پارس آی سی تی

پارك فاوا از پایان نامه های دانشگاهی حمایت می كند

پارك فاوا از پایان نامه های دانشگاهی حمایت می كند

به گزارش پارس آی سی تی رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به طرح گرنت جوانه اظهار نمود: خیلی از پایان­ نامه­ ها و رساله ­های پژوهشی در دانشگاه ­ها می توانند با قابلیت تجاری ­سازی تعریف شوند و اجرای برنامه گرنت جوانه و حمایت مالی از این تحقیقات می ­تواند زمینه ­ساز شکل­گیری شرکت­ های نوپا و ارتقا سطح آمادگی فناوری این یافته ­های علمی شود.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، طی چند دهه اخیر جهت ­گیری ­های عمومی اقتصاد کشور از اتکا بر منابع طبیعی به ­ویژه نفت به اقتصاد دانش ­بنیان تغییر کرده است. به ­عبارتی کسب درآمد از علم و بهبود زنجیره­ های ارزش در اقتصاد کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته و نیاز بخش ­های مختلف اقتصادی به ایده ­های نوآورانه و دانش فنی کارآمد را چند برابر کرده است.
در این راستا جعفر صدیق -مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به ایسنا اظهار داشت: گسترش پیوند اقتصاد و علم از یک ­سو مستلزم ایجاد نهادهای جدید مانند پارک ­های علم و فناوری، مراکز رشد و مراکز نوآوری و از طرف دیگر نیازمند اجرای برنامه ­های حمایتی و پیشران در این حوزه می باشد. در طول سال­ های گذشته مراکز آموزش عالی و توسعه فناوری در کشور، برنامه ­های گوناگون و متنوعی مانند طرح جوانه، رویش، شکوفایی، پیش رشد و امثال آنرا جهت پشتیبانی از ایده ­های بازارگرا و فناورانه طراحی و به اجرا در آورده­ اند.
وی افزود: این برنامه­ ها با هدف توانمند­سازی و پشتیبانی از هسته­ های نوآور در اکوسیستم نوآوری کشور اجرا شده و می ­شوند، برای اینکه هر ایده بازار­محور در مراحل اولیه رشد خود نیازمند مراقبت و سرمایه­ گذاری به ­ویژه از طرف نهادهای دولتی و حمایتی بخش خصوصی است. یکی از این برنامه ها طرح گرنت جوانه است که توسط وزارت علوم، ارتباطات و فناوری با همکاری پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شروع شده است.
رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات درباره جزئیات این طرح توضیح داد: خیلی از پایان­ نامه ­ها و رساله ­های پژوهشی در دانشگاه ­ها می توانند با قابلیت تجاری­ سازی تعریف شوند و اجرای برنامه جوانه و اعطای گرنت (حمایت مالی) به این تحقیقات می­ تواند زمینه ­ساز شکل­ گیری شرکت­ های نوپا و ارتقا سطح آمادگی فناوری این یافته ­های علمی شود. هدف از طرح گرنت جوانه، کمک به پایان نامه های دارای ایده بازارگرا است و با حمایت مالی از این پایان نامه ها می توان امیدوار بود که تحقیقات علمی به سمت پاسخگویی به نیازهای ملی متمایل شوند.

کدام پایان نامه ها اعتبار مالی دریافت می کنند؟
صدیق درباره جامعه هدف طرح گرنت جوانه اظهار داشت: پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری که دارای ایده ­های بازارگرا هستند مخاطبان اصلی این طرح محسوب می شوند؛ در این طرح استاد راهنمای اول پایان نامه، مسئول هسته فناور و دریافت کننده اعتبار مذکور خواهد بود. فراخوان اول طرح در استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، مرکزی، فارس و سمنان اجرا شده و جمعا ۸۲ پایان نامه مشمول دریافت اعتبار شده اند. دراین زمینه بتازگی توافق نامه های لازم بین وزارت عتف، پارک فاوا و پارک های استانی برای آغاز عملیاتی برنامه و شروع پرداخت اعتبارات به امضا رسیده است.
مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور درباره مبلغ پشتیبانی از طرح ها توضیح داد: حداقل اعتبار دریافتی پایان نامه های کارشناسی ارشد هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر آن ۲۶ میلیون تومان است. این اعتبار برای پایان نامه های دکتری بین ۱۵ میلیون تومان تا ۵۲ میلیون تومان است. تا کنون در مقطع ارشد ۸۲ درخواست و در مقطع دکتری ۳۰ درخواست برای حمایت داشته ایم که از این میان به ترتیب ۵۶ طرح در مقطع ارشد و ۲۶ طرح در مقطع دکتری مورد پذیرش قرار گرفته اند.
منبع:

1399/09/21
15:02:46
5.0 / 5
1209
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس