پارس آی سی تی

ماندگاری ۲ ساله ماهواره ظفر در مدار

ماندگاری ۲ ساله ماهواره ظفر در مدار

پارس آی سی تی: رییس مركز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران با تاكید بر اینكه پس از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ˮنویدˮ، طراحی و ساخت ماهواره ˮظفرˮ از جانب سازمان فضایی به این دانشگاه واگذار شد، اظهار داشت: این ماهواره یكی از ماهواره های عملیاتی است كه در دستور پرتاب سازمان فضایی ایران قرار دارد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، دكتر حسین بلندی امروز در بازدید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از دستاوردهای فضایی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینكه فعالیت مركز تحقیقات فضایی این دانشگاه از سال ۱۳۸۶ آغاز شد، اضافه كرد: این مركز در مدت ۱۱ سال توانسته در حوزه فناوری های فضایی دستاوردهایی را عرضه نماید.
وی با اشاره به سابقه طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره "نوید" در این مركز، تصریح كرد: ماهواره "نوید" نخستین ماهواره این دانشگاه است كه پس از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره "امید" در مدار قرار گرفت.
بلندی با اشاره به اینكه تمام اجزای این ماهواره از جانب محققان و پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت طراحی و تولید شده است، خاطرنشان كرد: ماهواره ظفر هم اكنون در دستور كار قرار دارد.
رییس مركز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینكه همه اجزای این ماهواره حتی سلول های خورشیدی مورد استفاده در این ماهواره در داخل كشور تولید شده است، افزود: ماهواره "ظفر" یك ماهواره كاملا عملیاتی است كه در دستور پرتاب سازمان فضایی قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه نمونه مهندسی ماهواره "ظفر" توسط دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و تولید شده است، افزود: این ماهواره با استفاده از فناوری های پیشرفته تر نسبت به ماهواره "نوید"، قابلیت عكسبرداری رنگی با قدرت تفكیك بهتر از ۸۰ متر را دارد. این ماهواره بعد از ماهواره "نوید"، بعنوان دومین پروژه فضایی در دستور كار دانشگاه علم و صنعت قرار گرفته است.
بلندی، وزن ماهواره "ظفر" را ۹۰ كیلوگرم و ماموریت آنرا دریافت و ارسال پیام، تهیه نقشه، مدیریت بحران و محیط زیست دانست و خاطرنشان كرد: از خدمات این ماهواره می توان برای پایش خطوط نفت و گاز بهره برد.
به قول این محقق، ماهواره "ظفر" مقرر است با ماهواره بر "سیمرغ" پرتاب شود.
وی، مدار این ماهواره را مدار دایروی عنوان نمود و افزود: در ساخت این ماهواره از آخرین استانداردهای اروپا استفاده شده است.
رییس مركز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینكه در اجرای این طرح در زمینه هایی چون طراحی و ساخت دوربین ماهواره ها و زیر سیستم های انرژی ماهواره ها مسلط شدیم، اظهار داشت: طراحی و ساخت سنسورهای خورشیدی و مغناطیسی و عملگرهای مغناطیسی از دیگر توانمندی های به دست آمده در این پروژه بوده است، ضمن آنكه ۳۵ قطعه ماهواره دارای سابقه فضایی را در اختیار داریم.

بر مبنای اعلام رییس مركز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، مقایسه دو ماهواره "نوید" و "ظفر" نشان داده است فناوری دوربین ها در ماهواره "ظفر"، ارتقای ۵ برابری یافته است. دو برابر شدن دقت كنترل و افزایش بیشتر از ۱۵ برابری نرخ ارسال داده های تصویری از دیگر مزایای ماهواره "ظفر" است. وزن ماهواره "ظفر" ۹۰ كیلوگرم است كه به منظور استقرار در مدار دایره با ارتفاع ۵۰۰ كیلومتر و زاویه انحراف مداری ۵۵ درجه طراحی شده است.
وی با بیان این كه در این ماهواره به مشاركت شركتهای دانش بنیان توجه شد، اظهار داشت: عمر مداری این ماهواره ۱.۵ تا ۲ سال است.
1397/09/28
20:16:28
5.0 / 5
2060
تگهای خبر: خدمات , دوربین , سنسور , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس