پارس آی سی تی
اردیبهشت ماه صورت می گیرد

عرضه آخرین یافته های حوزه مهندسی مخابرات نوری بیسیم در یك رویداد بین المللی

عرضه آخرین یافته های حوزه مهندسی مخابرات نوری بیسیم در یك رویداد بین المللی

پارس آی سی تی عرضه آخرین یافته های حوزه مهندسی مخابرات نوری بیسیم در یك رویداد بین المللی


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، دكتر سید محمدسجاد صدوق، دبیر علمی كنفرانس با بیان این خبر اضافه كرد: دومین كنفرانس بین المللی بیسیم نوری غرب آسیا با حضور پژوهشگران تراز اول ملی و بین المللی به منظور تبادل آخرین یافته های پژوهشی در حوزه مهندسی مخابرات نوری بیسیم به میزبانی دانشكده مهندسی برق دانشگاه شهید بهشتی و با مشاركت دبیرخانه دائمی این كنفرانس كه در دانشگاه Northumbria كشور انگلستان مستقر است، برگزار می شود.
صدوق با اشاره به اهمیت برگزاری این كنفرانس اظهار داشت: استفاده از نور مرئی و نامرئی در انتقال دیتای مخابراتی یكی از فناوری های نوظهور و آینده دار در مهندسی مخابرات است كه در آینده ای نزدیك محصولات آن به بازار عرضه خواهد شد؛ این رویداد مهم علمی بین المللی، فرصتی است تا آخرین یافته های در رابطه با مخابرات نوری بیسیم در چارچوب مقاله و سخنرانی ها مطرح و با دانش پژوهان این حوزه علمی به اشتراك گذاشته شود.
دبیرعلمی كنفرانس اضافه كرد: گردآوری محققان و توسعه دهندگان نرم افزاری و سخت افزاری در تمامی زمینه های در رابطه با فناوری OWC از دانشگاه ها و مراكز صنعتی برای ارائه، به اشتراك گذاری و بحث و تبادل نظر در مورد آخرین یافته های تحقیقاتی از اهداف دومین همایش غرب آسیا در مخابرات بیسیم نوری است.
صدوق، با اشاره به سابقه برگزاری كنفرانس اظهار داشت: اولین كنفرانس مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا اردیبهشت ۱۳۹۶ به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، با توجه با حضور موفق و چشم گیر استادان و دانشجویان مقاطع تحصیلات تكمیلی دانشگاه شهید بهشتی در این كنفرانس و با توجه به قابلیت ها و ظرفیت های دانشگاه، پیشنهاد میزبانی دانشگاه شهید بهشتی به كمیته هادی كنفرانس مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا ارسال شد و بعد از بررسی ها و بازدیدهای كمیته مذكور از زیرساخت های دانشگاه، میزبانی كنفرانس دوم در یك فضای رقابتی با سایر دانشگاه های متقاضی به دانشگاه شهید بهشتی سپرده شد.
دبیر علمی كنفرانس، در مورد تعداد مقالات واصل شده به دبیرخانه دومین كنفرانس منطقه ای مخابرات نوری بیسیم بیان كرد: قریب ۶۰ مقاله تخصصی به دبیرخانه كنفرانس ارسال شده است كه بعد از داوری، ۲۰ مقاله به صورت شفاهی و در چارچوب چهار نشست تخصصی و ۱۶ مقاله به صورت پوستر عرضه خواهند شد.
صدوق با برشمردن خصوصیت های كنفرانس دوم تصریح كرد: مقالات عرضه شده در این كنفرانس در "پایگاه استنادی انجمن مهندسان برق و الكترونیك جهان IEEE" نمایه خواهند شد. پایگاه مذكور یكی از معتبرترین پایگاه های استنادی مهندسی حوزه برق، الكترونیك، فوتونیك و لیزر است كه استانداردها و ضوابط سختگیرانه ای برای نمایه كردن مقالات عرضه شده در كنفرانس را دارد و بدون شك نمایه شدن یافته های كنفرانس دوم در این پایگاه استنادی بر اعتبار این رویداد علمی خواهد افزود.
دبیر علمی این كنفرانس تاكید كرد: كمیته علمی دومین كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا، متشكل از مشهورترین استادان و محققان پیش رو در حوزه مخابرات بیسیم نوری (OWC) از معتبرترین دانشگاه های دنیا هستند؛ دو سخنران كلیدی از كشورهای اسپانیا و ژاپن و چهار سخنران مدعو از دانشگاه های معتبر انگلستان، پرتغال و یونان آخرین یافته های تحقیقاتی را عرضه خواهند داد، برگزاری نشست های تخصصی متشكل از صاحب نظران ملی و بین المللی حوزه صنعت و دانشگاه و نمایشگاه های تخصصی از بخش صنعت در رابطه با سیستم های مخابرات نوری و الكترونیك نوری از بخش های مهم كنفرانس مذكور خواهد بود.
صدوق اضافه كرد: حركت به سمت فراكانس های بالاتر از امواج مغناطیسی و استفاده از نور برای ارسال اطلاعات، یكی از روش های آینده دار و نوظهور در مهندسی مخابرات است. قبل از این، روشنایی مهم ترین كاربرد نور بود، اما در فناوری مخابرات بیسیم نوری (OWC) كه مبحث این كنفرانس است، جابه جایی داده از راه نور بدون هیچ مداخله فیزیكی صورت خواهد گرفت، به بیان ساده تر در این روش چراغ ها به یك فرستنده مخابراتی تبدیل خواهند شد.
وی، بالا بودن نرخ ارسال اطلاعات و پهنای باند بسیار وسیع، عدم نیاز به مجوز از سازمان های نظارتی برای استفاده، امنیت بالا در مقابل هك و شنود و عدم تداخل با فركانس های رادیویی و غیره، عدم تاثیر بر بدن انسان و قابلیت استفاده در فضاها و مكان های پرمخاطره مانند بیمارستان ها و داخل هواپیماها را از مهم ترین قابلیت ها و خصوصیت های مخابرات بیسیم نسل پنجم (G۵) عنوان نمود.
دبیر علمی كنفرانس تصریح كرد: مخابرات بیسیم نوری (OWC) یكی از فناوری های بسیار جذاب است كه در نسل های آینده سیستم های مخابراتی شاهد آن خواهیم بود و دیری نخواهد پایید كه تلفن های همراه، تبلت ها و كامپیوتر های شخصی گیرنده ها و فتو دِتكورها از راه نور بتوانند داده ها را دریافت نمایند.1398/01/30
13:32:55
5.0 / 5
1428
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس