پارس آی سی تی
رئیس پلیس فتا اعلام كرد:

مهمترین حملات سایبری ضد استارت اپها

مهمترین حملات سایبری ضد استارت اپها

رئیس پلیس فتا تهران با تاكید بر اینكه پلیس حامی استارت آپهاست، اظهار داشت: ادامه حیات استارت آپها به تأمین امنیت آنها بستگی دارد.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، سرهنگ داوود معظمی گودرزی امروز در نهمین نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۲۰ که به صورت مجازی در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد، اظهار داشت: امنیت از مولفه های مهم در فعالیتهای استارت آپی به حساب می آید و اگر این مولفه نباشد استارت آپها قادر به ادامه حیات نیستند.
وی با اشاره به اینکه ایران از لحاظ زیر ساخت های امنیتی استارت اپها در کشور وضعیت خوبی ندارد، اظهار داشت: چالش های زیر ساختی استارت آپ ها شامل «پهنای باند»، «سرعت اینترنت»، «دیتا سنتر» و «تجهیزات امنیتی» می شود.
گودرزی با اشاره به اینکه تأمین امنیت هزینه های زیادی را می طلبد که کشورهای مختلف این هزینه ها را سالانه پرداخت می کنند، اضافه کرد: در تحقیقاتی که انجام دادیم مشاهده کردیم که متاسفانه اولویت امنیت برای حیات استارت آپ ها در رده آخر قرار دارد؛ حالا اولویت اول استارت آپها مسائل اقتصادی، فرهنگی و در آخر امنیت است.
وی در مورد ۱۰ حمله برتر ضد استارت آپ ها اظهار داشت: بیشترین حملات در دنیا از نوع حملات «بات نت» (botnet) است که ایران از نظر تعداد این حملات در رتبه سوم قرار دارد؛ این مورد نگران کننده ای به حساب می آید. بیشترین حملات بات نت، شامل مراکز عرضه دهنده خدمات رفاهی، علمی و دانشگاهی و سرمایه گذاری می شود که غالبا فعالیت استارت آپها زیر مجموعه ایت خدمات قرار می گیرد.
رئیس پلیس فتای تهران اضافه کرد: نقاط صدمه پذیر استارت آپ ها در «ایده های تجاری»، «طرح های تحقیقاتی»، «صورتحساب های مالی»، «اطلاعات کارمندان» و«اطلاعات مشتریان » هستند و از آنجایی که خیلی از استارت آپ ها از ایده ها یا طرح های تحقیقاتی خود به خوبی مراقبت نمی کنند، رقبا به این ایده ها دسترسی پیدا می کنند.
وی با اشاره به اینکه وقتی رقبا به ایده دسترسی پیدا کند ایده را به نام خود ثبت می کنند، اضافه کرد: هک اطلاعات مربوط به مشتریان در استارت آپ ها از دیگر مشکلاتی است که استارت آپها با آن مواجهند. در واقع اطلاعات استارت آپها زمانیکه به بیگ دیتا تبدیل می شود امکان دارد با هک مواجه شوند.
معظمی گودرزی اضافه کرد: متداولترین حملات ضد استارت آپ ها را میتوان شامل «فیشینگ»، «حملات DoS یا محروم ساز از سرویس»و «حملات Ransom Ware یا باج افزار» دانست.
وی افزود: در واقع فیشینگ کم هزینه ترین نوع حملات سایبری به حساب می آید که استارت اپها می توانند مورد این حمله سایبری قرار بگیرند.
پاسخگویی پلیس به سوالات فعالان در استارت آپها
رئیس پلیس فتا تهران اظهار داشت: عدم احراز هویت از جرایم استارت آپ هابه شمار می رود و امکان دارد یک نفر در دو استارت آپ مشغول فعالیت باشد.
وی با تاکید براینکه پلیس حامی استارت آپهاست، اظهار داشت: این تیم ها، موتور پیشرفت و توسعه کشور هستند و ما وظیفه خود میدانیم که در کنار استارت آپها باشیم و از انها حمایت کنیم؛ مرکز فوریت پلیس فتادر پلیس ۱۱۰ استان ها و شهرستان ها نمایندگان ما برای پاسخگویی به سوالات فعالان استارت آپی فعالیت می نمایند.
جرایم سایبری استارت آپها
رئیس پلیس فتا تهران با اشاره به اینکه جرایم استارت آپها شامل دو بخش جرایم در بستر استارت آپ ها و جرایمی که استارت آپ ها خود عامل آن هستند تقسیم بندی می شوند، اظهار داشت: عدم ملاحظات امنیتی در نگهداری اطلاعات کاربران یکی از جرایم مهم استارت آپ ها است. متاسفانه استارت آپ ها اطلاعات کارمندان و مشتریان خویش را بدون رمز نگاری و ایجاد سرورهای مجزا نگهداری می کنند که این امر دسترسی هکرها به اطلاعات آنها را فراهم خواهد نمود.

1399/05/23
11:38:17
5.0 / 5
1668
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس