پارس آی سی تی

چگونه نشانه های آلودگی كامپیوتر به ویروس را تشخیص دهیم؟

چگونه نشانه های آلودگی كامپیوتر به ویروس را تشخیص دهیم؟

به گزارش پارس آی سی تی کامپیوتر های شخصی حدود ۳۰ سال است که به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل گشته اند و ویروسهای کامپیوتری به اندازه گذشته دیگر مرموز نیستند اما چگونه می توانیم نشانه های آلودگی دستگاهمان به ویروس را تشخیص دهیم؟.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، کامپیوتر شما به چندین طریق امکان دارد به ویروس آلوده شود. ویروس نوعی بدافزار است که قابلیت تکثیر خویش را دارد و به محض فعال شدن، می تواند خویش را در کامپیوتر نصب کرده و ضمن آلوده کردن کامپیوتر، به انتشار به کامپیوتر های دیگر ادامه دهد.

ویروس امکان دارد بجز آلوده کردن کامپیوتر و تکثیر شدن تأثیر دیگری نداشته باشد یا می تواند برای آسیبهای مختلفی طراحی شود که شامل پنهان کردن اطلاعات کامپیوتر برای باجگیری، از کار انداختن ویندوز یا تبدیل کامپیوتر به منبع انجام حملات داس توسط هکرها است.

درباره ویروسهای کامپیوتر باید چه بدانیم؟

ویروسها چند دهه از عمرشان می گذرد. اولین ویروس در سال ۱۹۷۱ بوجود آمد و طوری با مفهوم بدافزار مترادف شد که بعضی از افراد هر گونه بدافزاری را ویروس می نامند در حالیکه درست نیست. انواع مختلفی از بدافزار وجود دارد اما ویروسها یکی از آنها هستند.

برخلاف انواع بدافزار، ویروس تا زمان فعال شدن خفته می ماند و قادر نیست خویش را اجرا نماید. شما امکان دارد تصادفی ویروسی را به کامپیوتر تان دانلود کنید اما تا زمانی که فایل را اجرا نکنید یا سندی که ویروس داخل آن جاسازی شده است را باز نکنید، فعالیت نخواهد کرد.

پس از اجرای فایل یا باز کردن سند آلوده، کد ویروس فعال شده و می تواند عملیاتش را که شامل سرقت پسورد، ایمیل کردن خود به آدرسهای موجود در تماس های کاربر یا پنهان کردن اطلاعات برای دریافت باج است را اجرا نماید.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، انواع مختلفی از ویروس وجود دارد که امکان دارد سیستم شما را آلوده کند. باآنکه امکان دارد دانستن آن مهم نباشد چونکه بالاخره سیستم شما آلوده شده اما مهم می باشد بدانیم هر ویروس روی سیستم امکان دارد تأثیر مختلفی داشته باشد. متداولترین انواع ویروس از این قرارند:

۱- ویروس بوت سکتور

ویروس بوت سکتور می تواند کنترل کامل کامپیوتر را با آلوده کردن بخشی از هارد درایو که دستورالعملهای راه اندازی را دارد، به دست بگیرد.

۲- ویروس پلی مورفیک

این نوع ویروس موذی است چونکه می تواند کد خویش را تغییر داده و شناسایی و حذف را برای نرم افزار آنتی ویروس دشوار کند. نرم افزار آنتی ویروس پیشرفته در شناسایی ویروسهای پلی مورفیک عملکرد خوبی پیدا کرده اند اما به کمال مطلوب نرسیده اند.

۳- ویروس وب اسکریپتینگ

این ویروس صدمه پذیریها در مرورگرهای وب را هدف می گیرد اما در آنجا نمی ماند و برای آلوده کردن همه بخشهای کامپیوتر طراحی شده است.

۴- ماکرو ویروس

خوشبختانه از شدت تهدیدآمیزی آن کمتری شده است. این ویروسها به زبان ماکرو نوشته شده اند که برای ایجاد اسکریپت در برنامه هایی نظیر ورد و اکسل مایکروسافت مورد استفاده قرار می گیرد.

۵- ویروس آلوده کننده فایل

این ویروسها قادرند کدهای مخرب را در برنامه ها و اسناد دیگر تزریق کنند.

چگونه نشانه های یک ویروس را تشخیص دهیم؟

نشانه های ویروس کامپیوتر امکان دارد تفاوت زیادی داشته باشند چونکه همه ویروسها برای یک منظور مهندسی نشده اند اما اگر نگران آلوده شدن دستگاهتان به ویروس هستید این چند نشانه شاید به تشخیص ابتدایی کمک کند:

۱- عملکرد کامپیوتر یکباره تغییر کرده است

اگر کامپیوتر شما کندتر از قبل کار می کند امکان دارد ویروس در حال استفاده از منابع کامپیوتر شما باشد.

۲- کامپیوتر شما مدام هنگ می کند

بسیاری از ویروسها خیلی ضعیف نوشته شده اند و امکان دارد به دفعات مکرر سبب هنگ و خرابی غیرمنتظره سیستم شوند.

۳- ظاهر شدن مختلف پنجره های پاپ آپ

ممکن است به شکل معمولی در مرور وب یا جای دیگر با پنجره هایی روبرو شوید که یکباره باز می شوند و شامل دعوت به رفتن به وب سایتها هستند یا این که مرورگر وب شما پنجره هایی را برای رفتن به وب سایتهای دیگر بدون کلیک شما باز کند. خیلی از ویروسها پنجره های پاپ آپ را باز کرده و از کاربر می خواهند نرم افزار آنتی ویروس نصب کند که در واقع یک نرم افزار مخرب دیگر است.

۴- برنامه های جدیدی در کامپیوتر شما اجرا می شود

ممکن است برنامه های جدیدی را ببینید که به یاد نمی آورید آنها را نصب کرده باشید.

۵- اکانت ایمیل شما ایمیلهای ناخواسته به آدرسهای موجود در اکانت شما ارسال می کند

این نشانه ای از این است که ویروس تلاش می کند خویش را از راه اطلاعات تماسها تکثیر کند.

چگونه گرفتار ویروسها نشویم؟

خبر خوب این است که ویروسها در مقایسه با دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ ریسک کمتری را ایجاد می کنند. به مدد بهبودهای قابل ملاحظه ای که مایکروسافت در ویندوز انجام داده است، آلودگی گسترده ویروس نسبت به یک یا دو دهه گذشته کمتر شده است و عده معدودی در هنگام انجام کارهای روزمره با ویروسها مواجه می شوند. با این وجود باید مراقب بود و به سفارش هایی که در ادامه می آید توجه داشت:

۱- کامپیوتر خویش را آپدیت یا به روزرسانی کنید

حتما اطمینان حاصل کنید که سیستم شما به روز است و جدید ترین آپدیتهای امنیتی و ویندوز را دریافت کرده است.

۲- از نرم افزار آنتی ویروس استفاده کنید

نرم افزار آنتی ویروس امکان دارد شامل نرم افزار امنیتی خود ویندوز ۱۰ یا برنامه های شرکتهای دیگر باشد. فارغ از انتخابی که انجام می دهید، یکی از علل اصلی که افراد نگرانی نسبت به ویروسها ندارند، حمایت اتوماتیکی است که ویندوز و نرم افزار ضد بدافزار آن فراهم می کنند. غیرفعال کردن این حمایتها به منزله بازگشت به سال ۲۰۰۵ است.

۳- لینکها یا ضمیمه های مشکوک را کلیک نکنید

تردیدی وجود ندارد که این سفارش را قبلا هم شنیده اید چونکه بسیار مهم می باشد. هیچگاه روی لینک یا ضمیمه ای که به آن اعتماد ندارید، کلیک نکنید. اگر فرستنده ایمیل را نمی شناسید یا ایمیل به نظر معتبر نمی آید، روی آن کلیک نکنید. این مساله درباره دنبال کردن لینکهای موجود در وب سایتها صدق می کند.

منبع:

1399/10/08
12:42:42
5.0 / 5
1333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آی سی تی پارس