پارس آی سی تی

آزمونهای سامانه انتقال مداری در پژوهشگاه فضایی با موفقیت انجام شد

آزمونهای سامانه انتقال مداری در پژوهشگاه فضایی با موفقیت انجام شد

پارس آی سی تی: آزمون های كمانش، خمش و كشش سازه اصلی بلوك انتقال مداری در سطح كیفی با موفقیت در مركز آزمون و یكپارچه سازی پژوهشگاه فضایی ایران به انجام رسید.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، علی جعفر صالحی، سرپرست معاونت طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران اظهار داشت: آزمون باكلینگ سازه اصلی بلوك انتقال مداری در سطح كیفی با موفقیت به انتها رسید. صالحی تشریح كرد: در این آزمون، نیرویی معادل ۱۲ تن به صورت محوری بر سازه اعمال شده و این باری است كه در زمان پرتاب از طرف پرتابگر، به مجموعه وارد می شود. وی ادامه داد: از آن جهت كه در زمان پرتاب، وزن ماهواره هم به بلوك انتقال وارد می شود، نیروی اعمالی قابل توجه خواهد بود. سرپرست معاونت طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران از انجام آزمون دیگری در این سامانه آگاهی داد و اظهار داشت: آزمون خمش و كشش سازه اصلی بلوك انتقال مداری هم در سطح كیفی با موفقیت انجام شد. بدین ترتیب، آزمون های كیفی سازه اصلی بلوك انتقال مداری با موفقیت در مركز آزمون و یكپارچه سازی پژوهشگاه فضایی ایران به انتها رسیده است.

جعفر صالحی در توضیح نقش این سامانه در ماموریت های فضایی اظهار داشت: بلوك انتقال مداری، سامانه ای است برای انتقال ماهواره ها از مدارهای ارتفاع پایین زمین به مدارهای بالاتر كه ارتقا دهنده قابلیت پرتاب بوده و این مهم با به كارگیری ظرفیت های باارزش موجود در پژوهشكده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، محقق شده است. وی اشاره كرد: اولین ماموریت این سامانه، انتقال ماهواره ۱۰۰ كیلوگرمی از مدار پارك دایروی در ارتفاع ۴۰۰ كیلومتری زمین به مدار بیضوی با ارتفاع اوج ۷۰۰۰ كیلومتری خواهد بود. سرپرست معاونت طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران درباب ساختار سامانه انتقال مداری گفت: ساختار آن شامل سازه، سیستم هدایت - ناوبری و كنترل، تأمین توان، كامپیوتر پرواز، پیشرانش، كنترل حرارت و سیستم جدایش است. جعفر صالحی با اشاره به اهمیت انجام آزمون های لازم در سامانه های فضایی قبل از عملیات پرتاب و قرارگیری آنها در مدار اظهار داشت: خوشبختانه، در مركز آزمون و یكپارچه سازی پژوهشگاه فضایی ایران با برخورداری از ۱۰ آزمایشگاه، امكان مناسبی در كشور برای انجام تست های لازم در سامانه های فضایی فراهم شده و آزمون های مهم سامانه انتقال مداری نیز در همین مركز صورت پذیرفته است.


منبع:

1398/03/08
10:56:08
5.0 / 5
1837
تگهای خبر: كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آی سی تی پارس