پارس آی سی تی
برای كیفی شدن خدمات

پیام رسان و جویشگر ملی رقیب می طلبند

پیام رسان و جویشگر ملی رقیب می طلبند

به گزارش پارس آی سی تی مسئولان ارتباطی كشور معتقدند باآنكه خدمات پایه كاربردی همچون پیام رسان و موتور جست وجو باوجود حمایت های میلیاردی و اختصاص پهنای باند مجانی به وضعیت مطلوب موردنظر نرسیدند، اما خدمات ابری و نقشه در فضای رقابتی با سرویس های خارجی خوب عمل كردند و در این بازار، سرویس باكیفیت ارائه دادند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، اعضای شورایعالی فضای مجازی كه در سال ۱۳۹۲ سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات را به تصویب رسانده اند، معتقدند وزارت ارتباطات در عمل به تكالیف خود تنها زیرساخت های ارتباطی شبكه ملی اطلاعات را محقق كرده و درصد پیشرفت زیرساخت های اطلاعاتی این شبكه كه شامل مراكز داده، نرم افزارها و خدمات پایه ای مانند نقشه، پیام رسان، موتور جست وجو و مسیریاب است، مورد قبول نیست.
این ادعا در زمان قطع اینترنت در آبان ماه و بروز مشكلاتی در حوزه اطلاع رسانی، شبكه های اجتماعی و رسانه به اثبات رسید و مشخص شد كه موتورهای جست وجوی بومی و پیام رسان ها توان پوشش ملی را نداشته و احتیاج به حمایت و تصمیم گیری در این حوزه وجود دارد.
ازاین رو در جلسه ۲۳ آذرماه شورایعالی فضای مجازی با حضور رئیس جمهوری، مبحث برداشت وزارت ارتباطات در خصوص تحقق ۸۰ درصدی شبكه ملی اطلاعات، به بحث گذاشته شد و مورد اصلاح قرار گرفت. در این نشست به وزارت ارتباطات سه هفته مهلت داده شد تا طرح تكمیلی شبكه ملی اطلاعات را بر اساس آنچه كه نظر شورایعالی فضای مجازی است، ارائه كند تا این طرح ظرف دو ماه به تصویب شورایعالی فضای مجازی برسد.
ابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورایعالی فضای مجازی - بعد از این جلسه گفته بود كه برآورد مركز ملی فضای مجازی نسبت به پیشرفت ۸۰ درصدی شبكه ملی اطلاعات كه از جانب وزارت ارتباطات گزارش شده، كمتر از این مقدار است و بعد از بررسی جزئیات كاملی از بخش های مختلف شبكه ملی اطلاعات در حوزه های مختلف زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی، خدمات پایه كاربردی، امنیت و تعرفه ها در این شورا، وزارت ارتباطات مشكلات این شبكه را در حوزه های مختلف همچون تعرفه، پیام رسان ها و موتور جست وجو پذیرفته است.
بعد از آخر مهلت سه هفته ای شورایعالی فضای مجازی به وزارت ارتباطات، این وزارتخانه در تاریخ ۲۱ دی ماه طرح تكمیلی اجرای شبكه ملی اطلاعات را به این شورا ارائه داد. اما اعضای این شورا اعلام نمودند حالا این طرح با نظرات كارگروهی كه باحضور اعضای حقیقی و حقوقی تشكیل شده، تعیین می شود تا درنهایت با اعمال این نظرات، طرح نهایی شبكه ملی اطلاعات، در شورا تصویب شود.
وزارت ارتباطات مفهوم شبكه ملی اطلاعات را بازسازی كرد
با این حال، امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران - اعتقاد دارد طی سال های گذشته، وقتی وزارت ارتباطات بخش اجرایی پروژه شبكه ملی اطلاعات را به عهده گرفت، به بازسازی مفهوم شبكه ملی اطلاعات پرداخت. وی همینطور اظهار نمود: بعد از بازسازی حس كردیم این مفهوم باید بازطراحی و معماری شود و به سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا تفكیك شد.
وی با بیان این كه این شبكه برپایه وظایفی كه به وزارت ارتباطات واگذار شده در حال كار است و كلیات سند این شبكه هم در جلسه اخیر شورایعالی فضای مجازی به تصویب رسیده، اضافه كرد: برای دیدن نتایج بهتر در كنار دولت، نهادهای دیگر هم باید از كسب وكارهای داخلی در جهت تقویت شبكه ملی اطلاعات حمایت كنند و داده خویش را در اختیار آنها قرار دهند. برپایه سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات، مصوب شورایعالی فضای مجازی، چهار سرویس خدمات پایه كه عبارت بودند از خدمات ابری، نقشه، موتور جست وجو و پیام رسان، تعریف شد اما سرویس های موتور جست وجو و پیام رسان به علل مختلف و با وجود حمایت های میلیاردی و اختصاص پهنای باند رایگان، نتوانستند نظر كاربران را تأمین كنند.
اما ناظمی درباره سرنوشت دو سرویس خدمات ابری و نقشه هم توضیح داد: در یك سال و نیم گذشته مجموع كاربران دو نقشه به بیشتر از كاربران مسیریاب ویز رسیدند و در مورد CDN هم دو شركتی كه هم اكنون مشغول به كارند، خیلی خوب عمل كردند. همواره منتقدان می پرسند چرا رقیب خارجی را فیلتر نمی كنید؟ من در پاسخ به این سؤال می گویم به همان دلایلی كه فیلتر نكردن سبب شد سرویس های نقشه و ابری موفقی داشته باشیم. مهم ترین دلیل آن است كه آزادی انتخاب مردم را محدود نكردیم و مردم انتخاب می كردند كه كدام سرویس را انتخاب كنند. ما یارانه بی مورد به این سرویس ها عرضه نكردیم، اتفاقا در بازار رقابتی با رقیب خارجی خود جنگیدند و توانستند در همین بازار سرویس باكیفیت ارائه كنند.
وی همینطور به سیاست های وزارت ارتباطات در مورد نقشه ها اشاره نمود و اظهار داشت: ما داده در اختیار سرویس ها قرار دادیم. زمانی ما خیلی با نهادها بحث كردیم تا به این نقشه ها داده بدهند و با مخالفت روبرو می شدیم؛ اما ابتدای سال كه سیل آمد بالاخره داده ها را در اختیار این سرویس ها قرار دادند و در طول آن مدت به خوبی كاربر جذب كردند. چون مردم می توانستند با این نقشه مناطق آبگرفته را مشاهده كنند.
درحال حاضر مقرر است جلسات كارگروه در شورایعالی فضای مجازی با حضور برخی اعضای حقیقی این شورا و نمایندگان وزارت ارتباطات تشكیل و درباره سند معماری شبكه ملی اطلاعات، تصمیم گیری شود. اما به نظر می آید خدمات پایه ای شبكه ملی اطلاعات درحال حاضر بیشتر از همه چیز نیازمند فضای رقابتی است تا بدون محدود كردن آزادی انتخاب مردم، خودشان بتوانند سرویس مورد نظر را كه از كیفیت لازم برخوردار است، انتخاب كنند.1398/11/13
08:14:24
5.0 / 5
3086
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس