پارس آی سی تی

گوگل چه بلایی سر كاربران ایرانی آورده است؟

گوگل چه بلایی سر كاربران ایرانی آورده است؟

به گزارش پارس آی سی تی یک کارشناس فناوری اطلاعات درباره مشکل جدید کابران ایرانی در دسترسی به خدمات گوگل اظهار داشت: تحریم جدیدی رخ نداده، اما گوگل روش شناسایی مکان کاربران را تغییر داده و بنا بر این سرویس هایش برای کاربران ایرانی که به سبب تحریم های آمریکا با وی پی ان در دسترس بوده، مسدود شده است.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، داستان تحریم های گوگل و شرکت های آمریکایی مقابل ایران داستان جدید نیست، با این وجود، این روزها بار دیگر خبری از مسدود شدن تعدادی از خدمات گوگل برای کاربران ایرانی شنیده می شود که بنظر می رسد از نتایج تحریم های قبلی آمریکا مقابل ایران باشد، هرچند زوایای آن هنوز مشخص نیست.
در این راستا میلاد نوری -کارشناس فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا، درباره علت بسته شدن خدمات گوگل و ارتباط آن با تحریم های آمریکا مقابل ایران، اظهار داشت: باید این نکته را ذکر نماییم که در این مساله تحریم جدیدی رخ نداده است. کاربران ایرانی از ماه ها و سالهای قبل به دلیلهای مختلف از تعدادی از این سایت های در رابطه با گوگل تحریم شدند.

هدفمند کردن سیستم های تبلیغاتی گوگل، این دفعه دردسرساز شده است
وی افزود: این محدودیت جدید حدود هفت روز یا دو هفته پیش اتفاق افتاده و گوگل به دلیلهای مختلف، روش شناسایی مکان کاربر را برای تمام مردم دنیا تغییر داده است. قبلا از IP کاربران متوجه ایرانی یا اروپایی بودن آنها می شد، اما بتازگی در مقاله ای که منتشر نموده، نوشته برای هدفمند کردن سیستم های تبلیغاتی خود این روش جدید را اعمال کرده است.
این کارشناس فناوری اطلاعات درباره علت تغییر سیاست گوگل توضیح داد: این هدف به خاطر تبلیغاتی است که مثلا در ویدئو های یوتیوب یا خدمات AdMob و AdSense، در سایت ها بخش می شود و گوگل به جهت اینکه تبلیغاتش در رابطه با مردم هر منطقه باشد، سیستم جدید خودرا اجرائی کرده است تا بازدهی بیشتری بگیرد و بنا بر این شیوه شناسایی مکان کاربر را تغییر داده است.
نوری در ادامه اشاره کرد: گوگل الان از تلفیقی از روش های مختلف استفاده می نماید و البته بصورت شفاف اعلام نکرده که از چه روشی استفاده می نماید تا موقعیت یک کاربر را تشخیص دهد. کارشناس ها حدس هایی زدند که از روی منطقه زمانی گوشی یا لپ تاپ یا از فعالیت gmail یا گوگل مپ و مجموعه محصولاتی که گوگل دارد، متوجه شود.
وی درباره اینکه چرا برخلاف گذشته، با بهره گیری از وی پی ان هم نمی توان به این سرویس ها دسترسی پیدا کرد، توضیح داد: اگر قبلا با بهره گیری از VPN و تغییر آی پی، می توانستیم با IP کشورهای دیگر از محصولات گوگل استفاده نمائیم اما الان گوگل با بهره گیری از IP کشورهای دیگر هم متوجه می شود کاربر ایرانی هستیم. البته این روش، تحریم مستقیم برای محدود کردن کابران ایرانی نیست و کشورهای دیگری هم هستند که مورد تحریم های آمریکا قرار گرفته اند، اما این مساله سبب شده نتوانیم از سرویس هایی که قبلا تحریم شده اند، استفاده نمائیم.

سرویس جدیدی از طرف گوگل تحریم نشده است
این کارشناس فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه سرویس جدیدی از طرف گوگل تحریم نشده، بیان کرد: همه سرویس هایی که حالا دسترسی به آن سخت تر و یا نا ممکن شده، قبلا هم با IP ایران دسترسی به آنها امکان پذیر نبود. فقط ایرانیها با VPN های مختلف می توانستند به این سرویس ها دسترسی پیدا کنند، اما الان با این تغییر روش، گرفتار مشکل شده اند و وی پی ان ها هم دیگر کارایی ندارند.
نوری درباره سرویس هایی که با روش جدید از دسترسی ایرانیها خارج شده اند، اظهار نمود: مهم ترین مشکل مربوط به تبلیغات و کسب درآمد از یوتیوب است. کاربران ایرانی که در یوتیوب کانال داشتند و از این راه درآمدزایی می کردند گرفتار مشکل شدند که تعدادشان هم کم نیست. یکی از با اهمیت ترین محدودیت ها مربوط به گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) است که افراد در حوزه کسب وکار از این سیستم برای تعداد بازدیدها و آنالیز کاربران خود استفاده می نمایند. دسترسی به ابزارهایی مانند فایربیس (Firebase) که زیرمجموعه کاربردی دارد و برنامه نویس ها از آن استفاده می کردند، محدود شده است. داکیومنت های اندروید هم همچون این موارد هستند و گسترده این محدودیت ها بسیار گسترده است.
وی افزود: گوگل کلاود (سرویس ذخیره سازی ابری گوگل) است که به شرکت های مختلفی سرویس می دهد و همچون سبب شده نرم افزارهای مختلفی مانند اسپاتیفای (Spotify) از دسترس بیرون بروند. اسپاتیفای یا خیلی از سایت ها و نرم افزارهای دیگر مستقیما سرویس گوگل نیستند اما چون از زیرساخت ابری گوگل (گوگل کلاود) استفاده می نمایند، دسترسی به این سایت ها هم برای کاربر مختل شده است.

برخی افراد همچنان با وی پی ان به خدمات گوگل دسترسی دارند
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه فعلا با تعدادی از VPNها می توان به این سرویس ها دسترسی پیدا کرد، اظهار داشت: هنوز مشخص نیست که گوگل این محدودیت ها روی اکانت افراد است یا خیر. برخی از افراد از VPNهای مختلف بهره برده اند، اما همچنان در حساب کاربری خود به این سرویس ها دسترسی ندارند. بعضی افراد از VPNهای شخصی استفاده کردند که توانستند به این سرویس ها دسترسی داشته باشند. بدین سبب هنوز بطور قطع نمی توان اظهار داشت که چطور این اتفاق رخ داده است.
نوری درباره چاره حل این مشکل بیان کرد: یک سری از تحریم ها تحت قوانین کشور آمریکا است. سیستم های مالی مانند «گوگل پی» مانند خدماتی همچون «پی پل»، «مسترکارد»، «ویزاکارت» هستند که به سبب تحریم ها امریکا به هیچ وجه قابل استفاده نیستند، مگر اینه آمریکا قانونی وضع کند یا اینکه این سرویس ها، از برخی سازمان ها مانند «اوفک» مجوز ارائه خدمت بگیرند، همانطور که «گیت هاب» این مجوز را گرفت و توانست به کاربران ایرانی دسترسی بدهد.
وی افزود: خدمات تبلیغاتی مانند AdMob و AdSense که مستقیما مربوط به مراودات مالی است، از قبل به سبب تحریم های آمریکا ممنوع بوده و نمی توان برای آنها کاری کرد، اما یک سری ابزارها مانند گوگل آنالیتیکس، فایربیس یا اندروید استودیو و گوگل کلاود که برای کاربران عادی است، حتی طبق تحریم های آمریکا برای ایرانیان هم در گذشته به اشتباه تحریم شده بودند.

کارمندان ایرانی گوگل به دنبال حل مشکل هستند
این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به گفت و گو با تعدادی از کارمندان گوگل بوسیله «کلاب هاوس» درباره این مشکل بیان کرد: آنها گفتند علت تحریم تعدادی از نرم افزارها مانند خدمات آنالیتیکس، استفاده از بلک فهرست مشترک است، اینکه گوگل برای خدمات مالی یا تبلیغاتی خود یک «بلک لیست» تهیه کرده که ممکنست برای خدمات دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد. این کارمندان ایرانی گوگل گفتند تلاش می کنند تحریم سرویس هایی که طبق قوانین آمریکا مشکلی برای ارائه خدمات به ایرانیها ندارند، رفع گردد.
نوری درباره ابعاد منفی این مشکل برای کاربران ایرانی در ایام آینده بیان کرد: تغییر منفی تر در زمینه محدودیت جیمل، گوگل پلی یا گوگل کلندر (Google Calendar) رخ نمی دهد، اما ممکنست سرویس هایی که حالا بسته شده و تعدادی از کاربران با وی پی ان به آنها دسترسی دارند، کاملا با شناسایی آی پی کاربران، از دسترس بیرون بروند. از طرفی هم احیانا با پیگیری هایی که می شود بتوان تعدادی از این محصولات را رفع فیلتر کرد.
وی با اعلان اینکه احیانا حل این مشکل در کوتاه مدت صورت نمی گیرد، اظهار داشت: اگر بتوان این مساله را به زبان انگیسی در رسانه های خارجی منتشر نمود و در شبکه های اجتماعی مانند توییتر انعکاس داد، شاید سرویس هایی که خلاف تحریم های آمریکا نیست، سریع تر رفع فیلتر شوند و بتوانند به ایران خدمات عرضه کنند. مثلا رفع تحریم گیت هاب بیش از یک سال و نیم زمان برد و اگر زودتر رسانه ای می شد، شاید سریع تر آن مشکل را رفع می کردند.
منبع:

1400/01/18
11:54:56
5.0 / 5
800
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس