پارس آی سی تی

ماجرای اختلال جدید اپل برای اپلیكیشن های ایرانی چیست؟

ماجرای اختلال جدید اپل برای اپلیكیشن های ایرانی چیست؟

به گزارش پارس آی سی تی در حالیكه بعضی از اپلیكیشن های ایرانی در اپ استور امكان انتشار نداشتند و از راه ماركت های داخلی یا حساب های سازمانی نصب می شدند، این دفعه فعالیت حساب های سازمانی شركت ها هم غیرفعال شده و امكان استفاده از آنها در گوشیهای آیفون حذف گردیده است.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، وجود صدها برنامه نویس مستعد iOS در ایران سبب شده كه اپلیكیشن های موفق زیادی در اپ استور قرار بگیرند اما متأسفانه كاربران همیشه با مشكلاتی در استفاده از اپلیكیشن های بین المللی و حتی داخلی از راه اپ استور روبه رو هستند. خطای ۱۰۰۹ یكی از شناخته شده ترین این مشكلات است كه مدت هاست سبب آزار كاربران ایرانی شده و اغلب از هرگونه فعالیت كاربران ایرانی جلوگیری می كند.
بنابراین در حالیكه از شهریور ماه سال گذشته، بعضی از اپلیكیشن های ایرانی به دنبال ایجاد محدودیت و تحریم های آمریكا از اپ استور حذف شده بودند، شركت ها برای دور زدن این محدودیت بوجود آمده سراغ استفاده از اكانت های اینترپرایز (Enterprise) رفتند.
اما اخیراً و طبق گزارش رویترز، بعضی از توسعه دهندگانِ برنامه های مبتنی بر سیستم عامل آی اواس از روشی كه اپل معمولاً برای توسعه اپلیكیشن های درون سازمانی و تحت شرایط خاص مجوز آنرا به آنها می دهد، بهره برده اند كه نسخه های هك شده از اپلیكیشن های مختلفی هم چون پوكمون گو، انگری بردز و اسپاتیفای را منتشر نموده و در پلتفرم فروشگاه آنلاین و اینترنتی اپ استور اپل در دسترس كاربران قرار دهند.
این مورد سبب شده است اپل تصمیم بگیرد برای پیشگیری از سوءاستفاده از این روش، به غیرفعال كردن اكانت های اینترپرایز اقدام نماید. در این میان، برخی از پرمخاطب ترین اپلیكیشن های ایرانی همچون اپلیكیشن های حوزه پرداخت و تاكسی آنلاین و غیره، در گوشیهای با سیستم عامل iOS هم با مشكل روبرو شده و امكان استفاده ندارند.
حالا باآنكه بعضی از شركت های كه با محدودیت مواجه گشتند، راه هایی همچون نسخه وب اپلیكیشن را به كاربران خود عرضه كردند، اما هنوز معلوم نیست روند حذف این اكانت های اینترپرایز كه خیلی از اپلیكیشن های ایرانی با همین شیوه روی گوشیهای آیفون فعال بودند، ادامه دار باشد و در این صورت سیاست این شركت ها برای ارائه ی اپلیكیشن های خود برای محصولات شركت اپل چیست.
در این باره، محمدجعفر نعناكار - مدیركل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات كشور - اقدام اپل در مورد مسدود سازی برنامك های كاربردی حوزه پرداخت و متصل به پرداخت را امری فراتر از تحریم های غیرقانونی و در واقع شروع جنگ تجاری مبتنی بر فضای سایبری دانسته و در صفحه خود در توئیتر، ضمن محكوم كردن این جریان، اعلام نموده كه حتماً پیگیری های حقوقی بین المللی مربوط به نقض حقوق متصوره در مراجع ذی ربط معمول خواهد شد.
داستان حذف اپلیكیشن های ایرانی از فروشگاه های آنلاین برنامه های كاربردی مانند گوگل استور و اپ استور مدتی بعد از زمانی شروع شد كه رئیس جمهور آمریكا محدودیت هایی را برای ورود ساكنان هفت كشور همچون ایران به خاك آمریكا شروع كرد. بعد از شركت اپل كه اپلیكیشن های ایرانی را با توجیه تحریم های آمریكا ضد ایران از اپ استور حذف نمود، شركت گوگل هم در فروشگاه آنلاین خویش را روی بعضی از اپلیكیشن های ایرانی اندرویدی بست.
شركت اَپل همان زمان و بعد از حذف اپلیكیشن های ایرانی در پیغامی به برخی شركت های برنامه نویس ایران اعلام نمود: در جهت قوانین تحریم های آمریكا ضد ایران، اَپ استور اَپل نمی تواند برنامه های ایران مربوط به گوشیهای آیفون را در خود جای دهد یا به توزیع آنها اقدام كند. هم چنین این شركت اعلام نمود كه نمی تواند با برنامه نویسان ایرانی داد و ستد داشته باشد.1397/12/10
19:54:55
5.0 / 5
2177
تگهای خبر: آنلاین , اكانت , اینترنت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس