پارس آی سی تی

دلایل بی اعتمادی مردم به امضای دیجیتالی

دلایل بی اعتمادی مردم به امضای دیجیتالی

پارس آی سی تی: رییس سازمان نظام صنفی كامپیوتری با بیان این كه مصوبه جدیدی با عنوان لایحه مالكیت معنوی در حال تدوین است، اظهار داشت: این یكی از موارد مهم در حوزه ICT است كه اگر تكمیل شود، می تواند یك تحول بزرگی را در این حوزه تولید كند.


ناصرعلی سعادت در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مقوله امضای دیجیتال، اظهار نمود: در این باره یكسری از فعالیت های اجرایی در سازمان نظام صنفی كامپیوتری شروع شده اما مساله اصلی این است كه مردم هنوز در مبادلات خود از آن استفاده نمی كنند. به عبارتی مساله امضای دیجیتال تا وقتی كه در سطح شهروندان و فعالان اقتصادی وارد نشود، نمی تواند به صورت كامل محقق شود.
رییس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور در پیشنهادی برای ترویج مساله امضای دیجیتال در جامعه اقتصادی، بیان كرد: سازمان ها و دستگاه های مختلف می توانند آغازكننده جریان استفاده از امضای دیجیتال در معاملات باشند، در واقع اینجا بحث فرهنگی و اجتماعی است كه با ورود دستگاه های دولتی بعنوان پیش رو در استفاده از این امضاها می توانند راهگشا باشند.
او با بیان این كه فرهنگ استفاده از امضای دیجیتال هنوز در جامعه جا نیفتاده است، ادامه داد: تا وقتی كه بانك ها و سایر دستگاه های اجرایی مردم را به صورت حضوری برای انجام امضاها به ادارات می كشانند، نمی توان انتظار داشت كه كسی به مساله امضای دیجیتال اعتماد كند. واقعیت این است كه در این شرایط با لایحه و تدوین قانون هم نمی توان كاری از پیش برد.
سعادت همینطور به لزوم استفاده بسیار گسترده تر از فناوری مورد استفاده در كارت های ملی اشاره نمود و اظهار داشت: در خیلی از كشورها و حتی یكی از كشورهای همسایه، شهروندان از كارت های هوشمند ملی خود می توانند در ورود و خروج از كشور هم استفاده كنند، یعنی دیگر نیازی به پاسپورت برای ورود و خروج از كشور ندارند و تنها با عرضه كارت شهروندی و اسكن انگشت خود می توانند این امور را انجام دهند؛ این در شرایطی است كه در كشور ما هنوز كارت ملی هوشمند نتوانسته بعنوان یك كارتی كه همه نیازهای هویتی افراد را در خود جای می دهد عمل كند.
رییس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور همینطور با بیان این كه اگر با استفاده از كارت های هوشمند ملی بتوان عملیات های مختلف مورد نیاز شهروندان را انجام داد، آنگاه می توان هویت دیجیتال شهروندی را تولید كرد، اظهار نمود: آن وقت است كه می توان مساله امضای دیجیتالی را هم در كنار هویت دیجیتالی افراد تعریف كرد. همینطور فرهنگ سازی در حیطه های مربوط به مسائل دیجیتالی در میان شهروندان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و تا زمانی كه دستگاه های اجرایی در این حوزه پیشقدم نشوند، نمی توان انتظار جاافتادن این مسائل در جامعه را داشت.
امضای دیجیتال در یك تعریف یك نام كاربری و كد رمز است كه در سیستم اسنادی به نام افراد ثبت می گردد و در دنیای مجازی و الكترونیكی تبدیل به كارت هویت افراد می گردد. در واقع به كمك این نام كاربری و رمز آن، افراد در دنیای مجازی نه تنها می توانند ثابت كنند كه دقیقا چه كسی هستند، بلكه می توانند ثابت كنند كه اطلاعاتی كه برای طرف دیگر می فرستند بدون هیچ دخل و تصرفی از جانب آن ها فرستاده شده است. عملی شدن این نوع امضای الكترونیكی علاوه بر بالا بردن سرعت انجام خیلی از مبادلات در فضای اینترنت همینطور می تواند موجبات رشد گسترده دنیای تجارت الكترونیك را هم فراهم آورد.1397/02/07
15:42:54
5.0 / 5
2087
تگهای خبر: دیجیتال , كاربر , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس