پارس آی سی تی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرداد؛

۱۰۰درصد خدمات دولت الکترونیک و ۲۰درصد هوشمند می شود

۱۰۰درصد خدمات دولت الکترونیک و ۲۰درصد هوشمند می شود

به گزارش پارس آی سی تی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: سال آینده ۱۰۰ درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی و ۲۰ درصد آنها به صورت هوشمند عرضه می شود.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور، در جلسه تکریم مرتضی سلیمان زاده و معارفه عبدالرحمان آقایی بعنوان مسئول جدید هماهنگی هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان ها و شرکتهای تابعه و همینطور آغاز دوره تازه فعالیت هیئت رسیدگی به تخلفات اداری با حضور اعضای جدید و با حضور علی دستافر، دبیر هیئت عالی نظارت بر تخلفات اداری اظهار داشت: به استناد گزارشات عرضه شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جزو دستگاه هایی با کمترین تخلفات اداری است که این جای شادمانی دارد.
وی با اشاره به اینکه کار در هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری با سختی هایی همراه می باشد، اضافه کرد: در روند رسیدگی به تخلفات عموماً هر تصمیمی که دریافت و هر رأیی که صادر می شود حتما یک طرف رضایت ندارد و همینطور اعضای هیئت هم با اعمال فشارهایی مواجه خواهند شد؛ ازاین رو قبول مسئولیت در چنین شرایطی جای تقدیر و تشکر دارد.
زارع پور ضمن اشاره به آغاز دور تازه فعالیت هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت ارتباطات، سازمان ها و شرکتهای تابعه با حضور اعضای جدید خاطرنشان کرد: امیدوارم در این دوره با حضور اعضای جدید، آمار پرونده های تخلفات به شکل واقعی کاهش پیدا کند. با اینکه رسیدگی به هر پرونده ای سرنخی برای کشف یک اشکال در سیستم است که با دنبال کردن این سرنخ ها اشکال ها، شناسایی و برطرف می شود. گاهی اوقات دنبال کردن این سرنخ ها می تواند منجر به اصلاح یک رویه و حتی یک فرآیند و یا ساختار شود.
زارع پور با اشاره به اینکه یکی از شعارهای اساسی دولت سیزدهم مقابله با فساد است، اظهار داشت: مردم به این دولت امید بسته اند تا با کاهش تخلفات، فساد هم در دستگاههای اجرایی کاهش پیدا کند؛ ازاین رو باید این مساله را موردتوجه قرار داد که باید با هرگونه تخلفی که سرمنشأ فساد است بدون مماشات، محکم و قاطع برخورد شود. باآنکه درعین حال باید از نیروی انسانی بعنوان یک سرمایه در دستگاه اجرایی بخصوص در وزارت ارتباطات بعنوان یک دستگاه تخصصی صیانت کرد و حفظ آبروی افراد را تا قبل از اثبات هرگونه اتهامی موردتوجه قرار داد.
وی با تکیه بر اهتمام وزارت ارتباطات و دولت سیزدهم بر هوشمندسازی دولت اضافه کرد: اعتقاد راسخ داریم که دولت الکترونیکی و هوشمند سازی دولت در کاهش فساد و تخلفات اثر بسیاری ویژه ای دارد. بر همین مبنا هدف گذاری شده و در قانون بودجه هم لحاظ شده است که سال آینده ۱۰۰ درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی و ۲۰ درصد آنها به صورت هوشمند عرضه شود.
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: تعریف هوشمندسازی هم اینست که ارائه ی خدمت بدون هیچ رجوع حضوری، بدون ارسال هیچ گونه مدرکی و بدون دخالت انسان صورت پذیرد. این رویه سبب می شود که تصمیم گیری و مداخلات انسانی صفر شود. اساساً رجوع حضوری به دستگاههای اجرایی و دولتی یکی از مسائلی است که زمینه ساز فساد و تخلف است؛ ازاین رو اگر بتوانیم مراجعات ارباب رجوع را از اساس کم نماییم می توانیم شاهد کاهش محسوس فساد و تخلف بود.
زارع پور با تکیه بر این که سال جاری گام بسیار بلندی برای هوشمند سازی دولت برداشته شده است، اظهار نمود: سال جاری ۹۳ درصد دستگاههای اجرایی به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده اند و هم اکنون تقریبا ۴۰ درصد خدمات دستگاه ها از این طریق عرضه می شود. این مسیر تا عرضه کامل خدمات دولتی از راه پنجره ملی خدمات دولت ادامه پیدا می کند و معتقدیم که اثر جدی در کاهش تخلفات دارد.
در این جلسه عبدالرحمان آقایی، مسئول جدید هماهنگی هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت و دستگاه تابعه ضمن اشاره به برنامه های خود در دوره جدید اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد در دوره جدید با برگزاری جلسات منظم با مدیران نسبت به صدمه شناسی دلایل وقوع تخلفات و شناسایی گلوگاه های فساد اقدام نماییم.
وی ضمن اشاره به لزوم برگزاری دوره های آموزشی برای کارکنان و مدیران تاکید کرد: بر مبنای نتایج حاصل شده بخش عمده بروز تخلفات ناشی از عدم آموزش بوده است و بر همین مبنا تلاش خواهیم کرد برای جلوگیری از تخلفات اداری برگزاری دوره های آموزشی را موردتوجه قرار دهیم. درعین حال هم تلاش می نماییم که روند رسیدگی به پرونده های ارجاع شده به هیئت های تخلفات را هم کوتاه نماییم.
سلیمان زاده مسئول سابق هماهنگی هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت و دستگاه تابعه هم در ابتدای این جلسه گزارشی از عملکرد سه ساله هیئت رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان ارائه نمود.
همچنین در انتها این جلسه اعضای جدید هماهنگی هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت و دستگاه تابعه، برای عمل به وظایف خود بر اساس قانون، عدل وانصاف قسم یاد کردند.

1401/12/22
12:49:19
5.0 / 5
96
تگهای خبر: خدمات , سیستم , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس