پارس آی سی تی

اپلیكیشن عدالت همراه رونمایی گردید

اپلیكیشن عدالت همراه رونمایی گردید

پارس آی سی تی: اپلیکیشن عدالت همراه در جهت هوشمندسازی قوه قضاییه و تسهیل دسترسی مردم خدمات قضایی رونمایی گردید و از راه درگاه ملی قوه قضاییه در اختیار عموم مردم خواهد بود.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه امروز در نشست خبری رونمایی از اپلیکیشن عدالت همراه، اظهار نمود: در جهت هوشمندسازی دستگاه قضا راهبردهایی تعریف کردیم که مهم ترین آنها عبارتند از استفاده حداکثری از فناوری برای تسریع خدمت به مردم، افزایش سرعت و دقت دستگاه قضا، کاهش خطای انسانی با استفاده از هوش مصنوعی، شفافیت و روان کردن فضای جامعه.
وی با اشاره به اینکه با عنایت به شیوع کرونا، عرضه خدمات به صورت غیرحضوری بسیار حائز اهمیت بود، اظهار داشت: مراجعات مردمی باید کاهش پیدا می کرد بنابراین تاکید زیادی در این راهبرد داشتیم. هفته گذشته درخواست اعاده دادرسی کیفری به صورت الکترونیک شد و افراد می توانند مستندات را با کیفیت مناسب برای ما ارسال نمایند. این خدمت فعلا در تهران عرضه می شود و از اول دیماه این درخواست ها به صورت الکترونیک منتشر می شود و افراد در هرجا که باشند می توانند این اقدام را انجام دهند.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه ضمن اشاره به رونمایی از اپلیکیشن عدالت همراه بیان نمود: امروز در جهت تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی، از اپلیکیشن عدالت همراه رونمایی می شود که در دو نسخه اندروید و آی آواس از راه درگاه ملی قوه قضاییه در اختیار عموم مردم خواهد بود. این اپلیکیشن نسخه تلفن همراه خدمات قضایی به صورت الکترونیک است و تمامی خدمات از راه این اپلیکیشن عرضه می شود.
زارع پور همینطور تصریح کرد: در فاز اول پنج خدمت دادگستری ها را از راه این اپلیکیشن عرضه می نماییم. همچون اینکه ابلاغیه ها به صورت الکترونیک شده است و افراد می توانند ابلاغیه هایی را که برای آنها صادر می شود، از راه این اپلیکیشن ببینید. خدمات جدیدی که توسط دستگاه قضا عرضه می شود هم به مرور از راه این اپلیکیشن در اختیار عموم مردم و مراجعان به قوه قضاییه قرار می گیرد.
امضای دیجیتال در عدالت همراه، در آینده فعال می شود
وی ضمن اشاره به استفاده از مکانیزم رمز یک بار مصرف برای احراز هویت و امضای نیمه دیجیتال در این سرویس، اظهار داشت: الان در حال فراهم کردن زیرساخت های سرویس امضای دیجیتال هستیم و در آینده این سرویس را فعال خواهیم کرد. تا دو هفته دیگر هم سرویس احراز هویت را به شکل آنلاین و از راه این اپلیکیشن خواهیم داشت که اقدام تحولی در قوه قضاییه خواهد بود و با استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان انجام شده است. علیرغم این سرویس، دیگر نیازی به رجوع حضوری برای دریافت کد ثنا نیست.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه ضمن اشاره به نحوه استفاده از این اپلیکیشن، بیان نمود: برای ورود به این درگاه، هم اکنون احتیاج به عرضه کد کاربری ثنا است و اگر فردی این کد را ندارد، باید به صورت حضوری به دفاتر خدمات قضایی رجوع کند و کد را دریافت کند. اما تا سه هفته آینده و پس از طریق اندازی سرویس احراز هویت آنلاین، ثبت نام ثنا به صورت غیرحضوری صورت خواهد گرفت و کاربر مشکلی برای ورود به این سامانه موبایلی نخواهد داشت.
اطلاعات کاربران در این اپلیکیشن محرمانه است
زارع پور با تکیه بر حفظ محرمانگی اطلاعات و حریم خصوصی افراد در استفاده از این اپلیکیشن، تصریح کرد: ما به هیچ وجه با اطلاعات مندرج در گوشی کاربران کاری نداریم. بعضی از خدمات بطور قطع احتیاج به فعال سازی دوربین و میکروفن دارد که در همه اپلیکیشن ها از کاربر تاییدیه دریافت می شود. اگر افراد تمایل ندارند، می توانند این دسترسی ها را فعال نکنند. به هرترتیب حفظ حریم خصوصی افراد مورد تاکید ما و اطلاعات کاربران محرمانه و نزد ما محفوظ است.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: با اجرای سرویس احراز هویت آنلاین، تا آخر سال، برگزاری دادگاه الکترونیکی و شرکت در جلسات دادگاه به صورت آنلاین از راه این اپلیکیشن قابل عرضه خواهد بود. دادگاه آنلاین در فاز اجرای آزمایشی ۱۰ استان تست شده و ۳۰ هزار جلسه در داخل کشور از این طریق صورت گرفته است. ظرف ماه آینده هم برای تجهیز زیرساخت های لازم در برقراری ارتباط تصویری و نقاط قضایی زندان ها، ابلاغیه خواهیم داد و امیدواریم تا آخر سال، دادگاه آنلاین در کل کشور توسعه یابد.
زارع پور در پاسخ به دلیل استفاده از اپلیکیشن های مختلف برای عرضه خدمات اظهار نمود: ما به دنبال تجمیع خدمات هستیم و معتقدیم که مردم در دریافت خدمات الکترونیکی فقط باید با یک آدرس روبرو باشند. ازاین رو در گام بعدی به دنبال این هستیم که خدمات قوه قضاییه را از راه میکروسرویس ها، در اختیار اپلکیشن های دولت همراه و اپلیکیشن های پرکاربرد دیگر قرار دهیم. اما اینکه تمامی خدمات دولت ازطریق یک اپلیکیشن عرضه شود، پروژه ای شکست خورده است و عرضه خدمات سازمان های مختلف که هرکدام یک زیرساخت متفاوت دارند، روی یک بستر، یک کار شدنی نیست.
اشخاص حقیقی و حقوقی (دولتی یا خصوصی) می توانند بعد از ثبت نام در سامانه ثنا با دریافت این اپلیکیشن از درگاه ملی قوه قضاییه به نشانی eadle.ir و نصب آن میتوانند اوراق قضایی خویش را روی تلفن همراه مشاهده و دریافت نمایند. با احراز هویت از راه ثنا، امکان دسترسی به سامانه ابلاغ الکترونیک، دسترسی به سامانه ابلاغ الکترونیک و نوبت دهی، دسترسی به نظرسنجی، دسترسی به سامانه اطلاع رسانی پرونده و امکان دریافت نوتیفیکیشن از راه این نرم افزار میسر است. این نرم افزار امکان دسترسی به تمامی خدمات الکترونیک قضایی را از راه تلفن همراه متصل به اینترنت فراهم می آورد.
منبع:

1399/09/30
13:37:09
5.0 / 5
1186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارس آی سی تی
آی سی تی پارس