پارس آی سی تی
پس از غیرفعال سازی قابلیت دامین فرانتیگ

سناتورهای آمریكایی: گوگل و آمازون پاسخگو باشند

سناتورهای آمریكایی: گوگل و آمازون پاسخگو باشند

پارس آی سی تی: بعضی از سناتورهای آمریكایی از غول های تكنولوژی درخواست كرده اند كه برروی مسدودسازی قابلیت دامین فرانتیگ كه برای دور زدن فیلترینگ استفاده می شد، باری دیگر تجدیدنظر كنند.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت cyberscoop، چند ماه پیش بود دقیقا هم زمان با بالا گرفتن تب و تاب فیلترینگ بعضی از پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی، شركت های گوكل و آمازون اعلام نمودند كه سرویس و قابلیت دامیت فرانتیگ (Domain Frointing) خویش را مسدود و غیرفعال كرده اند.

این سرویس یكی از راهكارهای اصلی برخی پیام رسان های فیلتر شده همچون تلگرام و همینطور خیلی از توسعه دهندگان فیلترشكن یا VPN بوده است تا به وسیله آن بتوانند فیلترینگ را دور بزنند.

با این اقدام گوگل و آمازون، ترفند عبور از فیلترینگ دیگر برای توسعه دهندگان پیام رسان هایی همچون سیگنال، تلگرام و وی پی ان (VPN)هایی همچون سایفون كار نخواهد كرد. به همین دلیل، خیلی از كاربران و توسعه دهندگان اپلیكیشن های موبایل و برنامه های كامپیوتر از چنین اقدامی كه توسط گوگل و آمازون صورت گرفت، ناخشنود و شاكی شده اند.

قابلیت دامین فرانتیگ این امكان را به توسعه دهندگان بعضی از اپلیكیشن ها می داد تا از سرورهای گوگل بعنوان یك پروكسی امن استفاده كنند تا كاربران بتوانند فیلترینگ كشورهایشان را دور بزنند.

نمایندگان گوگل همان زمان در واكنش به این اقدام گفته بودند كه این سرویس تنها برای مدت زمان محدودی فعال سازی شده بوده و هیچگاه به منظور دور زدن فیلترینگ آن را فعال و اجرا نكرده بوده است. حالا هم تصمیم گرفته است كه دیگر از این سرویس پشتیبانی نكند و این مساله هیچ ارتباطی با مسائل روز همچون فیلترینگ و مسدودسازی اپلیكیشن هایی نظیر تلگرام ندارد.

اما حالا سناتورهای آمریكایی نظیر ران وایدن و ماركو روبیو از این غول های تكنولوژی درخواست كرده اند كه درمورد تصمیم خود دربار مسدود و غیرفعال سازی این قابلیت و سرویس ویژه تجدیدنظر كنند چراكه این اقدام آن ها در عمل، جلوی آزادی بیان در بعضی از كشورهای جهان را گرفته است.
1397/05/01
13:20:33
5.0 / 5
1933
تگهای خبر: پیام رسان , كاربر , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آی سی تی پارس