پارس آی سی تی
توسط سازمان فضایی ایران؛

آغاز هفته فضا از فردا، اجرای چالش منظومه ماهواره ای و گردشگری فضا

آغاز هفته فضا از فردا، اجرای چالش منظومه ماهواره ای و گردشگری فضا

پارس آی سی تی: هفته جهانی فضا با برنامه های سازمان فضایی ایران در جهت فرهنگسازی كاربردهای فناوری فضایی در بین افراد جامعه شروع شد.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، برنامه های هفته جهانی فضا همه ساله در ایام ۱۲ تا ۱۸ مهرماه ( ۴ تا ۱۰ اكتبر) برگزار می گردد و ایران جزو معدود كشورهایی است كه با برنامه های در رابطه با فرهنگسازی در حوزه فناوری فضایی، این رویداد را اجرا می كند.
این هفته كه با هدف ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا كردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان ها روی زمین، از طرف مجمع عمومی سازمان ملل متحد بعنوان هفته جهانی فضا در نظرگرفته شده، حد فاصل دو رویداد تاریخی یعنی پرتاب اسپوتنیك بعنوان اولین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا (۴ اكتبر) و نیز امضای اولین معاهده استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل (۱۰ اكتبر) است.
شعار هفته جهانی فضا امسال از طرف كمیته جهانی فضا «ماه؛ دروازه ای به سمت ستارگان» در نظر گرفته شده و بدین جهت سازمان فضایی ایران نیز با محوریت ارتقا سطح آگاهی عمومی از فواید خدمات فضاپایه، رونق اقتصادی به واسطه خدمات فضاپایه، جلب نظر و تشویق كودكان به فراگیری علوم فضا و نیز همكاری بین المللی در برنامه فضایی كشورها، برنامه هایی را ویژه روزهای این هفته مدنظر قرار داده است.
بر این اساس اسامی ۷ دانشمند برجسته ایرانی كه اسامی آنها روی عوارض سطحی كره ماه نامگذاری و ثبت جهانی شده است نیز، عناوین روزهای این هفته را می سازند كه این اسامی شامل ابن كثیر فرغانی، عبدالرحمان صوفی، ابوالوفای بوزجانی، ابوریحان بیرونی، ابوعلی سینا، حكیم عمر خیام نیشابوری و خواجه نصیرالدین طوسی می شود.
شعار روزهای این هفته نیز، شامل «ماه؛ دروازه ای به سمت ستارگان»، «فناوری فضایی، تحول زندگی بشر»، «نجوم در آینه تمدن اسلامی»، «ماه و سفرهای بین سیاره ای»، «كودك و فضا، از تخیل تا واقعیت»، «اتحاد در فضا، در پرتو حقوق و دیپلماسی» و « انسان و فضا، از تمدن بابل تا عصر حاضر» می شود.

به مناسبت هفته جهانی فضا، پیش رویداد «چالش طراحی منظومه ماهواره ای»، توسط مركز نوآوری فضایی كیهان و با نظارت و حمایت سازمان فضایی ایران در سه محور «پایش و نظارت زمین»، «شبكه های مخابراتی، ارتباطاتی و اینترنت» و «شبكه ناوبری محلی فضاپایه»، پنج شنبه ۱۱ مهرماه در ساختمان شهرداری تهران در سعادت آباد برگزار می گردد.
همچنین ویژه برنامه هفته جهانی فضا با عنوان «ماه؛ دروازه ای به سمت ستارگان» توسط باشگاه نجوم برج میلاد و حمایت سازمان فضایی ایران و انجمن نجوم ایران برگزار می گردد. این برنامه در گالری غربی برج میلاد در تاریخ جمعه ۱۲ مهرماه اجرا خواهد شد.
سمینار «آشنایی با فضا» نیز از دیگر برنامه های این هفته است كه توسط مدیریت كار آفرینی و ارتباط با جامعه دانشگاه گیلان با همكاری انجمن علمی مهندسی مكانیك هوافضا و انجمن نجوم دانشگاه گیلان و با حمایت سازمان فضایی ایران برگزار می گردد.
زمان و مكان برگزاری این سمینار تخصصی، روز شنبه ۱۳ مهرماه در سالن شهید نورانی دانشگاه گیلان خواهد بود.
دانشگاه گیلان همین طور با حمایت سازمان فضایی ایران، «گردهمایی صنعت و دانشگاه در حوزه فضایی» را با رویكرد كار آفرینی برگزار می نماید. این گردهمایی در روز یكشنبه ۱۴ مهرماه در تالار حكم این دانشگاه برگزار می گردد.
همچنین به مناسبت هفته جهانی فضا، نشست علمی «كاربرد داده های ماهواره ای در هواشناسی» با همكاری مشترك سازمان فضایی ایران و سازمان هواشناسی برگزار می گردد. تاریخ این رویداد علمی ۱۶ مهرماه و مكان آن سالن شهید همت سازمان هواشناسی كشور اعلام شده است.
پژوهشگاه فضایی ایران نیز همزمان با هفته جهانی فضا، رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه پارك ها و گردشگاه های موضوعی فضاپایه را با همكاری دانشگاه صنعتی شریف و سازمان فضایی ایران در ایام ۱۶ و ۱۷ مهرماه برگزار می نماید.


منبع:

1398/07/12
20:30:10
5.0 / 5
1447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس