پارس آی سی تی

سهم اپراتورهای تلفن همراه از پیامك های تبلیغاتی مزاحم

سهم اپراتورهای تلفن همراه از پیامك های تبلیغاتی مزاحم

پارس آی سی تی: بگفته مدیركل دفتر حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری، در در نیمه اول دی ماه، 14 هزار و 289 سیمكارت ارسال كننده پیامك تبلیغاتی مزاحم مسدود شده كه سهم هریك از سیمكارت های اپراتورهای تلفن همراه در ارسال پیامك تبلیغاتی مزاحم متفاوت می باشد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، برای جلوگیری از ارسال پیامك های تبلیغاتی، راه های مختلفی همچون استفاده از سامانه ستاره۸۰۰ مربع (*۸۰۰#) كه برای ساماندهی پیامك های تبلیغاتی كه بوسیله سامانه های ارسال پیام كوتاه و با سرشماره های مختلف برای مشتركان تلفن همراه ارسال می شد، به وجود آمد و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) نیز سامانه ۱۹۵ را برای ساماندهی پیامك های تبلیغاتی كه با شماره های شخصی ارسال می شدند، راه اندازی نمود.
مسدود كردن خطوط شخصی بعد از اینكه كسب وكارها با مسدود شدن سرشماره های پیامكی، به ارسال پیامك تبلیغاتی با خطوط شخصی اقدام نمودند، صورت گرفت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصمیم گرفت سامانه ۱۹۵ را برای مقابله با پیامك های تبلیغاتی كه با شماره های شخصی ارسال می شوند، راه اندازی كند. كاربران درصورت مواجهه با پیامك هایی كه به ارسال پیامك های تبلیغاتی با شماره شخصی اقدام می كنند، می توانند شماره مورد نظر را به سامانه ۱۹۵ ارسال نمایند تا روند مسدود كردن سیمكارت های مزاحم را تسریع كنند.
همین طور مقرر است از این پس با اضافه شدن یك بند به قرارداد دریافت سیمكارت، مشتركان این اجازه را به اپراتور بدهند كه اگر با سیم كارتی تخلف كردند و پیامك تبلیغاتی مزاحم فرستادند، امكان ارسال پیامك از تمامی سیمكارت های آنها متوقف شود.

ارسال پیامك سیمكارت های مزاحم مسدود می شود
در این راستا پیمان قره داغی -مدیركل دفتر حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری- از مسدودسازی و قطع ۱۴ هزار و ۲۸۹ سیمكارت ارسال كننده پیامك تبلیغاتی مزاحم در نیمه اول دی ماه آگاهی داد و اظهار داشت: سهم سیمكارت های اپراتورهای تلفن همراه در ارسال پیامك تبلیغاتی مزاحم متفاوت می باشد اما امكان ارسال پیامك برای همه آنها مسدود شده است.
وی با بیان این كه بیشترین تعداد سیمكارت های مسدودشده مربوط به اپراتور ایرانسل است، اضافه كرد: در این بازه زمانی حدود ۹۲۹۵ سیمكارت ایرانسل مسدود شده است كه این آمار نشان میدهد روزانه حدود ۷۱۵ سیمكارت ایرانسل توسط سامانه های رگولاتوری شناسایی شده و امكان ارسال پیامك برایشان غیرفعال شده است. حدود ۱۷۰۲ سیمكارت از اپراتور همراه اول نیز شناسایی و امكان ارسال پیامك برایشان غیرفعال شده، یعنی بطور متوسط روزانه ۱۳۱ سیمكارت از این اپراتور مسدود شده است.
مدیركل دفتر حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری بیان كرد: در زمینه ارسال پیامك های انبوه تبلیغاتی در نیمه اول دی ماه اپراتور رایتل وضعیت خوبی ندارد، چونكه در این دو هفته ۳۱۲۶ سیمكارت رایتل یعنی بطور متوسط روزانه ۲۴۰ سیمكارت شناسایی و امكان ارسال پیامك برایشان غیرفعال شده است.
قره داغی اضافه كرد: برای مشخص كردن سهم هر اپراتور در بخش ارسال پیامك های تبلیغاتی مزاحم، باید میزان سهم هر اپراتور را در بازار مشخص نماییم. بر طبق آمار موجود، ایرانسل با حدود ۵۰ میلیون مشترك، ۴۳ درصد و همراه اول نیز با حدود ۶۲ میلیون مشترك، ۵۳ درصد از سهم بازار تلفن همراه را در اختیار دارد. رایتل نیز با حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار مشترك، سهم چهار درصدی از این بازار را دارد.
وی درباره اقداماتی كه اپراتورها باید برای كاهش ارسال پیامك های تبلیغاتی انبوه انجام دهند، اظهار نمود: در گام اول اپراتورها باید هنگام واگذاری و فروش سیمكارت، پروسه احراز هویت را به صورت دقیق انجام دهند، آمار بالای تخلفات پیامكی نشان میدهد اپراتورها دراین زمینه خوب عمل نكرده اند. در گام دوم نیز اپراتورها باید قوانینی را در سامانه های خود برای شناسایی و غیر فعال كردن سیمكارت های متخلف تعریف كنند.
مدیركل دفتر حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری اشاره كرد: جلوگیری از ارسال پیامك های تبلیغاتی مزاحم برای مشتركین تمام اپراتورها یكی از اولویت های رگولاتوری است، از همین رو تمامی مشتركان تلفن همراه می توانند دریافت پیامك های تبلیغاتی برای سیمكارت خودرا با شماره گیری كد دستوری #۸۰۰* غیرفعال كنند. اگر پس از اعمال این كد دستوری باردیگر برایشان از سیمكارت های شخصی پیامك تبلیغاتی ارسال شد، می توانند شماره سیمكارت ارسال كننده پیامك را به سرشماره ۱۹۵ ارسال نمایند تا این شماره ها در شبكه مسدود شوند.
منبع:

1398/10/24
14:04:40
5.0 / 5
1912
تگهای خبر: تبلیغات , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس