پارس آی سی تی
در گفت وگو با پارس آی سی تی اعلام شد

حفظ منافع ایران در اسناد بین المللی فضایی

حفظ منافع ایران در اسناد بین المللی فضایی

به گزارش پارس آی سی تی رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر اینكه همواره در مجامع بین المللی تلاش نموده تا منافع و مواضع جمهوری اسلامی ایران لحاظ شود، اظهار داشت: ما تلاش داریم كه با كشورهای دوست و صاحب فناوری فضایی همكاری داشته باشیم و هم اكنون 3 دانشگاه كشور در پروژه منظومه ماهواره ها كه از طرف اپسكو فعال شده، مشاركت دارند.


دكتر مرتضی براری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه سازمان فضایی ایران یكی از موسسین اصلی سازمان همكاری آسیا –اقیانوسیه (اپسكو) بوده است، اضافه كرد: در این سازمان ۹ كشور منطقه عضو این سازمان هستند و سازمان اپسكو یك دهه از برنامه های خودرا پشت سر گذاشته است و تلاش داریم در آغاز برنامه ۱۰ ساله دوم این سازمان، نقش موثرتر و پررنگ تری را در این سازمان ایفا نماییم.
وی این امر را فرصتی برای كشور دانست كه با كشورهای صاحب فناوری فضایی بتواند در توسعه برنامه فضایی كشور نقش موثرتری را ایفا كند، خاطرنشان كرد: هم اكنون ۳ دانشگاه كشور در یك منظومه ماهواره های مخابراتی كه توسط این سازمان به وجود آمده است، فعال می باشند.
براری، یكی از مهمترین اولویت های سازمان فضایی ایران را توسعه همكاریهای بین المللی و حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران در جوامع بین المللی ذكر كرد و خاطرنشان كرد: در این حوزه برنامه های خیلی خوبی طراحی شده است.
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به سابقه همكاری این سازمان با اپسكو، تصریح كرد: ما در سازمان ملل سعی كردیم و توانسته ایم در یكی از مهمترین اسناد فضایی با عنوان سند پایداری طولانی مدت فضایی (سند LTS) منافع و مواضع جمهوری اسلامی ایران لحاظ شود.
وی درباب ارسال نامه ای به مدیر دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد درباب اقدام آمریكا در تحریم غیرقانونی سازمان فضایی و دو موسسه مطالعاتی فضایی ایرانی، اظهار داشت: این نامه مورد استقبال قرار گرفت و ما نیز سعی كردیم بعنوان عضو فعال همواره در برنامه های این سازمان نقش موثری ایفا نماییم.
براری افزود: با عنایت به ظرفیت هایی كه در كشور به وجود آمده است، ما می توانیم حضور پر رنگ تری در این سازمان داشته باشیم.
وی افزود: ما تلاش داریم كه همواره با كشورهای منطقه و دوست و صاحب فناوری همكاری داشته باشیم و همكاری هایی را در این عرصه نیز آماده كرده ایم.
به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین، نامه رئیس سازمان فضایی كشور درباب اقدام آمریكا در تحریم غیرقانونی سازمان فضایی و دو موسسه مطالعاتی فضایی ایرانی را به مدیر دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد تسلیم كرده است.
در این نامه با اشاره به تحریم غیرقانونی و یك جانبه آمریكا مقابل سازمان فضایی، مركز تحقیقات فضایی و موسسه تحقیقات فضای ماورای جو ایران، تصریح شده است كه ماموریت و مسئولیت هر سه سازمان مذكور، پوشش و پشتیبانی از استفاده صلح آمیز غیرنظامی از فضای ماوراء جو است و صرفا بر روی كارهای صلح آمیز فضای ماوراء جو تمركز داشته اند.
در این نامه در ادامه با تاكید بر اینكه اقدامات قهری یكجانبه آمریكا، مخالف حقوق بین الملل بطور عام و اصول همكاری در كارهای فضایی و دسترسی آزاد تمامی دولت ها به فضا بطور خاص هستند، آمده است: جمهوری اسلامی از آن دسته از كشورهایی است كه در بستر بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و خشكسالی قرار دارد كه استفاده از فناوری فضایی جهت جلوگیری از این بلایا و كاهش اثرات آن، حیاتیست.
همچنین در این نامه با اشاره به برخی خاصیت های اقلیمی و سرزمینی ایران همچون قرار داشتن بخش هایی از مناطق مسكونی در خطر سیل و غیره، بر لزوم و اهمیت پرتاب ماهواره ها از طرف ایران به فضا تاكید گردیده است.
سازمان فضایی كشورمان در این نامه ضمن تصریح بر اینكه آمریكا هم از همكاری نهادهای ایرانی با سایرین جلوگیری می كند و هم در راه كوشش های بومی ایران بوسیله اتهامات ناصحیح جهت دسترسی به فضا سنگ اندازی می كند، اضافه كرد: جمهوری اسلامی بارها آمادگی خودرا برای همكاری با نهادهای مرتبط بین المللی مانند كمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو سازمان ملل (كوپوس) و سازمان همكاریهای فضایی آسیا - پاسیفیك اعلام نموده كه به علت تحریم های آمریكا، این همكاری ها محقق نشده است.
در بخش دیگری از این نامه با یادآوری اینكه جمهوری اسلامی ایران بعنوان دولت عضو معاهده مسئولیت مورخ ۱۹۶۷، موافقت نامه نجات مورخ ۱۹۶۸ و امضا كننده معاهده فضای ماورای جو مورخ ۱۹۶۷ است و همواره بر استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو و مبارزه با رقابت تسلیحاتی در فضا تاكید كرده، آمده است: تحریم اخیر آمریكا نمی تواند جلوی پیشرفت برنامه صلح آمیز ایران را بگیرد و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد كه حق دسترسی خود به فضا و فعالیت در آن، توسط تمامی اعضای كوپوس محترم شمرده شود.
در این نامه خاطرنشان شده كه لازم است تمامی كشورهای عضو سازمان ملل متحد در محافل بین المللی همچون كمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو، این رفتار مخرب اخیر آمریكا را محكوم كرده و به همكاریهای خود با ایران ادامه دهند و از دفتر فضای ماوراء جو سازمان ملل متحد نیز خواسته شده در تعاملات خود با سایر دولت ها و همین طور در نشست های كوپوس، بر این واقعیت تاكید كند.
منبع:

1398/11/03
20:10:10
5.0 / 5
1894
تگهای خبر: دانشگاه , فعالیت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس