پارس آی سی تی
مهر بررسی كرد؛

بررسی مقایسه ای سرعت اینترنت موبایل و ثابت

بررسی مقایسه ای سرعت اینترنت موبایل و ثابت

به گزارش پارس آی سی تی، بررسی وضعیت آماری سرعت اینترنت ثابت و موبایل در کشور و مقایسه جایگاه جهانی آن از آن حکایت می کند که اینترنت ثابت در کشور به توسعه و تقویت بیشتری نیازمند است.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، اینترنت این روزها به بخش جدایی ناپذیر زندگی عموم جامعه بدل و برای بعضی از نان شب هم واجب تر شده است.
این شبکه جهانی حالا به تمامی ارکان زندگی مدرن گره خورده است. از امور روزانه مانند برقراری ارتباط، سفارش غذا و تاکسی تا فعالیتهای پیچیده اقتصادی و علمی بر پایه اینترنت شکل گرفته اند و به لطف حضور این شبکه جهانی در کمتر از چند دقیقه می توانیم به مهم ترین اخبار سراسر جهان دست پیدا و با دورترین نقاط دنیا ارتباط برقرار نماییم.
نفوذ این شبکه جهانی به خانه ها، محل کار، مسیر رفت و آمد و … تا حدی است که نبودش یا بروز اختلال در آن سبب بروز احساس خلاء و عدم امنیت درونی می شود.
در کشور ما که هنوز تا رتبه های برتر جهانی در ارتباط با کیفیت اینترنت فاصله داریم، همواره وقتی اسم اینترنت را می شنویم به یاد سرعت آن می افتیم. انتظار کاربران از کیفیت و سرعت اینترنت حالا به یکی از دغدغه های همیشگی بدل شده و از آنجائیکه در سالهای اخیر خیلی از کسب و کارهای خرد و کلان در کشور بر بستر اینترنت فعالیت می نمایند، انتظار عموم از بهبود وضعیت ارتباطات بیشتر شده است.
تازه ترین آمار رگولاتوری از اینترنت ثابت و سیار در ایران
بر اساس آماری که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در رابطه با شاخصهای آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات عرضه کرده است، تعداد اشتراک های باند پهن اینترنت ثابت به تفکیک تجاری و خانگی و ضریب نفوذ پهن باند ثابت نشان داده است اشتراک های باند پهن اینترنت ثابت خانگی به بیشتر از ۱۳ میلیون رسیده است. تعداد اشتراک های باند پهن اینترنت ثابت تجاری و اداری هم کمی بیشتر از ۱۰ میلیون و ضریب نفوذ پهن باند ثابت حدود ۱۳ میلیون مورد را نشان داده است.
تعداد مشترکین تلفن همراه تا پایان ۱۴۰۱، به ۱۴۸ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۳۰۸ مشترک می رسد. همینطور تعداد مشترکین پهن باند سیار با افزایشی تقریبا ده میلیونی نسبت به سال گذشته، به بیشتر از ۱۰۵ میلیون مشترک رسیده است.
همچنین بنا بر اعلام رگولاتوری، ضریب نفوذ اینترنت سیار در ایران تا پایان ۱۴۰۱ به عدد بیشتر از ۱۲۴ درصد رسیده، درحالی که ضریب نفوذ اینترنت ثابت با رشد منفی همراه بوده است.

مردم از کیفیت اینترنت چه می گویند...
از آنجایی که در ماه های اخیر کاربران از وضعیت اینترنت ثابت و همراه گلایه داشتند و بارها در فضای مجازی شاهد ابراز نارضایتی آنها از وضعیت اینترنت بودیم برآن شدیم برآن شدیم در گزارشی کیفیت و سرعت اینترنت را از منظر کاربران و رتبه بندی جهانی مورد ارزیابی قرار دهیم.
در گزارش میدانی که از اقشار مختلف در سطح شهر تهران نظرسنجی شده، کاربران از سرعت اینترنت و اختلال در اینترنت موبایل و ثابت اظهار نارضایتی کرده و برخی به ضعیف تر شدن کیفیت اینترنت ثابت تاکید داشتند.
یکی از کارمندان شرکت حمل و نقل بازرگانی در همین باره به مهر اظهار داشت: بیشتر کار ما استفاده از اینترنت برای ارتباطات با شرکتهای داخلی و شرکتهای خارجی است و ما اساسا در شرکت از اینترنت ثابت استفاده می نماییم اما دائم با قطع و وصل شدن اینترنت روبرو می باشیم.
در ادامه یک فروشنده مواد غذایی اظهار داشت: ما در فروشگاه خود به اینترنت تلفن ثابت متصل هستیم و با کندی سرعت مواجهیم. بعنوان مثال زمانی که عبارتی را در وب جست و جو می نماییم تا باز شدن صفحه مورد نظر زمان زیادی را باید منتظر بمانیم. این در حالیست که برای این منظور از هیچ وی پی انی هم استفاده نمی نماییم.
همچنین یکی از کارمندان مستقر در سازمان هلال احمر می گوید: من بیشتر اوقات از اینترنت ثابت استفاده می کنم چون از لحاظ هزینه ارزان و برایم به صرفه تر است. اما انگار اینترنت ثابت نسبت به قبل کندتر شده است. تصاویر و فایل ها حتی در پیام رسان های ایرانی به سختی باز می شوند و دسترسی به کارهای بانکی به کندی و با اختلال مواجه می باشد.
در ادامه دو دانشجو در رابطه با اینترنت ثابت و موبایل گفتند: سرعت اینترنت موبایل و اینترنت تلفن ثابت هر دو ضعیف است ما این را زمانی که کارها و فعالیت هایمان را انجام می دهیم و برای تحقیق مجبوریم از اینترنت استفاده نماییم بشدت احساس می نماییم و در کل کیفیت و سرعت عملکرد اینترنت نتوانسته ما را راضی نگه دارد.
یک شهروند میانسال هم به مهر اظهار داشت: من اطلاعات عمومی خویش را با اینترنت تلفن همراه سریع به دست می آورم اما فرزندانم با عنایت به این که بیشتر کارشان با اینترنت است همیشه از اینترنت گلایه دارند.
از سوی دیگر یک فروشنده پوشاک اظهار داشت: دستگاه ها و سیستم های ما به اینترنت متصل است اما چون سرعت اینترنت ضعیف است گاهی با مشکل در کارت خوان مواجه می شویم و پرداخت مشتری هایمان زمان بر می شود.
یکی از کارکنان کافی نت هم به مهر اظهار داشت: همانطور که می دانید بیشتر کار ما با اینترنت است و اغلب افراد با تصور این که سرعت اینترنت در کافی نت ها خوب است کارشان را به ما می سپارند یا می آیند اینجا کارشان را انجام می دهند اما متأسفانه سرعت چندان بالا نیست و گاهی با قطع و وصلی اینترنت هم مواجه می شویم. کاری هم نمی توانیم انجام دهیم ازاین رو مجبور می شویم چند دقیقه منتظر بمانیم تا ارتباطات و صفحه مورد نظر پیدا شود.
شهروند دیگری در این رابطه می گوید: من اصلاً اینترنت ندارم. ضعیف است. از اینترنت ثابت استفاده می کنم. اینترنت ثابت در بعضی مناطق اصلاً سرعت ندارد.
شهروندی دیگر در ادامه این چنین اظهار داشت: وضعیت اینترنت زیاد خوب نیست. اینترنت موبایل، ضعیف است و وقتی از وی پی ان استفاده می کنم پیامرسان های ایرانی اصلاً باز نمی شود و انگار در کل اینترنت و پیامرسان ها قطع است.
فراز و نشیب های اینترنت ایران در یک مرجع جهانی
وب سایت جهانی «اسپید تست» اینترنت هر ماه رتبه اینترنت ثابت و موبایل کشورها را در شاخص سرعت اعلام و برترین کشورها را در این حوزه معرفی می کند.
بررسی وضعیت اینترنت ایران در این سایت نشان داده است که کشور ما در مقایسه با خیلی از کشور از وضعیت قابل قبولی برخوردار نیست و جایگاه خوبی در جدول این رتبه بندی ندارد.
در سالی که گذشت متوسط اینترنت ثابت جهان برپایه آمار اسپید تست از ۶۲ تا ۷۶ و متوسط اینترنت موبایل جهان بین ۲۹ تا ۳۷ مگابیت برثانیه متغیر بود.
همچنین در آخرین گزارش این سایت، قطر با میانه سرعت اینترنت موبایل ۱۸۹.۹۸ مگابیت برثانیه در رده اول قرار داشت و امارات متحده عربی، کویت، نروژ، دانمارک و بحرین در رتبه های بعدی پرسرعت ترین اینترنت موبایل قرار داشتند.
در رده بندی کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت ثابت جهان مانند ماه گذشته سنگاپور با ۲۴۲.۰۱ مگابیت برثانیه قرار دارد. در جایگاه دوم هم شیلی با میانه سرعت ۲۲۲.۴۹ مگابیت برثانیه قرار دارد. امارات متحده عربی، هنگ کنگ، تایلند و آمریکا در رتبه بعدی قرار دارند.
جایگاه جهانی اینترنت موبایل و ثابت ایران
*در آوریل ۲۰۲۳ میلادی، میانه سرعت اینترنت موبایل ایران ۳۵.۹۸ مگابیت برثانیه و جایگاه آن در رده ۶۲ اعلام گردید. این جایگاه در لیست کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت موبایل جهان در مقایسه با ماه قبل یک پله سقوط کرد.

از سوی دیگر در رده بندی میانه سرعت اینترنت ثابت جهان، ایران با ۱۱.۹۷ مگابیت برثانیه در رده ۱۴۵ قرار داشته که جایگاه آن یک پله نسبت به ماه قبل صعود کرد.
*در ژانویه ۲۰۲۳ میلادی هم میانه سرعت اینترنت موبایل ایران ۳۵.۸۷ مگابیت بر ثانیه و میانه سرعت اینترنت ثابت آن ۱۱.۴۴ مگابیت بر ثانیه بوده است.
*همچنین در دومین ماه ۲۰۲۳ میلادی میانه سرعت اینترنت موبایل ایران ۳۵.۰۳ مگابیت بر ثانیه و بیشترین میانه سرعت اینترنت ثابت هم ایران با سرعت ۱۱.۲۷ مگابیت بر ثانیه است.
*طبق گزارش اسپیدتست، میانگین سرعت اینترنت موبایل ایران در مارس ۲۰۲۲ میلادی ۲۴.۹۰ مگابیت برثانیه بوده است. جایگاه ایران در رده بندی کشورهایی با بیشترین سرعت اینترنت هم رده ۷۴ بوده که نسبت به ماه پیش از آن ۶ پله رشد کرده بود.
میانگین سرعت اینترنت ثابت ایران هم ۹.۹۵ مگابیت برثانیه ثبت شده و کشور بدون هیچ تغییری نسبت به ماه پیش از آن (فوریه ۲۰۲۲ میلادی) در رده ۱۴۵ قرار داشت.
*میانه سرعت اینترنت موبایل ایران در دومین ماه شمسی ۲۴.۹۵ مگابیت بر ثانیه قرار گرفت و کشور در رده ۷۳ کشورهایی با بیشترین سرعت اینترنت موبایل جهان قرار داشت. این رقم نشان دهنده رشد یک پله ای جایگاه ایران در قسمت اینترنت موبایل بود.
در بخش اینترنت ثابت ایران میانه سرعت اینترنت ثابت ۱۰.۲۳ مگابیت برثانیه تخمین زده شد و کشور در رده ۱۴۴ قرار گرفت که نشان دهنده یک پله رشد نسبت به ماه فروردین است.
*در گزارش اسپیدتست برای ماه می ۲۰۲۲، میانه سرعت اینترنت موبایل ایران ۲۶.۱۰ مگابیت بر ثانیه به ثبت رسید. با این سرعت ایران با ۲ پله صعود نسبت به ماه قبل تر در رتبه ۷۱ در بین ۱۴۱ کشور جهان قرار گرفت.
در بخش اینترنت ثابت میانه سرعت اینترنت ایران ۱۰.۳۴ مگابیت بر ثانیه به ثبت رسید و با این وضعیت ایران جایگاه ۱۴۱ را در بین ۱۸۲ کشور به خود اختصاص داد.
*طبق این گزارش و در ماه بعد، میانه سرعت اینترنت موبایل ایران ۲۷.۱۷ مگابیت برثانیه مگابیت برثانیه بود و با عنایت به آمار در رده بندی کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت موبایل، ایران با یک پله سقوط نسبت به ماه قبل در رده ۷۲ قرار گرفت.
از سوی دیگر میانه سرعت اینترنت ثابت ایران در ژوئن ۲۰۲۲ میلادی ۱۰.۲۳ مگابیت برثانیه بود و جایگاه ایران با ۴ پله سقوط در رده ۱۴۵ لیست کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت ثابت قرار داشت.
*گزارش اسپید تست در هفتمین ماه میلادی ۲۰۲۲ نشان داد هرچند جایگاه ایران در لیست کشورهایی با بیشترین سرعت اینترنت موبایل ۲ پله رشد کرد اما در رده بندی اینترنت ثابت یک پله سقوط کرد. میانه سرعت اینترنت موبایل و ثابت جهان در ماه جولای ۲۰۲۲ به ترتیب ۳۰.۷۸ و ۶۷.۲۵ مگابیت برثانیه بود.
*همچنین برپایه گزارش مذکور میانه سرعت اینترنت موبایل ایران در جولای ۲۰۲۲ میلادی ۲۷.۷۴ مگابیت برثانیه بوده و جایگاه آن در رده بندی کشورهایی با بالاترین سرعت اینترنت موبایل با ۲ پله صعود، رده ۷۰ بوده است.
از سوی دیگر میانه سرعت اینترنت ثابت ایران ۱۰.۲۱ مگابیت برثانیه و جایگاه آن در رده بندی کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت ثابت یک پله سقوط کرد. بدین سان ایران در رده ۱۴۶ این لیست قرار دارد.
*میانه سرعت اینترنت موبایل ایران در هشتمین ماه میلادی ۲۸.۴۰ مگابیت بوده و جایگاه آن در رده بندی کشورهایی با بیشترین سرعت اینترنت موبایل در جهان نسبت به ماه قبل یک پله رشد کرد و در رده ۶۹ قرار داشت.
میانه سرعت اینترنت ثابت ایران در این ماه هم ۱۰.۰۲ مگابیت برثانیه اعلام شده و جایگاه آن در رده بندی جهانی با ۲ پله سقوط رده ۱۴۷ است.
*میانه سرعت اینترنت موبایل ایران در سپتامبر ۳۵.۳۶ مگابیت برثانیه بوده و جایگاه ایران هم در رده بندی کشورهایی با بیشترین سرعت اینترنت موبایل جهان با ۱۵ پله رشد، رده ۵۴ اعلام گردید.
از سوی دیگر میانه سرعت اینترنت ثابت ایران در نهمین ماه ۲۰۲۲ میلادی ۱۰.۴۴ مگابیت برثانیه و جایگاه آن در رده بندی کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت ثابت ۱۴۷ بود.
*براساس تحقیق ماهانه این وبسایت در اکتبر ۲۰۲۲ جایگاه ایران در کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت موبایل ۴۶ بوده. همینطور ایران در رده بندی کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت ثابت در رده ۱۴۱ قرار دارد که نسبت به ماه گذشته ۶ پله رشد کرد.
*همچنین طبق این رده بندی میانه سرعت اینترنت موبایل ایران در نوامبر ۲۰۲۲ میلادی ۴۰.۹۷ مگابیت برثانیه بوده است. در لیست کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت موبایل در جهان جایگاه ایران ۲پ له سقوط کرد و در رده ۴۸ قرار گرفت.
همچنین میانه سرعت اینترنت ثابت ایران در یازدهمین ماه میلادی ۱۱.۶۲ مگابیت برثانیه بود و جایگاه آن در رده بندی جهانی با ۳ پله سقوط ۱۴۴ اعلام گردید.
*در آخرین ماه ۲۰۲۲ جایگاه ایران در رده بندی کشورهایی با بیشترین سرعت اینترنت موبایل ۷ پله کاهش اما در قسمت اینترنت ثابت یک پله رشد کرد.
طبق رده بندی این وبسایت میانه سرعت اینترنت موبایل ایران در دسامبر ۲۰۲۲ میلادی ۳۹.۳۲ و میانه سرعت اینترنت ثابت ۱۱.۶۶ مگابیت برثانیه بوده است.
مرور وضعیت رتبه های ایران در این رتبه بندی از آن حکایت می کند که:
۱- رتبه اینترنت موبایل ایران طی این ماه ها در بازه های از ۵۰ تا ۷۰ متغیر و با رشد همراه بوده است.
۲- رتبه اینترنت ثابت ایران تغییر محسوس و رشد چندانی نداشته و بعضاً در مقایسه با برخی ماههای سال های گذشته با افت هم همراه بوده است.
مروری بر وضعیت رتبه های اینترنت ثابت و موبایل در ماه های گذشته ردیف تقویم میلادی رتبه اینترنت ثابت رتبه اینترنت همراه ۱ ۲۰۲۱ ۱۳۴ ۸۰ ۲ ۲۰۲۲ ۱۳۴ ۷۹ ۳ ۲۰۲۲ ۱۳۳ ۷۸ ۴ ۲۰۲۲ ۱۴۵ ۷۴ ۵ ۲۰۲۲ ۱۴۴ ۷۳ ۶ ۲۰۲۲ ۱۴۱ ۷۱ ۷ ۲۰۲۲ ۱۴۵ ۷۲ ۸ ۲۰۲۲ ۱۴۶ ۷۰ ۹ ۲۰۲۲ ۱۴۷ ۶۹ ۱۰ ۲۰۲۲ ۱۴۷ ۵۴ ۱۱ ۲۰۲۲ ۱۴۱ ۴۶ ۱۲ ۲۰۲۲ ۱۴۴ ۴۸ ۱۳ ۲۰۲۲ ۱۴۴ ۵۵ ۱۴ ۲۰۲۳ ۱۴۶ ۵۶ ۱۵ ۲۰۲۳ ۱۴۷ ۶۱ ۱۶ ۲۰۲۳ ۱۴۶ ۶۱ ۱۷ ۲۰۲۳ ۱۴۵ ۶۲
پاسخ وزیر ارتباطات به گلایه های مردم
این گزارش ها در حالی است که عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت اینترنت ثابت و همراه با استناد به پایگاه «اسپید تست» اظهار داشت: متأسفانه برای زیرساخت های ارتباطات ثابت در سالهای گذشته کاری انجام نشده و طبق آمار اسپید تست ما جز یکی از کشورهای آخر فهرست در این سایت اسپید تست هستیم۔
وی ضمن اشاره به رونمایی از ۳ میلیون پوشش فیبرنوری در کشور، اضافه کرد: یک پروژه بزرگ شروع کردیم به نام پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها که انشاالله تا ۳ سال آینده ۲۰ میلیون خانوار را زیر پوشش فیبر نوری قرار می دهد. با این پروژه عملاً سرعت نامحدود و بیشتر از ۷۰۰ یا ۸۰۰ مگابیت بر ثانیه خواهیم داشت که حداقل ۶۰ یا ۷۰ درصد سرعت فعلی است.
وزیر ارتباطات همینطور اظهار داشت: برنامه زیرساختی و اساسی ما اینست که مشکل سرعت اینترنت را به شکل اساسی حل نماییم و بار از روی شبکه موبایل برداشته شود. چون هم اکنون بخش زیادی از نیاز مردم از راه موبایل برآورده می شود. در حالیکه بسیاری از این نیازها با افزایش سرعت اینترنت ثابت بر این بستر برطرف می شود.
وی همینطور ضمن اشاره به وضعیت اینترنت همراه در کشور اظهار داشت: ابتدای این دولت پهنای باند و ظرفیت شبکه داخلی و بین الملل کشور افزایش قابل ملاحظه ای داشته است و از نظر سرعت اینترنت همراه هم از رتبه ۸۰ در ابتدای این دولت به رتبه ۶۱ در میان کشورهای جهان رسیده ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در انتها اظهار داشت: در مورد اختلال در شبکه اگر مردم هر مشکلی داشتند با همکارانم در سازمان تنظیم مقررات از راه شماره تلفن مجانی ۱۹۵ که شبانه روزی است تماس بگیرند، مشکل بررسی می شود کد رهگیری داده می شود و تیم ها برای رسیدگی رجوع خواهند کرد۔
به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، باآنکه وزارت ارتباطات بیشترین تمرکز خویش را بر افزایش سرعت اینترنت ثابت قرار داده و تنها چاره این مشکل پهن باند ثابت را در توسعه پروژه فیبر نوری اعلام می کند اما بررسی آمارها از آن حکایت می کند که سرعت پیشرفت این پروژه برای رسیدن به هدف ۲۰ میلیون خانوار در سال ۱۴۰۴ چندان زیاد نیست و موقعیت کنونی تا رسیدن به هدف فاصله بسیاری دارد از همین رو برای افزایش سطح رضایت عمومی از کیفیت اینترنت یا باید سرعت توسعه را افزایش داد یا از ابزارهای جایگزین تا رسیدن به هدف غایی بهره برد.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1402/03/01
13:46:55
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس