پارس آی سی تی

امكان برخورد 2 ماهواره آمریكایی تا چند ساعت آینده

امكان برخورد 2 ماهواره آمریكایی تا چند ساعت آینده

به گزارش پارس آی سی تی دو ماهواره مستعمل احیانا بر فراز شهر پیتسبرگ در ایالت پنسیلوانیای آمریكا به هم برخورد خواهند كرد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از یورونیوز، به قول كارشناسان شركت لئولب آمریكا، سرعت این دو ماهواره در لحظه برخورد احتمالی ۳۲ هزار و ۸۰۰ مایل بر ساعت است و اگر این دو ماهواره با هم تصادف كنند، قطعات جدا شده آنها امكان دارد به سایر ماهواره هایی كه در اطراف جو زمین در حركت هستند، صدمه برسانند. لئولب شركت عرضه دهنده خدمات مكان یابی ماهواره ای برای عملیات فضایی در اطراف جو زمین پیشبینی كرده است كه اگر امشب تصادفی روی دهد، محل آن در ارتفاع ۵۰ تا ۱۰۰ پا از زمین و زمان آن حدود ۱۸ و ۹ دقیقه به وقت محلی خواهد بود. یكی از تخصص های اصلی این شركت كنترل فضاپیماها و اشیا پرنده در مدارهای دور زمین و پیشبینی برخورد احتمالی آنها است. یكی از این دو ماهواره، «ماهواره نجومی فرو سرخ» یا آی آرای اس نام دارد كه در سال ۱۹۸۳ به جو زمین فرستاده شده و حامل اولین تلسكوپ فضایی فرو سرخ است كه تنها كمتر از یك سال كار كرد. ماهواره دیگر «جی جی اس ای-»۴ (یا ماهواره تثبیت شعاع گرانشی) نام دارد كه یك ماهواره تحقیقاتی متعلق به نیروی هوایی ارتش آمریكاست و در سال ۱۹۶۷ به فضا فرستاده شده است. سازمان فضانوردی آمریكا، ناسا می گوید این ماهواره به هدف تحقیق در مورد اصول طراحی فضاپیماها به فضا فرستاده شده است.
دن سپرلی، مدیر شركت لئولب با بیان این كه احتمال برخورد كامل و به اصطلاح شاخ به شاخ شدن دو ماهواره اندك است می افزاید: با این وجود پیشبینی دقیق جزئیات برخورد احتمالی دو شئ كوچك از این فاصله دور مقدور نیست. وی در مصاحبه ای اظهار داشت: اگر این دو ماهواره با هم برخورد كنند هزاران قطعه از آنها برای چندین دهه در مدار باقی خواهد ماند. وی ادامه داد: برخورد این دو سبب تشكیل ابری از بقایای شكسته آنها خواهد شد و از آنجائیكه این ابر تهدیدی برای سایر فضاپیماهاست، سایر ماهواره ها مجبور خواهند شد حتی الامكان مدار خویش را عوض كنند. هر گونه تلاشی از این نوع سبب تشكیل كمربندی از قطعات خرد شده در دورتادور جو زمین می شود. لئولب برای پایش حركت ماهواره ها و اجرام آسمانی از شبكه ای از رادارهای ویژه استفاده می نماید كه روی زمین قرار دارند.

1398/11/11
00:05:29
5.0 / 5
2323
تگهای خبر: خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آی سی تی پارس