پارس آی سی تی
ظرفیت سالانه ۱۰۰هزار شغل در فضای مجازی

اشتغال زایی در بستر فضای مجازی از ایده تا عمل

اشتغال زایی در بستر فضای مجازی از ایده تا عمل

پارس آی سی تی: رئیس جمهوری در برنامه ای تلویزیونی، حوزه ارتباطات را بعنوان حوزه ای اشتغال زا توصیف كرد و وظیفه دولت در این راستا را تولید زیرساخت های لازم برای فعالیت در این حوزه دانست. اتفاقی كه البته باید دید تا چه حد برای عملی شدن ظرفیت دارد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا؛ فضای مجازی بعنوان بستر اصلی اقتصاد دیجیتالی دیگر از حالت یك فضای سرگرم كننده یا صرفا ارتباطی خارج شده است. حالا بخش قابل توجهی از كسب و كارهای جدید كه میزان قابل توجهی از حجم گردش مالی را هم به خود مختص كرده است، در این فضای مجازی انجام می گردد. فضای مجازی به تناسب همین قابلیت جذب سرمایه ای كه دارد برای جذب اشتغال هم گزینه بسیار جالبی به نظر می رسد.
حسن روحانی در بخشی از صحبت های خود در یك برنامه تلویزیونی با اشاره به اعمال فیلترینگ روی برخی شبكه های اجتماعی در جریان حوادث اخیر اظهار نمود: ما هم باید زیرساخت را و هم آزادی لازم را برای مردم فراهم نماییم. بنابراین وقتی زمان اعتراضات برای مدتی این شبكه ها بسته شد، وارد شدیم و این محدودیت برطرف شد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه فضای مجازی به شفافیت اطلاعات هم كمك می نماید به نقل قولی از وزیر ارتباطات پرداخت و اظهار داشت: وزیر ارتباطات می گوید سالانه ۱۰۰ هزار شغل از طریق فضای مجازی تولید می گردد. ما وظیفه داریم زیرساخت ها را تولید نماییم تا مردم بر پایه آن كسب و كارهایشان را تولید كنند. دولت بسترها را آماده كرده است. در آینده ای نزدیك همه كشور به نسل ۳ و ۴ اینترنت مجهز خواهند شد.
یكی از قالب های مهم تحقق اقتصاد دیجیتال در كشور توجه به حوزه كسب و كارهای اینترنتی و یا نوپا است؛ به خصوص كه در كشور ما بیكاری هم مساله ای مهم و قابل توجه است، توجه به این حوزه می تواند در حل نسبی مشكل بیكاری هم در حد و اندازه خود موثر باشد. بذل توجه لزوما به معنای حمایت دولتی از این كسب و كارها نیست بلكه مهمتر از آن رفع موانع قانونی و مقرراتی از سر راه آنها است.
هر چند به نظر می رسد كسب و كارهای اینترنتی به لحاظ ماهیت مجازی كه دارند كمتر نیروبر هستند و نیروی انسانی اندكی را طلب می كنند؛ با این حال اما یك نمونه بارز از مشاغلی كه در ماه های اخیر توسط حوزه فناوری اطلاعات رشد جهشی پیدا كرد، تاكسی های اینترنتی است كه حالا به فراگیری قابل توجهی رسیده است. به راحتی هرچه تمام تر كسانی كه یك وسیله نقلیه عادی دارند می توانند با عضو شدن در باشگاه رانندگان این سرویس ها شغلی معقول و با حقوق مكفی برای خود پیدا كنند. فناوری اطلاعات در واقع در اینجا وظیفه مدیریت متمركز، سریع و گسترده را انجام می دهد.
اساسا درباره تاثیر فناوری اطلاعات بر اشتغال دو نگرش وجود دارد؛ نگرش اول به ایجاد مشاغل جدید در عرصه فناوری اطلاعات توجه دارد و تولید مشاغل در این حوزه را نوید بخش رشد اشتغال می داند. برپایه این دیدگاه فناوری اطلاعات زمینه ساز تولید فرصت های شغلی جدیدی خواهد بود كه بر نرخ اشتغال می افزاید. نگرش دوم هم كه ارتقای نقش ماشین ها و سیستم های كامپیوتری در كسب وكار را مطرح می كند معتقد می باشد كه چنین حركتی حذف تدریجی جایگاه انسان در مشاغل موجود و در نتیجه كاهش فرصت های شغلی را به دنبال دارد.
در همین باره محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در حاشیه مراسمی در پاسخ به سوال ایسنا در مورد مساله بودن یا نبودن تولید اشتغال برای دولت در طرح حركت به سمت اقتصاد دیجیتال پاسخ داده بود: سوددهی طرح های اقتصادی و اقتصاد دیجیتال با تولید اشتغال رابطه مستقیم دارد. در بحث كلان با از جنسی از اشتغال (سنتی) به جنس دیگر (نوین) تغییراتی داریم. ما نمی توانیم جامعه را عقب نگه داریم بلكه باید از امكانات هوشمند نسل جدید هم استفاده نماییم. اما باید با فكر به این مقوله وارد شویم تا همین افرادی كه در مشاغل سنتی هستند را توانمند نماییم تا در اقتصاد دیجیتال هم نقش داشته باشند.
او اضافه كرد: اشتغال در فضای جدید را می توان با آموزش به بخش های مختلف تثبیت كرد. به این صورت كه كسانی بیایند و در این عرصه فعالیت كنند كه خودشان صاحب فن و كسب و كاری در حوزه سنتی هستند.
آذری جهرمی همینطور در جایی دیگر اظهار داشته بود: پروژه ای با همكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تحت عنوان "طرح تكاپو" طراحی شده است كه در آن مكانیزم های رشد خلاقیت های جوانان و دانشجویان در نظر گرفته شده است كه در سفر اخیر خود به استان سیستان و بلوچستان در آن استان مركز توسعه كسب وكارهای نوپا را راه اندازی كرده كه در آن مشاوره هایی را به جوانان جویای كار داده می گردد.
پیش از این هم ابوالحسن فیروزآبادی - رئیس مركز ملی فضای مجازی - با اشاره به اینكه رییس جمهوری نگاه ویژه ای به ایجاد اشتغال با استفاده از فضای مجازی دارد، اظهار داشته بود: اشتغال در فضای مجازی با سرمایه گذاری كمتری تولید می گردد و بنابراین مركز توجه دولت قرار گرفته است و مطالعات گسترده ای انجام گرفته تا در ساختار شورای عالی و مركز ملی فضای مجازی هم به اقتصاد دیجیتال به طور ویژه پرداخته شود.
در این باره به نظر میرسد اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه تضمین افزایش سرعت بعنوان یك زیرساخت جدی در این حوزه قابل تقدیر است اما كافی نیست. برای توسعه اقتصاد دیجیتال در كشور باید به استارت آپ ها و به خصوص تجارت الكترونیكی توجه كرد چراكه این مقوله بسیار می تواند در تولید بسترهای اقتصادی هماهنگ با فناوری اطلاعات موثر باشد؛ از اقدامات اثرگذار در این حوزه تضمین حمایت های قانونی و یا حداقل برداشتن موانع مقرراتی از پیش روی این كسب و كارهاست.
گفتنی است اقتصاد دیجیتالی كه در مواردی اقتصاد اینترنتی، اقتصاد نوینی یا اقتصاد شبكه ای هم نامیده می شود، اقتصادی می باشد كه بر پایه فناوری های دیجیتال شامل شبكه های ارتباط دیجیتالی (اینترنت و دیگر شبكه های ارزشی افزوده) كامپیوتر ها، نرم افزار و دیگر فناوری های اطلاعاتی مرتبط استوار است.1396/11/03
13:27:02
5.0 / 5
1676
تگهای خبر: اینترنت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس