پارس آی سی تی
اعتراض كارمندان گوگل:

به همكاری با چین برای سانسور اینترنت اختتام دهید

به همكاری با چین برای سانسور اینترنت اختتام دهید

پارس آی سی تی: كارمندان و مهندسان گوگل با انتشار نامه ای بلندبالا از این شركت آمریكایی خواستند كه از همكاری با دولت چین برای توسعه موتور جستجوی سانسورشده در این كشور دست بردارد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، مدتهاست كه بحث بر سر همكاری گوگل با دولت چین برای توسعه یك موتور جستجوگر داخلی و سانسور شده كه به صورت خودكار نتایج كاوشهای كاربران را فیلتر می كند، داغ شده است ولی با وجود همه مخالفت هایی كه تابحال برای گوگل بوجود آمده است، به نظر می آید كه این شركت آمریكایی می خواهد همچنان به این همكاری ادامه دهد.
با عنایت به وسعت كشور چین و جمعیت بالای آن، خیلی از غول های تكنولوژی همواره نظر و توجه خاص و ویژه ای به آن دارند و حضور در بازار این كشور برای آنها به معنای موفقیت و دستاوردهای بزرگی خواهد بود.
چند سال پیش شركت آمریكایی گوگل تحت تاثیر قوانین محدودكننده و سخت گیرانه دولت چین، اعلام نمود كه دیگر با این كشور همكاری نمی كند و بنا بر این باز خیلی از سرویس های خودرا در این كشور از دسترس خارج كرد.
این در حالیست كه تازه ترین گزارش های انتشار یافته نشان داده است كه بالغ بر ۲۰۰ نفر از كارمندان ارشد، مهندسان و متخصصان فعال در گوگل با انتشار نامه ای بلندبالا از این شركت خواسته اند كه به منظور احقاق حقوق كاربران جهانی درباب استفاده و دسترسی آزادانه به اینترنت، فضای مجازی و شبكه های اجتماعی از ادامه و تكمیل همكاری با دولت چین خودداری كرده و از توسعه یك موتور جستجوگر كه به خودسانسوری و فیلترینگ خودكار مجهز است، دست بردارد.
برمبنای گزارشی كه در گاردین آمده است، به عقیده كارشناسان، در صورتیكه گوگل باز هم به تمامی این مخالفت ها بی توجهی كند، به نظر می آید كه در آینده ای نزدیك تحت فشارهای مردمی، نظارتی و دولتی بسیاری در ایالات متحده آمریكا قرار بگیرد و محبوبیت خودرا تا حد زیادی از دست دهد. این امر می تواند علاوه بر شهرت گوگل، ارزش سهام آنرا باز به شدت تحت تاثیر قرار دهد و آنرا با اتهاماتی نظیر كمك به سانسور و فیلترینگ اینترنت و نقض حقوق بشر مواجه سازد.
كشور چین یكی از معدود كشورهایی است كه قوانین و مقررات محدودكننده و سخت گیرانه ای جهت استفاده از خدمات اینترنتی و آنلاین وضع كرده و به سانسور و فیلترینگ شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها در جهان معروف است.
گوگل در سال ۲۰۱۰ میلادی در اعتراض به تلاش چین برای محدود كردن استفاده آزادانه شهروندانش از اینترنت، خیلی از سرویس های خودرا در این كشور قطع كرده بود.
گفته میگردد نسخه سانسور شده این موتور جست و جو مقرر است به صورت یك اپلیكیشن اندرویدی توسعه داده شود و در دسترس كاربران چینی قرار گیرد.
خیلی از كمپین های پشتیبانی از حقوق كاربران اینترنت در چین در سال های اخیرتلاش های زیادی كرده اند تا دولت این كشور را متقاعد كنند كه استفاده آزادانه از خدمات آنلاین حق تمامی شهروندان است و باید با انتخاب آگاهانه آنان صورت گیرد و دخالت سران دولتی تاثیری در كاهش محبوبیت شبكه های اجتماعی و سرویس های اینترنتی نخواهد داشت.1397/09/08
20:34:13
5.0 / 5
1541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس