پارس آی سی تی

باید ریسك بالای شهرهای هوشمند را بپذیریم!

باید ریسك بالای شهرهای هوشمند را بپذیریم!

پارس آی سی تی: كارشناسان برآورد كرده اند با توسعه شهرهای هوشمند و گسترش روزافزون اینترنت اشیا، میزان صدمه پذیری و احتمال نفوذ هكرها به دستگاه های هوشمند هم بیشتر خواهد شد.


به گزارش پارس آی سی تی به نقل از وب سایت information-age، اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند دو واژه به هم وابسته ای است كه این روزها زیاد به گوش می خورد چون كه امروزه شركت های فعال در زمینه علم و تكنولوژی با همكاری اپراتورهای مخابراتی می خواهند رویای شهر هوشمندی را كه تمامی اشیاء و وسایل آن به اینترنت مجهزند و كارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهد بود، محقق كنند.

غول های تكنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوكیا، هواوی، ورایزن و سیسكو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده و رقابت تنگاتنگی را با یكدیگر شروع كرده اند، به گونه ای كه موسسه IDC برآورد كرده است این پیشگامان تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه خواهند كرد.

محققان و پژوهشگران دریافته اند كه دستگاه های متصل به اینترنت و گجت های هوشمند موجود در شهرهای هوشمند این امكان را به هكرها و مجرمان سایبری می دهند تا به راحتی به اطلاعات كاربران و دستگاه های الكترونیكی متصل به اینترنت نفوذ و راه پیدا كرده و با استفاده از صدمه پذیری های احتمالی آنها، كنترل و مدیریت تمامی ابزار و دستگاه های متصل به اینترنت را در دستان خود بگیرند و به مقاصد و اهداف شوم خود دسترسی یابند.

با توجه به آنكه كنترل شهرهای هوشمند توسط هكرها و مجرمان سایبری می تواند تصوری فاجعه بار و اسفناك باشد و باعث هرج و مرج و تولید وحشت و ناهماهنگی در بین شهروندان و جامعه شود، كارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری و فناوری بارها اخطار داده اند كه توسعه شهرهای هوشمند یعنی قبول كردن این ریسك های خطرناك و این بدان معناست كه آینده جهانی كه در آن تمامی دستگاه های الكترونیكی و وسائل نقلیه به یكدیگر متصل هستند و با استفاده از اینترنت و شبكه های وب در ارتباطند، هنوز نامعلوم است ولی چیزی كه در اینجا از اهمیت خاصی برخوردار است، آن است كه دولت ها و مردم باید ریسك بالا و چالش های پیش روی شهرهای هوشمند را بپذیرند و فكر نكنند كه تبدیل شهرهای كنونی به شهرهای هوشمند به معنای مدینه فاضله خواهد بود كه در آن هیچ حمله سایبری و اتفاق ناگواری نمیفتد.

پژوهشگران امنیتی در دو موسسه Threatcare و IBM اخیرا از 17 نوع صدمه پذیری جدید موجود در فناوری های بكاررفته در شهرهای هوشمند اطلاع داده اند كه می تواند امنیت شهری و سایبری را به كلی به مخاطره بیاندازد.

روند هوشمندسازی شهرهای جهان در یكی دوسال گذشته سرعت بسیار زیادی گرفته است به گونه ای كه می توان گفت خیلی از شهرهای بزرگ و مهم در كشورهای پیشرفته هم اكنون نیمی از این راه را طی كرده و رفته اند.

از مهم ترین شاخص هایی كه در هوشمندسازی شهرهای جهان موثر است، می توان به ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و كارهای اداری، دسترسی كامل، راحت و همگانی به اینترنت ۴G LTE، فراوانی دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای، استفاده همه گیر از گوشیهای هوشمند و دستگاه های الكترونیكی، استانداردهای زندگی، چگونگی توسعه فرآیند هوشمند شدن شهرها، سرویس به اشتراك گذاری خودرو و تاكسی آنلاین، هوشمند كردن سیستم ترافیك، برنامه ریزی شهری، آموزش، مشاركت شهروندان، اكوسیستم اقتصادی، پاركینگ هوشمند، انرژی پاك، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الكتریكی، سرعت بالای اینترنت و حمل و نقل عمومی هوشمند اشاره نمود.

البته كه مزایای شهرهای هوشمند بسیار بیشتر و برجسته تر از معایب و ریسك پذیری های آن است اما توجه و تمركز بر خطرات و چالش های آن و كوشش برای مرتفع ساختن آنها خالی از لطف نخواهد بود. بعنوان مثال از مهم ترین مزایای توسعه شهرهای هوشمند می توان به صرفه جویی قابل توجه در زمان شهروندان در انجام كارها و فعالیت های روزمره خود و توسعه پایدار دولت ها اشاره نمود.
1397/07/21
14:18:00
5.0 / 5
1507
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آی سی تی پارس