پارس آی سی تی
پژوهشگاه فضای مجازی بررسی كرد؛

۱۱ روش مقابله هوش مصنوعی با انتشار كرونا

۱۱ روش مقابله هوش مصنوعی با انتشار كرونا

به گزارش پارس آی سی تی گروه مطالعات بنیادین پژوهشگاه فضای مجازی ۱۱ روش مقابله هوش مصنوعی با شیوع كرونا را بعنوان چاره ای قرن بیستمی برای آخرین مشكل قرن بیستم بررسی كرد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، درحالی كه سازمان هایی همچون WHO (سازمان بهداشت جهانی) و UN (سازمان ملل) منابعی برای تسهیل پژوهش درباره بیماری كوید ۱۹ اختصاص داده اند، نگاه های بسیاری به هوش مصنوعی دوخته شده است تا مگر بتواند از شدت این بحران بكاهد. جوامع علمی دنیا به تكاپو افتاده اند تا چاره ای قرن بیستمی برای آخرین مشكل قرن بیستم بیابند. گروه مطالعات بنیادین پژوهشگاه فضای مجازی در گزارشی بررسی نموده است كه چگونه از هوش مصنوعی برای كنترل شیوع كرونا استفاده شده است. استفاده شركت دیپ مایند از سیستم آلفافولد شركت دیپ مایند اعلام نمود كه در حال آزادسازی ساختار پیشبینی پروتئین های گوناگونی است كه می تواند تحقیقات در باب ویروس كوید۱۹ را ارتقاء دهد. این شركت از آخرین نسخه سیستم آلفافولد (یك سیستم هوش مصنوعی) برای یافتن این ساختارها بهره برده است. دقت ۹۶ درصدی تشخیص هوش مصنوعی علی بابا علی بابا به تازگی ادعا كرده است كه سیستم هوش مصنوعی جدیدش می تواند موارد مبتلا به ویروس كرونا را در سی تی اسكن های قفسه سینه بیماران با دقت ۹۶ درصد از موارد مبتلا به سینه پهلوی ویروسی بازشناسد. همچنین، مؤسس آن، جك ما، اعلام نموده است كه مؤسسه وی ۲.۱۵ میلیون دلار برای توسعه واكسن این بیماری وقف خواهد نمود. طبق گفته علی بابا، الگوریتم جدید آنها فرایند كامل تشخیص را به ۲۰ ثانیه می كاهد. با عنایت به این كه در روش های سنتی حدودا ۱۵ دقیقه برای تحلیل یك سی تی اسكن نیاز است، این امر پیشرفت بزرگی به حساب می آید. ابزار لاینیرفولد تیم هوش مصنوعی بایدو تیم هوش مصنوعی بایدو ابزاری را منتشر نموده كه زمان پیشبینی ویروس كوید۱۹ را از ۵۵ دقیقه به ۲۷ ثانیه می كاهد. این كاهش زمان، امری مهم برای فهم ویروس و كشف داروهای كاتالیز است. استفاده از یادگیری ماشین برای رصد رسانه های اجتماعی جان براون اشتاین از مدرسه پزشكی هاروارد، عضوی از یك تیم بین المللی است كه از یادگیری ماشین برای مرور رسانه های اجتماعی و دیگر اشكال داده به دست آمده از كانال های رسمی سلامت عمومی و تأمین كنندگان مراقبت های بهداشتی استفاده می نمایند تا تحلیل های بهداشتی فوری درباره شیوع بیماری به دست دهند.
نظارت بلودات بلودات، یك شركت نظارت بر سلامتی واقع در تورنتو است كه در سال ۲۰۱۴ افتتاح شده است؛ این شركت با جمع آوری داده های بیماری از هزاران منبع آنلاین در این مساله مسامحت داشته است. آنها با استفاده از اطلاعات پروازی شركت های هواپیمایی پیشبینی هایی درباره اینكه بیماری های واگیردار دفعه بعد احیانا در كجا ظاهر خواهند شد، به دست می دهند. استفاده شركت اینسیلیكو از شبكه های مولد تخاصمی شركت طب اینسیلیكو، شركتی كه از هوش مصنوعی برای كشف دارو استفاده می نماید، از شبكه های مولد تخاصمی (GAN) به منظور پالایش طراحی های مولكول استفاده می نماید. این مساله را افرادی می پسندند كه نمره بالایی به خصوصیت های شبه دارویی و هم فعال بودن شیمیایی می دهند و درضمن، مولكول هایی را كه به علت خصوصیت هایشان نمی توانند كاركرد دارو داشته باشند مانند تركیبات فلزی كنار می گذارند. تركیب و آزمایشِ مولكولی فرآیندی كند است. اینجا جایی است كه هوش مصنوعی با فراهم آوردنِ زمان برای تركیب و ایجاد گزینه های بیشتر برای طراحیِ ساختارهای مولكولیِ متنوع به صحنه می آید. با این حال، امكان دارد تركیب و اعتبارسنجی زمان بر باشد و به منابع قوی تری نیاز داشته باشد. بنابراین، شركت اینسیلیكو تا ۱۰۰ مولكول را به منظور تركیب و تست برگزیده است. استفاده از نرم افزار اینفرویژن برای اسكن بیماران در چین پزشك ها در چین ابزار قدرتمند جدیدی عرضه كرده اند كه برای تشخیص سریع مبتلایان احتمالی به كرونا به ایشان كمك می نماید. این نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی كه اینفرویژن نامیده شده است، می تواند موارد مشكل دار بالقوه را به سرعت تشخیص دهد. این نرم افزار به شدت به كیت های توسعه نرم افزار كلارا متكی است؛ كلارا یك قالب اپلیكیشن هوش مصنوعی برای مراقبت از سلامتی است كه شركت ان. وی. دی.آ برای تصویربرداری پزشكی به كمك هوش مصنوعی بوجود آورده است. اینفرویژن می تواند علایم معمول یا علایم جزئی كوید ۱۹ را در بیماران مشكوك شناسایی كند. بدین منظور، نرم افزار به دنبال علایم سینه پهلویی كه می تواند ناشی از ویروس باشد، می شود. كشف داروی احتمالی توسط هوش مصنوعی بنوولنت مثال دیگر الگوریتم هوش مصنوعی بنوولنت است كه داده های ساختار مولكولی را به اطلاعات زیست پزشكی درباره گیرنده ها و بیماری ها مرتبط می كند تا اهداف دارویی بالقوه را بیابد. نرم افزار آنها پروتئین كیناز ۱ (AAK۱) را كه در رابطه با وفق دهنده آنزیم است، یك هدف محتمل بیماری می داند. AAK۱ درون بری (یعنی فرآیند آوردن مواد به درون سلول ها) را تنظیم می كند و از این رو روشی رایج برای توسعه عفونت های ویروسی است. محققان با كمك نرم افزار هوش مصنوعی بنوولنت داروی محتملی با نام «باریسیتینیب» را شناسایی كرده اند. تشخیص چهره توسط شركت سنس تایم تشخیص چهره ایمن تر از اثرانگشت است چونكه احتمال انتقال ویروس از راه لمس سطوح توسط انسان را می كاهد. از این رو، شركت سنس تایم از هوش مصنوعی در اسكن چهره های افرادی كه ماسك بر صورت دارند استفاده می نماید. آنها در حال ارتقاء تشخیص بدون تماس مبتلایان از راه نرم افزار اندازه گیری دما در ایستگاه های مترو، مدارس و سایر مكان های گردهم آیی در پكن، شانگهای و شنژن هستند.
پهپادهایی برای نجات شركت های چینی به منظور تقویت رصد بدون تماس شیوع بیماری كرونا از پهپادها استفاده می نمایند. بر مبنای اخبار واصله، شركت پودو تكنولوژی در شنژن ماشین هایش را در بیشتر از ۴۰ بیمارستان كشور چین برای كمك به پرسنل درمانی به كار انداخته است. شركت میكرومالتی كوپت شركت دیگری در شنژن است كه از پهپادها به منظور انتقال نمونه های پزشكی و انجام تصویربرداری حرارتی استفاده می نماید. ربات های یو. وی. دی شركت ربات های یو. وی. دی كه در دانمارك قرار دارد از ربات های خود برای ضدعفونی كردن اتاق های بیماران بدون مداخله انسانی استفاده می نماید. بیماری های همه گیر، امداد انسانی را سخت و خطرناك كرده است. ریسك مبتلا شدن پرسنل درمانی به بیماری بالاست. غلاف ربات های سیار یو. وی. دی با تابش اشعه ماوراءبنفش بر روی منطقه ای كه مقرر است ضدعفونی شود به حیات هر گونه ویروس خاتمه می دهد. در این راستا در جایی كه متخصصان و سیاستگذاران در دنیا بر ویروس كرونا تمركز كرده اند، نظارت، كشف بیماری و تشخیص بیماری اهمیت بسزایی یافته است. براین اساس با كمك هوش مصنوعی می توان مقدار زیادی در زمان صرفه جویی كرد و زندگی های بسیاری را نجات داد.

1399/01/19
23:06:03
5.0 / 5
2316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس