پارس آی سی تی
برای ساماندهی بازار؛

توزیع گوشی موبایل در انتظار حكم مقام قضایی

توزیع گوشی موبایل در انتظار حكم مقام قضایی

پارس آی سی تی: معاون ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز از ورود مقام قضایی به مساله واردات گوشی موبایل در جهت حل مشكلات به وجود آمده در این بازار به علت تغییرات نرخ ارز و تخلف واردكنندگان اطلاع داد.حمیدرضا دهقانی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت بازار گوشی تلفن همراه و وعده های داده شده برای توزیع ۶۰۰ هزار گوشی به این بازار، تصریح كرد: هم اكنون مرجع قضایی به مساله واردات گوشی موبایل ورود كرده است و تمامی كالاهایی كه از گمرك ترخیص شده و هم كالاهایی كه توسط تعزیرات توقیف شده بود، در انتظار حكم قضایی برای ورود به بازار هستند.
سخنگوی كمیته طرح رجیستری گوشی موبایل با اشاره به اینكه تا زمانی كه حكم قضایی داده نشود، ۶۰۰ هزار گوشی كه اخیرا از گمرك ترخیص شده اجازه توزیع در بازار نخواهد داشت، افزود: مرجع قضایی به مبحث گوشیهایی كه توسط تعزیرات توقیف شده و هم گوشیهایی كه با قیمت بالاتری نسبت به ارز دولتی فروخته شده اند هم ورود كرده است.
وی با اشاره به اینكه پرونده ساماندهی بازار گوشی موبایل در جریان است، اظهار داشت: تصمیم گیری درباره بازار گوشی موبایل بعد از بررسی مقام قضایی اعلام می گردد و در شرایط فعلی، این بحث در اختیار كمیته رجیستری و راهبری گوشی موبایل نیست.
دهقانی نیا افزود: كالاهای وارد شده به كشور در اختیار مقام قضایی است و تا زمانی كه تكلیف كل پرونده گوشیهای موبایل و متخلفان این حوزه مشخص نشود نمی توان در مورد زمان رجیستری كالاهایی كه در انبار مانده است، تصمیم گیری كرد.
به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، به دنبال افزایش نرخ ارز، بازار گوشی موبایل دچار بی ثباتی شد و شركت هایی كه ارز دولتی دریافت نمودند همزمان قیمت كالاهای خویش را با افزایش نرخ ارز، افزایش دادند.
هم اكنون علاوه بر افزایش چندبرابری قیمت گوشی، بازار با نبود كالا هم مواجه می باشد و فروشندگان اذعان می كنند كه كالایی برای فروش ندارند.
این درحالی است كه مطابق با وعده مسئولان دولتی از دو هفته پیش قرار بود ۱۱۰ هزار گوشی كه قبل از این توسط تعزیرات توقیف شده بود به بازار ارائه شود. در همین حال كمیته رجیستری از ثبت و سفارش ۶۰۰ هزار گوشی در گمرك اطلاع داده بود.
مطابق با آمارهای عرضه شده از ستاد مبارزه با قاچاق كالا، از تعداد یك میلیون و ۲۷۰ هزار گوشی تلفن همراه كه امسال وارد كشور شد ۵۰۰ هزار گوشی با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بوده و بقیه با ارز آزاد خریداری و وارد شدند.
از تعداد ۵۰۰ هزار گوشی وارداتی با نرخ دولتی هم تابحال ۲۰۳ هزار عدد از آنها روشن شده و باقی هنوز به فروش نرسیده اما IMEI آنها در سیستم به ثبت رسیده است.
در همین حال مطابق آمارهای سازمان تعزیرات هم از ۴۰ شركت واردكننده گوشی موبایل تابحال ۲۹ پرونده به ارزش ۵۳ میلیارد تومان در ارتباط با واردات گوشی تنظیم شده و ۳ شركت مورد عدم احراز تخلف قرار گرفتند.
همچنین یك شركت ارز دریافت نكرد و شركتی دیگر هم هنوز محصولاتش را ترخیص نكرده است. ۴ شركت هم بعد از بررسی های به عمل آمده به مبلغ یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جریمه شده اند.

1397/05/25
20:22:43
5.0 / 5
1591
تگهای خبر: شركت , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس