پارس آی سی تی

جزئیات جشنواره بازی های ویدیویی ایران اعلام گردید

جزئیات جشنواره بازی های ویدیویی ایران اعلام گردید

به گزارش پارس آی سی تی جشنواره بازی های ویدیویی ایران، از اول تا ۱۵ دی ماه با برگزار می گردد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، «جشنواره بازی های ویدیویی ایران» كه پیش تر با نام «جشنواره بازی های كامپیوتری تهران» شناخته می شد، در حالی به دوره هشتم خود رسیده است كه علاوه بر اصلاح نام آن، تغییراتی اساسی در این جشنواره به وجود آمده تا بیش ترین پشتیبانی از تولید بازی در كشور به عمل آید.
فراخوان هشتمین جشنواره بازی های ویدیویی ایران اول آذرماه منتشر گردید و بازی سازان فرصت دارند آثار خویش را تا پانزدهم دی ماه برای جشنوراه ارسال نمایند. در نهایت هم مقرر است 16 اسفند، برترین بازی های ایرانی معرفی شوند.
برای اولین بار شورای سیاست گذاری برای برگزاری جشنواره بازی های ویدیویی تشكیل شده است و در این شورای 11 نفره، نمایندگانی از بخش های مختلف این صنعت، از بازی سازان گرفته تا منتقدان و خبرنگاران، حضور دارند. تشكیل همین شورا هم سبب شده تا بنیاد ملی بازی های كامپیوتری تغییراتی اساسی و موثر در برگزاری جشنواره تولید كند.
حسن كریمی قدوسی - مدیرعامل بنیاد ملی بازی های كامپیوتر ای- درباره جوایز اهداشده در این جشنواره توضیح داد: هزینه برگزاری و جوایز جشنواره نسبت به سال قبل حدود 10 درصد افزایش داشته كه رقمی متداول به حساب می آید. با این وجود از هزینه های برگزاری این رویداد به شدت كاسته شده و این كاهش هزینه به جوایز منتقل شده است.
بر مبنای نظر شورای سیاست گذاری، امسال به صورت آزمایشی به جای هشت ژانر، 13 ژانر برای جشنواره در نظر گرفته شده و البته در صورتیكه برای هر ژانر، كمتر از سه كاندیدا وجود داشته باشد، آن ژانر حذف شده و در یك ژانر كلی تر ادغام خواهد شد.
یكی دیگر از اتفاقات قابل توجه، تغییر فرایند داوری به سمت شفاف تر شدن است. بر این اساس مقرر است به جای آن كه یك نفر (دبیر جشنواره) داوران را به تنهایی انتخاب نماید، لیست داوران را شورای ۱۱ نفره سیاست گذاری انتخاب و اعلام نماید تا آنها به انتخاب بهترین بازی و بهترین دستاوردها بپردازند. علاوه بر این مقرر است «آكادمی جشنواره» نیز، مانند خیلی از جشنواره های بین المللی، تشكیل شده و آرای بیشتر از ۵۰ نفر در دوره نخست، بهترین بازی های ژانرهای مختلف را انتخاب كنند.
محمد حاجی میرزایی -دبیر هشتمین جشنواره بازی های ویدیویی ایران- در این باره می گوید: بهترین بازی و دستاورد را 10 داور منتخب شورای سیاست گذاری انتخاب خواهند كرد. هم چنین پنج داور هم برای دسته بندی ژانرها انتخاب می شوند.

یكی دیگر از تغییران جشنواره هشتم، تغییر نام و كاراكتر آن است. برپایه این گزارش از آنجائیكه این جشنواره تنها به بررسی بازی های كامپیوتری نمی پردازد و بازی های موبایلی را هم مدنظر دارد، با پیشنهاد اعضای شورای سیاست گذاری، به جای واژه «رایانه ای»، از كلمه «ویدیویی» استفاده می گردد. علاوه بر این با عنایت به این كه جشنواره میزبان بازی از سراسر كشور است، به جای تهران، نام ایران به آن اطلاق می گردد تا در نهایت «جشنواره بازی های كامپیوتری تهران» به «جشنواره بازی های ویدیویی ایران» تغییر نام دهد.
بنیاد ملی بازی های كامپیوتری همینطور از طراحان خلاق دعوت كرده است تا كاراكتر جدیدی برای این جشنواره طراحی نمایند تا به جای تندیس غزال جشنواره و كاراكتر گربه، به نماد اصلی این رویداد بدل شود. فراز شانیار -مدیر دپارتمان هنری انستیتو ملی بازی سازی- در این باره می گوید: تنها محدودیتی كه در انتخاب شخصیت جشنواره وجود دارد، ایرانی بودن آن است. وگرنه بعنوان مثال طراحان می توانند از یك گونه جانوری كه در ایران زندگی می كند، الهام بگیرند یا از شخصیت انسانی با لباس های محلی امروزی شده استفاده كنند.
داور فراخوان طراحی شخصیت اصلی جشنواره هشتم ادامه می دهد: از خصوصیت های مهم شخصیت این است كه وضوح داشته باشد، بیش از اندازه انتزاعی نباشد و بیش از اندازه هم واقع گرایانه نباشد، قابل درك باشد و اصول اولیه طراحی و گرافیك مثل تناسبات اعضای بدن و حجم پردازی هر چند ساده در طراحی شخصیت رعایت شود. كاراكتر باید از فاصله دور قابل تشخیص باشد و قابلیت این را داشته باشد كه در حالت های مختلف طراحی شود.
مهم ترین شرط حضور بازی ها در جشنواره این است كه در طول یك سال قبل در یكی از ماركت های دیجیتال داخلی و خارجی یا به صورت فیزیكی انتشار یافته باشد. دبیر جشنواره هشتم در این باره توضیح داد: انتشار بازی در حالت Early access و Soft lunch هم مورد قبول است. اما سایت جشنواره دیگر مكانی برای آپلود فایل ندارد و باید امكان دانلود بازی از استورها برای داوران جشنواره فراهم باشد.
حاجی میرزایی درباره اختتامیه این رویداد هم می گوید: تنها بازی سازانی كه به مرحله نهایی جشنواره برسند به مراسم اختتامیه دعوت می شوند و كوچك كردن اختتامیه یكی از طریق های كاهش هزینه بود. سایر بازی سازان علاقه مند هم می توانند مراسم را به صورت آنلاین تماشا كنند. بازی سازان سراسر كشور تا ۱۵ دی ماه فرصت دارند با رجوع به سایت جشنواره به نشانی irangamefestival.ir نسبت به ثبت و ارسال آثار خود اقدام نمایند.1397/09/15
12:34:55
5.0 / 5
1995
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس