پارس آی سی تی

مداخله روسیه در انتخابات آمریكا

مداخله روسیه در انتخابات آمریكا

به گزارش پارس آی سی تی شبكه اجتماعی توییتر اخیرا اعلام نموده است كه بیش از ۵۰ هزار حساب كاربری وابسته به دولت روسیه را یافته است كه در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریكا فعالیت های مداخله جویانه ای داشته اند.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت زد دی نت، چند ماه پیش بود كه نمایندگان شركت های فیس بوك، گوگل و توییتر، تحت تاثیر مداخله سایبری روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریكا كه در سال ۲۰۱۶ میلادی برگزار شد، موظف شدند علاوه بر اینكه به نمایندگان كنگره این كشور توضیح بدهند، اسناد و مدارك حساب های كاربری وابسته به دولت روسیه را به مقامات مسئول و نمایندگان سنای آمریكا تحویل و عرضه بدهند.

قبل از آن توییتر اعلام نموده بود كه به ۲۰۰ حساب كاربری و اكانت این شبكه اجتماعی كه در اقدامات مداخله جویانه حین جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریكا نقش داشته اند، مشكوك شده اما به دلایل حقوقی و قانونی و بدون سند و مدرك، نمی توانست آنها را فاش كند.

هكرهای روسی كه گفته می گردد تحت حمایت دولت روسیه بوده اند، در سیستم های انتخابات ریاست جمهوری آمریكا كه مبتنی بر اینترنت است، اختلال و مشكل بوجود آورده بودند. انتخابات ریاست جمهوری آمریكا كه سال قبل میلادی ۲۰۱۶ برگزار شد، رقابتی تنگاتنگ میان دونالد ترامپ و هیلاری كلینتون بود كه سرانجام، دونالد ترامپ برنده این رقابت شد.

از طرف دیگر هم دولت آمریكا بر این باور است كه حساب های كاربری فعال و وابسته به دولت روسیه، در شبكه های اجتماعی همچون توییتر، فیس بوك و گوگل به جریان سازی ضد احزاب سیاسی و مداخله در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریكا در سال ۲۰۱۶ میلادی اقدام كرده و تلاش داشته اند كه تاثیرهای منفی بر تصور مردم بر روند انتخابات ریاست جمهوری بگذارند.

همان چند ماه پیش بود كه وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریكا، حمله هكرهای روسی به سیستم رای گیری انتخابات ریاست جمهوری سال قبل را در ۲۱ ایالت این كشور رسما تایید كرد. البته به قول مقامات امنیتی این كشور، این بدان معنا نیست كه نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریكا تغییر كرده و یا دستكاری شده است بلكه روسیه تنها به انتشار اطلاعات دروغین، اخبار و اسناد كذب و جریان سازی های انتخاباتی متهم شده است. هرچند كه دولت روسیه همه این گمانه زنی ها و اتهامات را رد كرده است اما مقامات اطلاعاتی و امنیتی آمریكا همچنان بر انجام اقدامات مداخله جویانه روسیه اصرار می ورزند.

این غول های تكنولوژی (توییتر، گوگل و فیس بوك) بعد از آنكه از جانب مقامات آمریكایی استیضاح شدند، اسناد و مداركی دال بر دخالت روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریكا یافته اند كه بر مبنای این مدارك، می توان دریافت كه روسیه قصد داشته با استفاده از پلتفرم های تبلیغاتی این شبكه های اجتماعی بر اذهان عمومی جامعه آمریكا تاثیر گذاشته و جریان انتخابات را به سمت و سویی كه آنها تمایل داشتند، سوق بدهند.

توییتر همینطور تصمیم گرفته است به ۶۷۷ هزار و ۷۷۵ كاربری كه این ۵۰ هزار حساب كاربری وابسته به دولت روسیه را دنبال (فالو) كرده یا پست های انتشار یافته آنها را لایك كرده اند، اطلاع بدهد و ماهیت اصلی و هویت پشت پرده آنها را برملا سازد تا بدانند كه تحت تاثیر و حمایت دولت روسیه هستند و با چشم باز و آگاهی بیشتری پست های انتشار یافته در فضای مجازی این شبكه اجتماعی را دنبال كنند.

توییتر از سال ۲۰۱۶ تابحال همچنان بدنبال مقابله با جریان سازی در شبكه های اجتماعی و جلوگیری از انتشار و ارسال اخبار كذب و دروغین است و در این راستا تلاش های بسیاری هم كرده است.

توییتر در ماه اكتبر وب سایت خبرگزاری های راشا تودی و اسپوتنیك را از تبلیغات برروی پلتفرم این شبكه اجتماعی منع كرد چراكه بر این باور بود كه این وب سایت ها هم به دولت روسیه و مداخلات مسكو در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریكا وابسته اند. 

1396/11/01
13:56:43
5.0 / 5
2196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس