پارس آی سی تی
گزارش پارس آی سی تی؛

شبكه های اجتماعی ترامپ را تحریم كردند

شبكه های اجتماعی ترامپ را تحریم كردند

شبکه های اجتماعی به دنبال ناآرامی ها اخیر در آمریکا و در واکنش نسبت به پستهای ترامپ به یک باره به رئیس جمهور آمریکا پشت کرده و حساب های کاربری وی را مسدود کردند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، آخر هفته گذشته همزمان با برگزاری نشست کنگره برای تأیید آرای الکترال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا در توئیتر و فیسبوک حامیانش را به اعتراض در مقابل کنگره و تظاهرات برای تقلب در انتخاب ریاست جمهوری این کشور دعوت کرد.
در پی این دعوت عده ای از طرفداران وی با رفتار خشونت آمیز به کنگره آمریکا حمله کردند و خسارت هایی به بار آوردند. همین طور طی این رویداد ۴ نفر کشته شدند.
هرچند ترامپ در پیام های بعدی خود در شبکه اجتماعی توئیتر خواهان آرامش شد اما از طرفدارانش نخواست به منازل خود بازگردند.
در چنین شرایطی شبکه های اجتماعی و شرکت های فناوری یکی بعد از دیگری نسبت به اقدامات ترامپ واکنش نشان دادند. حالا با گذشت دو روز از حمله حامیان دونالد ترامپ به کنگره آمریکا، شبکه های اجتماعی دسترسی رئیس جمهور آمریکا به پلت فرم هایشان را ممنوع کرده اند.
درهمین راستا فیسبوک، اسنپ چت و توئیچ (شبکه اجتماعی مخصوص گیمرها) حساب کاربری ترامپ را به مدت نامعینی مسدود کردند.
حساب کاربری فیسبوک و اینستاگرام ترامپ مسدود شد
پس از این رویدادها مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرائی فیسبوک اعلام نمود: «این پلت فرم و اینستاگرام حساب های کاربری دونالد ترامپ را به مدتی نامحدود و حداقل دو هفته آتی مسدود نگه می دارند.»

البته قبل از این، فیسبوک و اینستاگرام حساب کاربری رئیس جمهور آمریکا را به مدت ۲۴ ساعت مسدود کرده بودند. اما بعد از آن زاکربرگ ادعا کرد اجازه به ترامپ برای ارسال پست در شبکه های اجتماعی خطر بالایی در بر دارد.
نامه ۳۵۰ کارمند توئیتر برای مسدود کردن حساب ترامپ
در واکنش به رویدادهای مذکور، توئیتر نخست بطور موقت حساب کاربری ترامپ را مسدود کرد. بطور دقیق تر توئیتر ابتدا بازنشر و لایک توئیت های مروج خشونت ترامپ را ممنوع کرد و سپس دسترسی وی به حساب کاربری اش به مدت ۱۲ ساعت معلق شد. همین طور به رئیس جمهور آمریکا هشدار داده شد در صورت نقض قوانین، توئیتر حساب کاربری وی بطور دائمی مسدود می شود.
تصمیم توئیتر برای تعلیق حساب کاربری ترامپ در حالی اجرا می شود که بگفته توئیتر روز گذشته او ۲ توئیت خلاف قوانین این پلت فرم منتشر نمود.
از سوی دیگر نشریه واشنگتن پست در گزارشی نوشت حدود ۳۵۰ کارمند توئیتر در نامه ای از جک دروسی مدیر ارشد اجرائی توئیتر و دیگر مدیران این پلت فرم خواسته اند تا حساب کاربری دونالد ترامپ را بطور دائم مسدود کنند.
در نامه این گروه از کارمندان آمده است: «ما نقشی بی سابقه در جامعه مدنی داریم و چشمان جهان به ما دوخته شده است. تصمیم های ما در هفته گذشته جایگاهمان را در تاریخ مشخص می کند». در بخش دیگری از نامه آمده است: «با وجود تلاش ها برای ایجاد گفتگوی عمومی، اما بعنوان بلندگوی ترامپ ما به رویدادهای خشونت آمیز ششم ژانویه دامن زدیم».

این درحالی است که بامدادان امروز توئیتر اعلام نمود حساب کاربری دونالد ترامپ را برای همیشه مسدود کرده است. این شبکه اجتماعی دلیل اقدام خودرا نقض قوانینش اعلام نمود.
توئیتر در بیانیه خود اعلام نمود با بررسی دقیق تر پیام های وی در شبکه اجتماعی به سبب ریسک تحریک بیشتر خشونت آنرا برای همیشه مسدود کرده است. این حساب کاربری بیش از ۸۸ میلیون کاربر در سراسر جهان داشت. همین طور طبق سیاستهای توئیتر، یک حساب کاربری جداگانه نمی تواند از طرف ترامپ در این شبکه فعالیت کند. علاوه بر این موارد حساب کاربری کمپین ترامپ نیز بطور دائمی بسته شد. توئیتر حساب کاربری بعضی از نزدیکان ترامپ را نیز تعلیق کرد. مایکل فلین مشاور اسبق امنیت ملی کاخ سفید یکی از افرادی است که در این شبکه اجتماعی تعلیق شده است. علاوه بر او سیدنی پاول عضو تیم حقوقی ترامپ نیز از طرف توئیتر تحریم شده است.
واکنش اتحادیه کارگری گوگل به ضعف پاسخگویی یوتیوب
به نوشته ورج، اتحادیه کارگری آلفابت (شرکت مادر گوگل) نیز در سایه رویدادهای مذکور از یوتیوب خواست تا بطور دائم رئیس جمهوری فعلی آمریکا را ممنوع کند. این اقدام نشان میدهد اتحادیه کارگری تازه تأسیس شده، اهتمام دارد تا بر موضوعاتی فراتر از حقوق کارگری تأثیرگذار باشد.
این درحالی است که روز چهارشنبه یوتیوب ویدئویی از ترامپ را حذف نمود که در آن به حمله به کنگره اشاره کرده بود. این پلت فرم اشتراک گذاری ویدئو اعلام کرد، محتوای مذکور برخلاف قوانینش است. همین طور یوتیوب اعلام کرد، طی ماه گذشته هزاران ویدئو مربوط به اخبار جعلی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را حذف کرده همچون چند ویدئویی که دونالد ترامپ در کانال خود در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته بود.
با این وجود اتحادیه کارگری آلفابت این واکنش ها را کم رمق و ناکافی خواند و در بیانیه این اتحادیه آمده است: «یوتیوب می خواهد قوانین پلت فرم را برای دونالد ترامپ اجرا نماید و بجای حذف او بطور کامل از شبکه اجتماعی، به حذف تنها چند ویدئو بسنده کرده است.»
این درحالی است که یوتیوب اعلام نموده بود کانال هایی که ویدئوهایی درباره ادعاهای گسترده تقلب در انتخابات را حذف می کند.
در بیانیه این شرکت آمده بود: به سبب رویدادهای اخیر و باتوجه به آنکه نتایج انتخابات تأیید شده اند، با کانال هایی که ویدئوهای جدید با محتوای خلاف قوانین ما پست کنند، برخورد می شود.
چنین کانال هایی بعد از یک دفعه پست محتوای خلاف قوانین به مدت یک هفته از ثبت پست ممنوع می شوند. در صورتیکه این روند طی ۹۰ روز ۳ بار تکرار شود، یوتیوب برای همیشه کانال مذکور را می بندد.
تحریم ترامپ در اسنپ چت
اما فیسبوک و توئیتر تنها پلت فرم های اجتماعی نبودند که دونالد ترامپ را ممنوع کردند. ایندپندنت در گزارشی در این زمینه نوشت: شبکه اجتماعی آمریکایی اسنپ چت (اپ ارسال و دریافت تصاویر مخصوص تلفن همراه) نیز به تحریم رئیس جمهور آمریکا پیوست. ریچل راکوزن سخنگوی این شبکه اجتماعی در اطلاعیه ای در این زمینه اظهار داشت: ما حساب کاربری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را قفل کردیم.

به این ترتیب تا زمانیکه ممنوعیت از طرف اسنپ چت رفع نشود، وی قادر به اشتراک گذاری محتوای جدید نخواهد بود. دونالد ترامپ در این شبکه اجتماعی حدود ۲ میلیون کاربر دارد و هنوز مشخص نیست آیا دسترسی او به اپلیکیشن باردیگر فراهم خواهد شد یا خیر. این شبکه اجتماعی همین طور از ترویج حساب کاربری ترامپ نیز خودداری و اعلام نمود اصوات مروج خشونت نژادی و بی عدالتی را گسترش نمی دهد.
به نوشته نشریه گاردین، این اقدامات در حالی انجام می شود که چند روز دیگر دوره ریاست جمهوری ترامپ اختتام می یابد و کارشناسان حقوق بشر معتقدند چنین ممنوعیت هایی بسیار کوچک هستند و البته بسیار دیر انجام شده اند.
آنها از مدت ها قبل نسبت به افزایش اخبارجعلی و خشونت طلبی در شبکه های اجتماعی و نقش رئیس جمهور آمریکا در دامن زدن به آن هشدار داده بوده اند.

1399/10/20
22:48:06
0.0 / 5
1051
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس