پارس آی سی تی
رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد؛

دریاچه بختگان كاملا خشك شد، رصد ۳ دریاچه با تصاویر ماهواره ای

دریاچه بختگان كاملا خشك شد، رصد ۳ دریاچه با تصاویر ماهواره ای

به گزارش پارس آی سی تی رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: رصد وضعیت ۳ دریاچه در استان فارس از راه تصاویر ماهواره ای نشان داده است كه دریاچه بختگان در استان فارس به صورت كامل خشك شده است.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، مرتضی براری با انتشار تصاویری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: تصاویر ماهواره ای هفته اول بهمن ماه نشان داده است كه دریاچه بختگان در استان فارس به صورت كامل خشك شده است. وی افزود: البته وضعیت مساحتی هر ۳ دریاچه طشت، بختگان و مهارلو در استان فارس نسبت به بهمن ماه سال قبل تغییری نداشته است. به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، پایش ماهواره ای دریاچه های مهارلو، طشك و بختگان هم اكنون با استفاده از تصاویر ماهواره ای و با كمك فناوری سنجش از دور در فواصل منظم انجام و سطوح آبی آنها استخراج می شود. سازمان فضایی ایران در پروژه ای با عنوان «پایش ماهواره ای زمین»، نتایج حاصل از وضعیت دریاچه های كشور را برمبنای داده های ماهواره ای به تفكیك ماه عرضه می كند. نمودار تغییرات سطح این دریاچه ها در یك دوره ۴۰ ساله (از تیر ۱۳۵۵ الی مرداد ۱۳۹۵) توسط اطلاعات ماهواره ای سازمان فضایی ایران در دسترس قرار دارد. تصویر ماهواره ای زیر، وضعیت مساحت آبی دریاچه های مهارلو، طشك و بختگان واقع در استان فارس را در بهمن ماه ۱۳۹۷ نشان داده است.
در این تصویر ماهواره ای، حریم های آبی رنگ كوچكی در بعضی دریاچه ها دیده می شود. تاریخ این تصویر مربوط به ۶ بهمن ۹۷ است كه با استفاده از تصویر ماهواره AQUA و سنجنده MODIS در تركیب باندی ۱-۱-۲ به دست آمده است.
نمودار بالا هم مساحت ۳ دریاچه را از آغاز سال ۹۶ و برمبنای پایش تصاویر ماهواره ای نشان داده است. در این تحقیق از طبقه بندی رقومی تصاویر ماهواره ای برای محاسبه سطح آب دریاچه ها بهره گرفته شده است. این روش بر پایه اختلاف طیفی پدیده های گوناگون در باندهای مختلف طیفی استوار است. بدین منظور با استفاده از شاخص تشخیص آب (NDWI)، سطوح آبی دریاچه های مهارلو، بختگان و طشك از تصاویر ماهواره ای Terra/Aqua، سنجنده MODIS و همینطور تصاویر ماهواره ای سری LANDSAT در سال های متوالی، استخراج و مساحت آنها برآورد شده است.

1397/11/23
13:17:21
5.0 / 5
1783
تگهای خبر: اینستاگرام , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آی سی تی پارس