داده های كاربران فیسبوك در این مورد گفته است: تعطیلی حساب های محافظه كاران در شرایطی رخ می دهد كه تنها ده ماه قبل فیسبوك از حق این افراد برای انتشار مطالبشان دفاع می كرد. به دنبال این اتفاق دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا هم از شبكه های اجتماعی انتقاد نمود و اظهار داشت: به دقت شبكه ها را رصد می كنم! ترامپ در توئیتی نوشت: به دقت سانسور شهروندان آمریكایی در شبكه های اجتماعی را رصد می كنم. وی افزوده است: شبكه های اجتماعی و رسانه های دروغ پرداز در كنار شریك خود، حزب دموكرات هیچ فكری درباره مشكلاتی كه برای خود ایجاد می كنند، ندارند. این كاملاً ناعادلانه است. او قبلاً هم ادعا كرده بود شبكه های اجتماعی در قبال شخصیت های محافظه كار تبعیض گرایانه عمل می كنند. قدرت شبكه های اجتماعی در سانسور كردن برخی دیگر از صاحب نظران هم از كنترل انحصاری خیلی از شبكه های اجتماعی توسط فیسبوك كه سبب شده این پلت فرم بتواند فعالیت هایی انحصارطلبانه را در فضای مجازی پی بگیرد و جریان اطلاعات را به دلخواه خود كنترل كند، اظهار نگرانی كرده اند. ورا ایلدمن از اعضای اتحادیه آزادی های مدنی امریكا در این مورد به سایت پلتیكو گفته است: وقتی شركت های خصوصی بزرگ بتوانند سخنان دیگران را بر اساس محتوای آنها سانسور كنند، دیگر چیزی نمی تواند آنها را متوقف نماید. این مساله در مورد فیسبوك، یوتیوب و توئیتر صدق می كند. آنها می توانند از این قدرت خود برای سانسور افراد و سازمان ها سوءاستفاده كنند و مانع از انتشار مطالبی شوند كه به نفع خود نمی دانند.

1398/02/17
13:53:58
5.0 / 5
1473
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس