پارس آی سی تی
معاون وزیر صنعت در تلكام؛

واردكنندگان موبایل برای دریافت مجوز نمایندگی منعی ندارند

واردكنندگان موبایل برای دریافت مجوز نمایندگی منعی ندارند

پارس آی سی تی: معاون وزیر صنعت اظهار داشت: واردكنندگان گوشی تلفن همراه برای دریافت مجوز نمایندگی خارجی در كشور، مانعی ندارند و فرآیند دریافت این مجوز تسریع می گردد.به گزارش پارس آی سی تی به نقل از مهر، مجتبی خسروتاج امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه ایران تلكام ۲۰۱۸ در جمع خبرنگاران درباره تسهیل اعطای مجوز واردات به واردكنندگان گوشی موبایل اظهار داشت: مانعی بر سر راه شركت هایی كه می خواهند نمایندگی خارجی در حوزه گوشی موبایل داشته باشند، وجود ندارد و هم اكنون تقاضایی هم برای دریافت مجوز جدید به ما عرضه نشده است.
وی با اشاره به اینكه وضعیت كاهش عرضه و تقاضای گوشی موبایل در بازار به دو عامل باز می گردد، اظهار داشت: قبل از این بیشتر مدلهای گوشی دارای نمایندگی رسمی در كشور بودند و واردات با استفاده از این شركت ها انجام می شد. از جانب دیگر، یك سری از شركت ها هم برای برخی گوشیها مانند برند اپل خدمات بعد از فروش می دادند.
رئیس سازمان توسعه تجارت اضافه كرد: بعد از تخلفات گران فروشی گوشی موبایل كه هم اكنون در مراحل بازجویی است، بخش عمده ای از این شركت ها هم اكنون قادر به عرضه خدمات نیستند و غیبت این شركت ها سبب كاهش كالا در بازار شده است.
وی اظهار داشت: این شركت ها با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی گوشی را وارد كشور كرده اما بدون رعایت قیمت مصوب، آن را در بازار عرضه نموده اند. این مسئله سبب نابسامانی در بازار گوشی موبایل شده است.
وی با تاكید بر اینكه هم اكنون دستورالعمل مشخص و مدون و شفافی برای دریافت مجوز نمایندگی واردات گوشی موبایل وجود دارد، تصریح كرد: نیاز به قوانین جدید در این بخش نداریم و تنها باید فرآیند عرضه مجوز را به شركت ها تسریع نماییم.
وی با اشاره به اینكه واردات گوشی موبایل از این بعد از محل ارز گروه دوم و سامانه نیمایی انجام می شود، تصریح كرد: در این زمینه مطابق با ضوابط، هیچ مانع مقرراتی بر سر راه واردكنندگان قانونی گوشی موبایل وجود نخواهد داشت.
وی با تاكید بر اینكه قبول داریم كه واردات تجهیزات تلفن همراه و هم مخابرات سرعت لازم را ندارند، اظهار داشت: باید این روند تسریع پیدا كند. بر این اساس می خواهیم این روند را بهبود بخشیم.
خسروتاج با اشاره به اینكه اولویت گذاری تخصیص ارز در سامانه نیما بزودی برای هر دستگاه مشخص می شود، تصریح كرد: هر سازمان ظرفیت متفاوتی در واردات خواهد داشت و آن را به دستگاه های زیرمجموعه خود عرضه می دهد.
معاون وزیر صنعت همینطور در مورد مشوق های صادراتی برای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: ما در سازمان توسعه تجارت مبادرت به راه اندازی میز صنایع خلاق كرده ایم و می خواهیم با عنایت به روند صادرات آینده كه از سمت اقلام سنتی صادراتی به سمت اقلام دیجیتالی در حركت است، تمركز خویش را بر صادرات صنایع خلاق معطوف سازیم.
وی با اشاره به اینكه صنایع خلاق، شركت های دانش بنیان هستند و یكی از حوزه های آن مربوط به فناوری اطلاعات است، اظهار داشت: جوایز صادراتی را به سمت حوزه های صنایع خلاق هدایت می نماییم.
خسروتاج افزود: همینطور از شركت هایی كه در قالب قراردادی و كارفرمایی در كشورهای دیگر فعالیت می نمایند، حمایت خواهیم كرد و هم مشوق های صادراتی در این حوزه تعریف كرده ایم.
به گفته وی: بزرگترین مشكل در تخصیص مشوق های صادراتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به احصای آمار این بخش بر می گردد. چراكه برای مثال آمار تولید نرم افزار در هیچ جایی ثبت نشده و با استفاده از اینترنت به سفارش دهنده فروخته می گردد.
وی تصریح كرد: ما به دنبال روشی هستیم تا بتوانیم احصای صادرات این حوزه را داشته باشیم و در این زمینه دستورالعملی را تدوین خواهیم كرد تا بتوان برای صادرات كالاهای این حوزه مشوق صادراتی در نظر گرفت.

1397/07/14
20:56:08
5.0 / 5
1445
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آی سی تی پارس