پارس آی سی تی
بسته خبری امروز اقتصادی ایسنا

افزایش حقوق به بسته حمایتی تبدیل شد

افزایش حقوق به بسته حمایتی تبدیل شد

پارس آی سی تی: علیرغم رشد قیمت ها و افزایش تورم تا بیشتر از ۲۵ درصد، تصمیمی برای افزایش حقوق كاركنان گرفته نشده و طبق یكی از مهم ترین اخبار امروز اقتصادی، مقرر شده كاركنان دولت حدود ۲۰۰ هزار تومان در قالب بسته حمایتی دریافت نمایند.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از ایسنا، یكی از مهم ترین خبرهای اقتصادی امروز به موضوع افزایش حقوق كاركنان اختصاص داشت. نوسان نرخ ارز در ماه های اخیر به اذعان مسئولان، رشد قیمت ها و افزایش تورم تا بیشتر از ۲۵ درصد را به همراه داشت. این مورد باعث شد كه در مهرماه بحث افزایش مجدد حقوق كاركنان به منظور پوشش بخشی از صدمه های ناشی از شرایط موجود اقتصادی به اقشار كم درآمد از جانب دولت مطرح شود.

بر این اساس اعلام گردید كه افزایش مجدد حقوق كاركنان در حال بررسی در كمیسیون های مربوطه بوده و درباره آن تصمیم گیری می گردد. گرچه در مرحله ای عنوان شد كه به دلایلی افزایش حقوق به سال بعد موكول شده، ولی طولی نكشید كه باردیگر این مورد عنوان شد و بار دیگر كارمندان را به افزایش حقوق امیدوار كرد. با این وجود آخرین اعلام نوبخت-رئیس سازمان برنامه و بودجه- در هفته اخیر به شكلی آب پاكی را روی دست كارمندان ریخت. وی اظهار داشت كه حقوق ها امسال افزایش نخواهد یافت و به جای آن، پشتیبانی از طریق بسته حمایتی را بیان كرد.

بازپرداخت بدهی های دولت از سال آینده

از اوایل دهه ۱۳۹۰، صندوق شكل گرفت و طبق اساسنامه آن باید بخشی از عواید ناشی از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی به حساب صندوق واریز شود و محل استفاده از آن هم مشخص شد كه دولت در آن سهمی نداشت. با این وجود در سال های اخیر و با عنایت به تغییراتی كه در شرایط اقتصادی بوجود آمده و ارتباط كاهش قیمت نفت در بعضی دوره ها با درآمدهای دولت، در بعضی دوره ها منابع ورودی به صندوق طبق قانون در مواردی پیش نرفته و كاهش یافت؛ از جانب دیگر دولت برای تامین مالی در بعضی بخش ها و پروژه ها به سمت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی حركت و به شكلی آنرا بدهكار كرد.

این كه جریان بدهی دولت به صندوق توسعه ملی چگونه بوده و در چه زمانی تسویه آن صورت خواهد گرفت، موضوعی است كه در یكی از مصاحبه های امروز ایسنا به آن پرداخته شد و شهیدزاده -رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی- درباره این كه هم اكنون میزان بدهی دولت در چه مرحله ای و تا چه عددی است توضیح نداد و اظهار داشت كه این رقم محرمانه است و نمی تواند درباره آن صحبت كند اما هر میزان كه باشد، در چارچوب قانون و مجوزهای مربوطه دریافت شده است.

منطقه ی پنج تهران با رشدی بالاتر از میانگین

یكی از اخبار امروز ایسنا مربوط به رشد قیمت مسكن در شهر تهران بود كه نشان داده است منطقه ۵ تهران كه همواره بالاترین میزان معاملات و رشد قیمت مسكن را به خود اختصاص داده، در تحولات تورمی بازار مسكن نقش اصلی را ایفا می كند.

روند قیمت مسكن در منطقه ۵ تهران طی ماه های اخیر حاكی از رشد متداوم ماهانه است و با این حال كه گران ترین منطقه تهران محسوب نمی گردد، رشد آن همواره بالاتر از میانگین شهر تهران بوده است. منطقه ۵ در مهرماه امسال ۱۰۵ درصد افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل را تجربه نمود و این در شرایطی است كه متوسط رشد قیمت مسكن شهر تهران ۸۳ درصد بود. در هفت ماهه امسال منطقه ۵ به ترتیب ۴۷، ۵۳، ۶۳، ۷۲، ۸۲، ۹۲ و ۱۰۵ درصد افزایش قیمت را تجربه كرده است.

ثبت نام كارت سوخت از فردا

ثبت نام مالكان خودرو و موتورسیكلت فاقد كارت سوخت از فردا ساعت ۸ به صورت الكترونیكی در سامانه خدمات دولت همراه و اپلیكیشن خدمات دولت آغاز می گردد.

شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در اطلاعیه ای اعلام نمود ثبت نام مالكان خودرو و موتورسیكلت فاقد كارت سوخت از فردا ساعت ۸ به صورت الكترونیكی در سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir و اپلیكیشن خدمات دولت همراه، با نصب آن در گوشیهای هوشمند تلفن همراه در دسترس عموم قرار می گیرد.

پرتورم ترین كالاها كدامند؟

بررسی جداول آماری منتشرشده توسط مركز آمار كه در یكی از اخبار امروز به آن پرداخته شد نشان داده است كه دخانیات، میوه و خشكبار در آبان ماه بیش ترین تورم را تجربه كرده اند.

بر اساس جداول آماری منتشره توسط مركز آمار، گروه كالایی دخانیات در آبان ماه امسال با 59.7 درصد كماكان در صدر پرتورم ترین كالاها قرار دارد. گروه كالایی دخانیات هم چنین حدود 160 درصد تورم نقطه به نقطه (نسبت به ماه مشابه سال قبل) را تجربه كرده است. با این همه دخانیات نسبت به ماه قبل (مهر) 1.9 درصد كاهش تورم داشته است.

كاهش منابع آبی تجدیدپذیر

به گفته كارشناسان، وضعیت منابع آبی هر روز شرایط بدتری را تجربه می كند كه یكی از علل اصلی آن كاهش منابع آبی تجدیدپذیر است. این مورد ضرورت وجود یك مدیریت منطقی و حساب شده را گوشزد می كند.

میزان آب تجدیدپذیر در ایران طی دوره پنج ساله اخیر، از ۱۴۰ میلیارد مترمكعب به ۱۰۵ میلیارد مترمكعب رسیده كه از كاهش ۲۵ درصدی نسبت به متوسط دوره ذكر شده حكایت دارد. این میزان آب موجود، در مقایسه با دوره ۴۵ ساله نشان از ۱۹ درصد كاهش دارد.

پیام های گوشیهای دوسیم كارته

هنگام خرید و فروش سیم كارت توسط كاربر، درصورتی كه وی قبل از این، شماره تلفن خویش را در سامانه وارد كرده باشد، خرید سیم كارت با استفاده از پیامك به او اطلاع داده می شود. اما بعضی از كاربران این مورد را مطرح نمودند كه پیامك هایی برای آنها ارسال شده كه از خرید و فروش سیم كارت با كد ملی آنها خبر می دهند، در صورتیكه خودشان به خرید و فروش اقدام نكرده اند.

اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد، باید با رجوع به سامانه استعلام تعداد خطوط مشتركین، از سیم كارت هایی كه به نام شماست، آگاه شوید. اگر سیم كارتی كه در این سامانه وجود داشت، توسط شما خریداری نشده، شخصا به دفاتر خدمات مشتركین اپراتورها مراجعه نموده و با عرضه كارت ملی از خطوطی كه امكان دارد بدون اطلاعتان با كد ملی شما ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یك از سیم كارت ها اقدام كنید.

كاهش قیمت طلا متاثر از كاهش قیمت نفت

یك بار دیگر كاهش قیمت نفت، سوژه اصلی بازارهای كالا شد و سایه تیره ای روی دارایی های مطمئنی مانند طلا انداخت كه در یكی از اخبار امروز به آن پرداخته شد. تحلیلگران می گویند به علت این كه نفت، كالای مهمی در خیلی از شاخص های كالاست، مبارزه با كاهش قیمت برای طلا دشوار خواهد شد.

قیمت طلا هفته گذشته را با رشد بسیار اندكی به آخر برد و موفق نشد از مقاومت در مرز ۱۲۳۰ دلار عبور كند. در معاملات روز جمعه بازار آمریكا، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۴.۸۰ دلار یا ۰.۴ درصد كاهش پیدا كرد و در ۱۲۲۳.۲۰ دلار بسته شد، با این وجود، برای كل هفته كمتر از ۰.۱ درصد رشد قیمت داشت.
1397/09/05
20:27:23
5.0 / 5
1875
تگهای خبر: خدمات , شركت , كاربر , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس