پارس آی سی تی
رئیس سازمان فضایی:

حوزه فضایی سالی پركار پیش رو دارد، توسعه صادرات فناوری فضایی

حوزه فضایی سالی پركار پیش رو دارد، توسعه صادرات فناوری فضایی

پارس آی سی تی: رئیس سازمان فضایی با اشاره به اینكه امسال حوزه فضایی پركار خواهد بود، اظهار داشت: با حضور حداكثری و مقتدرانه باید ارتباطات و صادرات فناوری را رشد دهیم.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، دكتر مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران در پیامی ضمن عرض تسلیت شهادت حضرت امام علی النقی (ع)، آغاز سال جدید، «سال پشتیبانی از كالای ایرانی» را تبریك گفت.
وی با اشاره به اینكه سال ۹۶ برای حوزه فضایی كشور سالی متفاوت و سال بروز ایده ها و نوآوری در این حوزه بود، اظهار داشت: در سال های گذشته و با تلاش تمامی همكاران حوزه فضایی، توانستیم به فناوری ساخت و پرتاب ماهواره دست پیدا نماییم و به سمت طراحی و ساخت ماهواره های كاربردی قدم برداریم. اینك كه دستیابی به این فناوری برای دانشمندان ما امكان پذیر شده است، باید تلاش نماییم تا این فناوری در كشور تثبیت و از سر ریز آن در سایر فناوری ها بهره گیریم.
براری تصریح كرد: در سال ۹۶ نگاهی ویژه به ایجاد و توسعه كسب و كارهای نوین و فضاپایه داشتیم و تلاش شد تا با پشتیبانی از بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت شركت های دانش بنیان، اقتصاد فضایی را در كشور فراگیر نماییم. نخستین گام اساسی در این بخش با تدوین پروانه اپراتوری ماهواره های مخابراتی برداشته شد.
رئیس سازمان فضایی ایران اضافه كرد: تولید فضای تعامل، همكاری و همگرایی بین فعالان حوزه فضایی كشور لازمه سرعت بخشیدن به حركت به سمت اهداف تعیین شده در سند چشم انداز ۱۴۰۴ بود كه این گفتمان مشترك در تدوین برنامه رهبردی بخش فضایی كشور جلوه نمود و نوید دهنده آینده پر فروغ و روشنی برای بخش فضایی كشور خواهد بود.
به گفته وی، همكاری های بین المللی و حضور فعال در مجامع بین المللی از دیگر اهدافی بود كه مورد پیگیری قرار|گرفت و در همین راستا با تشكیل كارگروهی فعال، تلاش شد برنامه ای ویژه برای این حوزه تدوین شود تا سطح تعاملات و ارتباطات كشور را با دیگر كشورها را افزایش داده و به سمت صادرات فناوری به كشور های منطقه و استفاده از بازار بكر آن گام برداریم.
براری با اشاره به اینكه تشكیل جلسه شورایعالی فضایی كه دغدغه اساسی علاقمندان به این حوزه است هم جدی گرفته شد، عنوان كرد: تلاش شد تا دبیرخانه شورایعالی فضایی فعال تر شده و برنامه ای منسجم برای حوزه فضایی كشور تدوین شود تا با تصویب در كمیسیون راهبردی به شورایعالی فضایی عرضه شود و شاهد تشكیل جلسه شورایعالی فضایی در سال ۹۷ خواهیم بود.
وی اظهار نمود: سال ۹۷، سالی بسیار پر كار برای كشور و بویژه حوزه فضایی خواهد بود و همانطور كه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در بیانات نوروزی خود فرمودند، سال سخت كوشی برای همه آحاد ملت و مسئولین است و همگی باید سخت تلاش نماییم تا برنامه هایی كه شروع شده است و تنها گام اولیه برای توسعه بخش فضایی كشور است، به ثمر نشیند.
رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: با نگاهی جدی به روند توسعه در تمام زنجیره ارزش فضایی، باید تلاش نماییم تا مطابق با سند چشم انداز افق ۱۴۰۴ بتوانیم رتبه اول منطقه در حوزه فناوری فضایی باشیم. این مهم میسر نخواهد شد مگر با همیاری و همكاری تمامی بخش ها اعم از بخش دولتی و بخش خصوصی.
وی اظهار داشت: بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، توجه به مساله اقتصاد و معیشت از مهمترین مسائل پیش روی ما در سال ۹۷ است. روند توسعه فناوری بومی همچنان با اقتدار و قدرت به مسیر خود ادامه خواهد داد و تلاش خواهد شد با تعامل و همكاری با مراكز علمی، تحقیقاتی و دانشگاه ها، در جهت صادرات فناوری داخلی هم گام های موثری برداشته شود.
براری تصریح كرد: تدوین پروانه اپراتوری ماهواره های سنجش از دور و بهره برداری از ایستگاه های زمینی از برنامه هایی است كه به رونق اقتصادی در این حوزه كمك شایانی خواهد نمود كه بزودی تدوین و اطلاع رسانی خواهد شد. با حضور حداكثری و مقتدرانه در حوزه بین الملل و مراودات لازم با كشورهای دیگر باید ارتباطات و صادرات فناوری را رشد دهیم تا بتوانیم از این فناوری بر مبنای اهداف اقتصاد مقاومتی خلق ثروت همگانی نماییم.
وی اضافه كرد: در این زمینه با تدوین برنامه های كاربردی در مسیر توسعه كسب و كارهای فضاپایه و تقویت بخش خصوصی خواهیم كوشید. بنابراین باید با توسعه و بهبود كیفیت خدمات فضایی در كشور در جهت تولید رفاه اجتماعی گام برداریم و مردم حضور این فناوری را در زندگی خود بیش از پیش لمس كنند.
رئیس سازمان فضایی ایران تصریح كرد: در انتها ضمن تبریك مجدد سال جدید، تمامی متخصصان این حوزه را به مشاركت جدی در تحقق برنامه های فضایی كشور دعوت می كنم و توفیق نظام مقدس جمهوری اسلامی را مسئلت می كنم.»

1397/01/01
11:21:45
5.0 / 5
1637
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آی سی تی پارس